Bir Teleskop, Uzaydan Gizemli Sinyaller Tespit Etti

Ufoloji, Kategorisin'de desperado Tarafından 3 Yıl Önce Yayınlandı

Yıldızların gizemli dünyalarını keşfetmek, artık uzay bilimlerinin temel amaçlarından birisi konumunda. Temelinde belki de yüzyıllardır merak ettiğimiz “yabancı” hayatlar eğer varsa, onlara hiç olmadığı kadar yakın günler yaşıyoruz.

Resmi Büyütmek için Lütfen Resmin Üzerine Tıklayın 15.6B+ Görüntüleme

Dört gün önce faaliyete geçen ASKAP teleskobu, bir takım gizemli sinyal tespit etti ve uzmanlar gerekli çalışmalara başladı.

Yukarıdaki haberde bahsettiğimiz ve oldukça nadir yakalanan FRB (Fast Radyo Burst) sinyalleri, çoğu araştırmacıya göre kendiliğinden oluşan sinyaller değillerdir. Daha bundan 4 gün önce faaliyete geçen ASKAP isimli Avustralyalı teleskop ise yakaladığı FRB sinyalleriyle uzmanları şaşkına çevirdi.

Leo Takımyıldızı kaynaklı FRB sinyalleri, sadece birkaç milisaniye sürüyor. Kaynağının ise Dünya’dan milyarlarca ışık yılı uzaklıkta olduğu düşünülüyor ve uzmanlar, nadir rastlanan bu olaya neyin sebep olduğunu henüz çözebilmiş değiller. 

Bir çok bilim enstitüsü ve araştırma merkezi söz konusu sinyalleri çözmek için büyük bir iş birliği içerisine girdi. Her biri 12 metrelik çapta olan 36 özdeş anten, yaklaşık 4000 metrekarelik bir alanda kurulu ve sinyali yakalayan ASKAP teleskobunu oluşturuyorlar.

Yeni sinyaller uzmanlar tarafından FRB170107 olarak adlandırıldı ve daha önceki benzerlerine göre oldukça belirgin bir sinyal. Şimdi sinyalin geldiği noktaya odaklanan araştırmacılar, daha güçlü anten takviyeleriyle daha fazla FRB yakalayabileceklerini söylüyorlar. Konu hakkında söz alan Dr. Keith Bannister şu sözleri dile getirdi: "Gerekli geliştirmeleri yaptıktan sonra her iki günde bir yeni sinyaller yakalayabiliriz”

Son yıllarda çok konuşulan bir teoriye göre FRB sinyalleri, tıpkı bizim gibi yabancı bir yaşam arayan canlılara ait olabilir. Ayrıca FRB sinyallerini yaymak için gereken teknolojiye sahip değiliz; çünkü bu denli yüksek enerjili radyo sinyallerini üretmek, elimizdeki imkanlarla yaklaşık bir milyon ton ağırlığa sahip dev bir araç gerektiriyor. Başka bir deyişle Dünya’daki en büyük yolcu gemilerinin 20 katı kadar bir boyuta sahip. Bu sistemin elbette güneş enerjisi ile çalışması gerektiğinden, yeterli miktarda enerjiyi toplayacak teknolojimiz de yok. Böyle bir durumda akıllara mutlaka çözülmesi gereken bir gizem daha geliyor: FRB’lerin ardında yabancı bir hayat varsa, muhtemelen bizden çok daha gelişmiş medeniyete sahipler. 

Bu konuda 1997 yapılmış ve ufkunuzu açacak Contact (Mesaj) filmini izlemenizi öneririm. Film, ünlü astronom Carl Sagan'ın aynı isimli kitabından uyarlanmış olup gezegenimize ulaşan bir sinyaldeki mesajın çözülmesini konu alıyor. 

Anahtar Kelimeler

Yorumlar

Editör'ün Diğer Yazıları

Velev Ki Geldiler, Uzaylılarla..

Uzaylıların gelmesi, Kristof Kolombun Amerikayı keşfetmesi gibi o..
3 Yıl Önce
15.6B+ 0 0

Elon Musk'ın, Dünya'nın Şekliy..

Twitter üzerinden çoğu zaman kendisini zor durumlara sokan Elon M..
3 Yıl Önce
15.6B+ 0 0

Project Edge Ekibi Dünya’Nın D..

bir grup insan bu inançlarına ilişkin somut bir kanıt bulmak adın..
3 Yıl Önce
15.6B+ 0 0

Uzaydan Gelen Tesla Fotoğrafla..

6 Şubat 2018 tarihe, dünyanın en güçlü roketinin uzaya fırlatıldı..
3 Yıl Önce
15.6B+ 0 0

Mısır'da 3500 Yıllık Lahitler ..

Milattan önce 1550-1292 yıllarına ait oldukları düşünülen lahitle..
3 Yıl Önce
15.6B+ 0 0

Japonlar Uzay Asansörü Yapacak..

Japon şirket Obayashi , 2050 yılına kadar inşa edilecek bir uzay ..
3 Yıl Önce
15.6B+ 0 0