Coriolis Etkisi

Düz Dünya, Kategorisin'de desperado Tarafından 3 Yıl Önce Yayınlandı

Düz Dünya araştırmaları yaparken izlediğim video ve okuduğum makaleler de çok fazla bilinmeyen vardı. çok bilinmeyenli bir denklemi çözmek elbetteki daha zor. Bu nedenle 21 soruda Düz Dünya konusunu ayrı ayrı ele alıp konu içerisinde geçen isimler, yerler zaman ve makanlar gibi bilinmeyenleri de tek tek araştırıp sizlerle paylaşıyorum. 

Resmi Büyütmek için Lütfen Resmin Üzerine Tıklayın 52B+ Görüntüleme

Coriolis etkisi, bu konuyu anlayabilmemiz için öncelikle Coriolis etkisi ne olduğuna bi bakalım daha sonra düz dünyada nasıl işlediğine değiniriz.

Coriolis etkisi Nedir ?

Coriolis kuvveti, dönen bir platformun merkezinden karşı tarafına yürümeye çalışan biri tarafından anlaşılabilir. Yürümek istediği tarafa doğru dik açıyla itildiğini görür. Benzer şekilde, dönen yer kürenin yüzeyi üzerinde hareket eden hava, kuzey yarım kürede hareket yönünün sağına, güney yarım kürede soluna saptırır. Bu saptırma gücüne coriolis kuvveti denir. Fransız matematik ve fizikçisi, Gustave Gaspard Coriolis (1792-1843) onuruna atfen bu ad verilmiştir.

Coriolis kuvveti nedeniyle rüzgarlar irtifada izobarlara yaklaşık 10° açı ile neredeyse paralel, alçak basınca meyilli eser. Yeryüzünün sürtünme etkisi sonucu rüzgar alçak irtifada daha yavaştır, dolayısıyla coriolis kuvveti de daha zayıftır. Bunun sonucunda rüzgarın izobarlara yaptığı açı denizde yaklaşık 20°, karada da 30°'ye kadar çıkar.

Düz Dünyada Coriolis etkisi

Coriolis Etkisi'nin Dünya'nın dönmesinin bir sonucu olduğunu ve bunun Dünya üzerinde hareket eden objenin sapmasının sorumlusu olduğunu söylüyorlar. Kuzey yarımkürede sağa doğru, ve Güney yarımkürede sola doğru.

Problem şuki; hortumlar ya da lavabodaki suyun hareketi her zaman önceden tahmin edilemez. Her iki yarımkürede de her iki yöne doğru dönebildikleri gayet iyi biliniyor. Ayrıca, Coriolis etkisinin sahte olduğunun kanıtı olan bir diğer çelişki de; Dünya üzerine uçan hiçbir aracın bunu hesaplamak zorunda olmamasıdır. Eğer saatte 17 mil ( 27.358848 kilometre`dir ) hızla giden bir mermi bu etkiyi hesap etmeliyse, o halde saatte 550 mil  ( 885.1392 kilometre`dir  ) hızla giden bir uçak; kesinlikle hesap etmek zorundadır. Bizlere hep atmosferin de Dünya'nın dönüşü ile birlikte hareket ettiği, o nedenle uçakarın bundan etkilenmediği söylenir. Peki mermi neden etkilensin ki? Özellikle de uçaklardan çok daha hızlı giderken?

İlgili Videoları Aşağıdaki Bağlantılardan izleyebilirsiniz

  1. Coriolis Etkisi
  2. Coriolis kuvveti nedir? (Tetikçi - Shooter Filmi)


Kaynak: Coriolis etkisi

Anahtar Kelimeler

Yorumlar

Editör'ün Diğer Yazıları

Velev Ki Geldiler, Uzaylılarla..

Uzaylıların gelmesi, Kristof Kolombun Amerikayı keşfetmesi gibi o..
3 Yıl Önce
52B+ 0 0

Elon Musk'ın, Dünya'nın Şekliy..

Twitter üzerinden çoğu zaman kendisini zor durumlara sokan Elon M..
3 Yıl Önce
52B+ 0 0

Project Edge Ekibi Dünya’Nın D..

bir grup insan bu inançlarına ilişkin somut bir kanıt bulmak adın..
3 Yıl Önce
52B+ 0 0

Uzaydan Gelen Tesla Fotoğrafla..

6 Şubat 2018 tarihe, dünyanın en güçlü roketinin uzaya fırlatıldı..
3 Yıl Önce
52B+ 0 0

Mısır'da 3500 Yıllık Lahitler ..

Milattan önce 1550-1292 yıllarına ait oldukları düşünülen lahitle..
3 Yıl Önce
52B+ 0 0

Japonlar Uzay Asansörü Yapacak..

Japon şirket Obayashi , 2050 yılına kadar inşa edilecek bir uzay ..
3 Yıl Önce
52B+ 0 0