Dinozorların Yok Oluşu

Esrarengiz Olaylar, Kategorisin'de Creative Tarafından 4 Yıl Önce Yayınlandı

Dinozorların yaklaşık olarak 65 milyon yıl önce yeryüzünden silinmesinin nedenlerini araştıran 41 bilim adamından oluşan ekip, bu canavarların dev bir meteorun dünyaya çarpması sonucu ortadan kalktığı tezini kesinleştirdi.

Resmi Büyütmek için Lütfen Resmin Üzerine Tıklayın 48.7B+ Görüntüleme

Yeryüzünde çok sayıda dinozor türü bulunmaktaydı (Yaklaşık 850 civarında). Bunlardan kimi bitkilerle beslenirken (sauropod), kimisi ise et et ile beslenmekteydi (theropod).

Dinozorların nasıl yok olduğuna dair bugüne kadar sayısız iddia ortaya atılmıştır. Geçmişte, dinozorların kısa bir süre içinde toplu olarak nasıl yok oldukları uzun bir süre açıklanamamış ve yanardağ patlamalarından, dünyadaki iklim değişikliklerine kadar çeşitli teoriler ortaya atılmıştır.

Bilim adamları yaklaşık 20 yıllık araştırmaları değerlendirerek dev bir meteorun dünyaya çarpması sonucu ortadan kalktığı tezini kesinleştirmiş oldular. Amerika’da düzenlenen 41’inci Ay ve Gezegen Bilimi Konferansı’nda açıklanan analize göre 65 milyon yıl önce dünyaya 15 kilometre büyüklüğünde bir meteor düşmüştü.

Meksika’nın Yukatan Yarımadası’ndaki Chicxulub’a saatte 54.000 km hızla düşen meteor nedeniyle atom bombasından 1 milyar kat daha büyük bir patlama meydana gelmiş, patlamanın yaklaşık olarak 100 milyon megaton TNT'ye eşdeğer bir enerji açığa çıkardığı tahmin edilmektedir. Bu patlama yüzünden dinozorlar ve suda yaşayan dev sürüngenler de dahil olmak üzere dünyadaki tüm canlıların yarısından fazlası yok olmuştu.

Çarpmanın hemen ardından dünyada geniş çaplı yangınlar, kıtaların şeklini değiştirecek büyüklükte depremler ve toprak kaymaları meydana gelmiştir. Sonra da tsunamiler meydana gelmiş, bu da çarpışmanın ardından hayatta kalan dinozorların çoğunun sonunu getirmşti.

Çarpma sonucu oluşan toz tabakası atmosferi kaplamış, Dünya aylar boyu karanlıkta kalmış, sıcaklık suyun donma derecesine kadar düşmüş ve asit yağmurları başlamıştır. Aylarca süren bu karanlık ve soğuk dönemde bitkilerin fotosentez yapamaması nedeniyle besin zincirini yıkmış ve bu felaketler zinciri de dinozorların sonunu getirmiştir.

Güneş ışınları oluşan moloz ve duman yığınından geçip dünyaya ulaşamamıştı. Bu nedenle de küresel kış ve buz devri başladı. Teoriye göre Dinozorlar da bu sırada ölmüştür. Ancak bu sırada dinozorların tamamen yok olmadığı, bazı küçük türlerinin ise evrimleşerek bugünkü kuş ve sürüngenlerin atalarını oluşturdukları tahmin edilmektedir.

Kaynaklar: Geography, Wikipedia, 

Anahtar Kelimeler

Yorumlar

Editör'ün Diğer Yazıları

Velev Ki Geldiler, Uzaylılarla..

Uzaylıların gelmesi, Kristof Kolombun Amerikayı keşfetmesi gibi o..
4 Yıl Önce
48.7B+ 0 0

Elon Musk'ın, Dünya'nın Şekliy..

Twitter üzerinden çoğu zaman kendisini zor durumlara sokan Elon M..
4 Yıl Önce
48.7B+ 0 0

Project Edge Ekibi Dünya’Nın D..

bir grup insan bu inançlarına ilişkin somut bir kanıt bulmak adın..
4 Yıl Önce
48.7B+ 0 0

Uzaydan Gelen Tesla Fotoğrafla..

6 Şubat 2018 tarihe, dünyanın en güçlü roketinin uzaya fırlatıldı..
4 Yıl Önce
48.7B+ 0 0

Mısır'da 3500 Yıllık Lahitler ..

Milattan önce 1550-1292 yıllarına ait oldukları düşünülen lahitle..
4 Yıl Önce
48.7B+ 0 0

Japonlar Uzay Asansörü Yapacak..

Japon şirket Obayashi , 2050 yılına kadar inşa edilecek bir uzay ..
4 Yıl Önce
48.7B+ 0 0