6. Kitlesel Yok Oluş Süreci Içindeyiz

Esrarengiz, Kategorisin'de desperado Tarafından 4 Yıl Önce Yayınlandı

Bilim insanlarına göre dünya tarihinde daha önce 5 kez yaşanmış kitlesel yok oluş sürecinin bir yenisi kapımızda hatta bazı iddialara göre bu kitlesel yok oluş çoktan başlangıç aşamasına girdi.

Resmi Büyütmek için Lütfen Resmin Üzerine Tıklayın 33.3B+ Görüntüleme

Bitki ve hayvan türlerindeki azalmalar, genellikle uzun vadede insanoğlu için kötü şeylerin işaretçisi olurlar. Dengesiz avlandık, habibatları yok ettik, suyu kötü kullandık ve fosil yakıt kullanımında ise sınır tanımıyoruz. Durum böyle olunca, tarihin en büyük kitlesel yok oluşunun ilk adımı olan iklim değişikliği başladı. 

Gezegenin ekosistemlerine ne kadar zarar verdiğimizi anlamak için illa ki yok olmamız gerekiyor. Pazartesi günü yayınlanan yeni bir bilimsel araştırmada uzmanlar, küresel çaptaki kitesel yok oluşun "başlangıç” aşamasında olduğumuzu söylediler. Endemik türlerin giderek azalan nüfusları ise buna en büyük işaret. Uzmanlar ayrıca Trump'ın ABD ve Meksika arasına çekmek için çalıştığı sınır duvarının, bölgede bulunan 800 yabani hayvan türünü de tehlikeye attığını söylüyorlar.

İnsan Bu Ekosisteme en çok Zarar Veren Canlı

Ulusal Bilimler Akademisi Bildiriler Kitabı'nda yayınlanan analizleri için dünya genelinde 27.600 kuş türü, amfibi hayvan, memeli ve sürüngen türünü haritalandırdı. Örnek çalışma, günümüzde karada yaşadığı bilinen omurgalı türlerinin neredeyse yarısını temsil etmekte.

Özellikle güney ve güneydoğu Asya'da, tropik bölgelerdeki türlerin büyük tehdit altında olduğu anlaşılıyor. Örneğin, Tayland ve Myanmar'da yasadışı avlanma ve gül ağaçlarının kesimi, Hint kaplanlarının nüfusunu büyük ölçüde azalttı. Endonezya'nın Sumatran orangutan habitatının kabaca %60'ı kadarı yok oldu; çünkü çiftçiler ormandan hurma yağı çıkarmak için bilinçli olarak yangınlar çıkartıyorlar.

Ekip ayrıca, 177 memeli türünün 1990 ile 2015 yılları arasındaki nüfus kayıplarını inceledi. Söz konusu türlerin ortalama olarak %30’unun son 25 yıl içerisinde yok olduğu tespit edildi. Ortamala üzerine çıkıp % 80’nine kadar yok olmuş memeli türleri de bulunuyor. 

Dünyanın 4,5 milyar yıllık tarihi boyunca, beş önemli kitlesel yok oluşun yaşandığı biliniyor. Bu felaketler esnasında gezegendeki türlerin neredeyse hepsi yok oldu. Günümüzde hala ulaşılan jeolojik kayıtlar bunu gösteriyor. 

Kaynak: Mashable

Anahtar Kelimeler

Yorumlar

Editör'ün Diğer Yazıları

Velev Ki Geldiler, Uzaylılarla..

Uzaylıların gelmesi, Kristof Kolombun Amerikayı keşfetmesi gibi o..
4 Yıl Önce
33.3B+ 0 0

Elon Musk'ın, Dünya'nın Şekliy..

Twitter üzerinden çoğu zaman kendisini zor durumlara sokan Elon M..
4 Yıl Önce
33.3B+ 0 0

Project Edge Ekibi Dünya’Nın D..

bir grup insan bu inançlarına ilişkin somut bir kanıt bulmak adın..
4 Yıl Önce
33.3B+ 0 0

Uzaydan Gelen Tesla Fotoğrafla..

6 Şubat 2018 tarihe, dünyanın en güçlü roketinin uzaya fırlatıldı..
4 Yıl Önce
33.3B+ 0 0

Mısır'da 3500 Yıllık Lahitler ..

Milattan önce 1550-1292 yıllarına ait oldukları düşünülen lahitle..
4 Yıl Önce
33.3B+ 0 0

Japonlar Uzay Asansörü Yapacak..

Japon şirket Obayashi , 2050 yılına kadar inşa edilecek bir uzay ..
4 Yıl Önce
33.3B+ 0 0