Amerikalı Ilk Seri Katil: Henry Howard Holmes

Esrarengiz İnsanlar, Kategorisin'de Creative Tarafından 2 Yıl Önce Yayınlandı

Asıl adı Henry Howard Holmes, lakabı ise İblis Holmes olan ve iki yüzden fazla cinayetin faili olduğu iddia edilen Amerika’nın ilk seri katili olan bu şahıs, gaz odaları, asit banyoları ve kireç kuyuları gibi bubi tuzaklarıyla kurulu 100 odalı bir otel yaptırmış, 1893 Şikago Dünya Fuarı sırasında da otelini seri şekilde işlemeye başlayacağı cinayetleri için çeşitli insanlara insanlara kiralar. Fakat Tabi ki de tek amacı onları öldürmektir.

Resmi Büyütmek için Lütfen Resmin Üzerine Tıklayın 18.2B+ Görüntüleme

Şöhretinin asıl kaynağı ise 1886'da yaptırdığı World's Fair Hotel. Chicago'daki bir festival için inşasına başlanan otel aslında Holmes'ün şahsi ölüm şatosu. İnşaatı sırasında hiçbir işçi planları tam olarak görememiş, kimse de birkaç haftadan fazla çalışamamış. Holmes, kimse içeride neler döndüğünü tam olarak anlamasın diye World's Fair Hotel'in inşaatında çalışan herkesi sudan sebeplerle kovuyormuş. 1893 senesine gelindiğinde ise Şikago Dünya Fuarı zamanında Şikago'da zihninde kurduğu cinayetleri işlemek için özel olarak tasarladığı oteli, o dönemde orada bulunan ziyaretçilerin kullanımına açtı. Otelde gaz odaları, asit banyoları ve kireç kuyuları, penceresiz bölmeler, kurbanın havasızlıktan ölmesini sağlayacak odalar, arkasında duvar örülmüş kapılar gibi ölümün en zorlarının tecrübe edildiği birbirinden farklı düzenekler kurdu.

Otel olarak kullandığı bu malikaneye gelen müşterilerinden, otel personelinden ve sevgililerinden kurbanlar seçiyor, önce işkence edip ardından acılar içerisinde öldürüyordu. Bazılarını ses geçirmeyen ve gaz borularıyla donatılmış odalara kilitliyor ve böylelikle onları istediği zaman oksijensiz bırakabiliyordu. Bazılarını ofisinin hemen yanındaki ses geçirmeyen devasa kasa odasına kilitliyor ve orada havasızlıktan ölmelerini sağlıyordu. Kurbanların bedenleri gizli bir oluktan bodrum katına düşüyordu. Cesetleri burada titizlikle parçalıyor, etleri kemikten ayırıyor, el yapımı iskeletler yapıyor ve daha sonra bu iskeletleri tıp okuluna satıyordu. Holmes ayrıca bazı cesetleri yakıyor veya onları kireç kuyusuna dökerek yok ediyordu.

Dünya Fuarı'nı takiben, kredi ödemelerinin yaklaşması ve ekonominin düşüşüyle Holmes Şikago'yu terkeder ve Teksas'a gider. Orada Şikago'daki gibi başka bir kale kurmayı planlar. Ama Teksas'da yasaları daha katı bulur ve kısa süre sonra bu fikrinden vazgeçer. ABD içinde ve Kanada'da gezilerine devam eder ve bu geziler sırasında öldürmeye de devam eder. Bu dönemde öldürdüğü kesinleşen kurbanları uzun süre birlikte çalıştığı marangoz Benjamin Pitezel ve Pitezel'in üç çocuğu: Alice, engelli Nellie ve Howard. Holmes, birçok cinayette beraber hareket ettiği arkadaşı Pitezel ile, sigorta şirketini dolandırmak üzerine bir plan yapar. Plana göre Pitezel sigorta şirketine ölmüş gibi rapor edilecektir ve böylece karısı 10.000$ elde edecektir. Daha sonra bu elde edilen para Pitezel, Holmes ve avukat arasında paylaşılacaktır. Fakat Holmes, Pitezel'i gerçekten öldürür. Daha sonra hazırlanan adli raporlar Pitezel'in vücudunda intihar süsü vermek için kullanılmış kloroform bulur.  Holmes, Pitezel'in gerçek cesedini kullanarak sigorta şirketinden para alma işine koyulur.

Holmes bununla da yetinmez ve Pitezel’in eşini, iki kızını ve bir oğlunu kendi velayetine vermesi için manipüle eder. Cinayet sonrası dedektifler Pitezel’in eşini de sorguya çekerler ve aldıkları cevaplar sonrası şüphe duymaya başlarlar. Dedektif Geyer, Holmes'i takibe alır ve Pitezel'in iki kızının çürümüş cesetlerini Toronto'da bir bodrum katında bulur. Holmes'in cinayet şöleni Boston'da 17 Kasım 1894'te Pinkertonlar tarafından yakalanmasıyla sona erer. Holmes başta sadece at satışı dolandırıcılığından tutulur. Şikago'daki kalenin bekçisi, polisi kalenin üst katlarını temizlemeye hiç izni olmadığı yönünde bilgilendirince, polis Holmes'in kalede öldürdüğü insanları ve teknikleri keşfeder.

Holmes Philadelphia'da hapisteyken, Şikago polisi de o şehirde işlediği cinayetleri araştırmaya başlar. Philadelphia polisi marangoz Pitezel ve üç çocuğun akibetini araştırır. Holmes hakkında Pitezel ve çocuklarını öldürmekten, aynı zamanda Şikago, Indianapolis ve Toronto'da 30 civarından cinayet işlemekten dava açılır. Holmes, hayatı hakkında çelişkili ifadelerde bulunur. Masum olduğunu ve şeytan tarafından kullanıldığını iddia eder. Fakat kimse bu anlattıklarına inanmaz ve 7 Mayıs 1896'da Holmes, Moyamensing hapishanesinde asılarak idam edilir. Holmes ölünceye kadar sakin ve yumuşak başlı davrandı. Çok az korku ve depresyon belirtisi gösterdi. Holmes'in boynu hemen kırılmadı, aksine idam sehpası itildikten sonra çok yavaş bir şekilde 20 dakikada öldü. 

Fakat ölümüyle alakalı efsaneler bitmez. İşte bu mistik olaylardan bazıları: Davasını inceleyen detektif çok ciddi bir şekilde hastalanmış, saklı tutulduğu hapishane müdürü intihar etmiş, jüri başkanı kazara elektrikli sandalye ile ölmüş, kurbanlarından birinin babası kazan patlaması sonucu korkunç bir şekilde yanmış, son dini törenini yöneten rahip gizemli bir şekilde kilisesinde ölü bulunmuş ve Şikago Adalet Sarayı'nın içi tamamen yanmış ve geride bir tek Holmes'ın resmi kalmıştır.

''Ben içimdeki kötülükle doğdum. Katil olduğum gerçeğinin önüne geçemiyordum; tıpkı bir ozanın ilhamını bastıramayıp şarkı söylemesi gibi.. 

Dünyaya gözlerimi açtığım yatağın yanında şeytan benim arkadaşım olarak beklemekteydi ve o günden beri benimle beraber."

 

 

Kaynak:Onedio.com

Anahtar Kelimeler

Yorumlar

Editör'ün Diğer Yazıları

Velev Ki Geldiler, Uzaylılarla..

Uzaylıların gelmesi, Kristof Kolombun Amerikayı keşfetmesi gibi o..
2 Yıl Önce
18.2B+ 0 0

Elon Musk'ın, Dünya'nın Şekliy..

Twitter üzerinden çoğu zaman kendisini zor durumlara sokan Elon M..
2 Yıl Önce
18.2B+ 0 0

Project Edge Ekibi Dünya’Nın D..

bir grup insan bu inançlarına ilişkin somut bir kanıt bulmak adın..
2 Yıl Önce
18.2B+ 0 0

Uzaydan Gelen Tesla Fotoğrafla..

6 Şubat 2018 tarihe, dünyanın en güçlü roketinin uzaya fırlatıldı..
2 Yıl Önce
18.2B+ 0 0

Mısır'da 3500 Yıllık Lahitler ..

Milattan önce 1550-1292 yıllarına ait oldukları düşünülen lahitle..
2 Yıl Önce
18.2B+ 0 0

Japonlar Uzay Asansörü Yapacak..

Japon şirket Obayashi , 2050 yılına kadar inşa edilecek bir uzay ..
2 Yıl Önce
18.2B+ 0 0