Dünya Gerçekten Düz Olabilir Mi

Düz Dünya, Kategorisin'de desperado Tarafından 4 Yıl Önce Yayınlandı

Merhaba arkadaşlar, Düz dünya araştırmalarıma devam ederken tabiki bu teoriyi kabul etmeyen hatta kesinlikle alay konusu eden bir çok siteyle karşılaştım. Şimdi bir teoriyi kabul edersin veya etmezsin kişisel düşünce ve fikrine saygı duyarım ancak internette insanlar hiç bir konuda bir birine saygı göstermiyor maleesef. 

Biz konumuza dönelim, şimdi makalenin sonunda size yazıyı aldığım web sitesinin adresini yazacağım, orjinal içeriğe oradan da ulaşabilirsiniz. 

Resmi Büyütmek için Lütfen Resmin Üzerine Tıklayın 40.9B+ Görüntüleme

Bu makale içerisinde paylaşılmış olan ve sorulan soruların cevaplarını ilgili bağlantılara ekledim. dileyen arkadaşlar detaylarını oradan inceleyebilirler. bizim burada yapacağımız şey bu makaleyi ve incelemeyi yapan arkadaşı eliştirmek değil, Dünya'nın düz olduğuna inanan kesim için olası soruları ve bu soruların cevaplarını bulmak.  Ayrıca bende bir düz dünya araştırmacısı olarak bu fikre karşı çıkan insanların sundukları delilleri incelemek ve neden dünyanın düz olmadığına inandıklarını öğrenmek istiyorum.  

 
(1) Dünya'nın Ay Üzerindeki Gölgesine Bir Bakın!
 
Artık 21. yüzyılda yaşayan insanlar olarak Ay'ımızın peynirden yapılmadığını veya antik atalarımızın sandığı gibi bir "tanrı" olmadığını biliyoruz. Antik Yunan zamanlarında gezegenimizle yakından ilgilenen Aristo (MÖ 384-322), Ay tutulmaları sırasında ilginç bir şeyle karşılaşmıştı. Bildiğiniz üzere Ay tutulmalarında Dünya'mız Güneş ile Ay'ın arasında yer aldığı durumda yaşanan bir fenomendir. Ay'ın yüzeyindeki karanlık yüzey aslında Dünya'mızın Ay'ın üzerindeki gölgesidir. Bu da Dünya'mızın eğriliğini güzelce ortaya koyan nice kanıtlardan sadece bir tanesidir. Eğer ki Dünya düz olsaydı, söz konusu gölge eğimli olamazdı. Ayrıca Ay, Dünya'nın erken evrelerinde Theia isimli bir ön-gezegen ile çarpışmamız sonucunda Dünya'dan koparak oluşmuş bir gök cismidir. Gök cisimlerinin küresel veya küresele yakın yapılar oluşturması temel fizik yasalarınca belirlenen, evrensel kurallardır. Dünya da bundan bağımsız değildir. Buna tekrar geleceğiz.
 
 
(2) Denizdeki Gemiler ve Ufuk
 
Bu, her birimizin ilkokul düzeyinde öğrendiği bir gerçektir. Ve bu yolla Dünya'nın yuvarlaklığını ispatlamak çok kolaydır! Eğer denize yakın bir yerde, ufka dikkatli bir şekilde baktıysanız, ufuktaki geminin birdenbire, bir bütün olarak ortaya çıkmadığını görürsünüz. Sanki denizin içinden yükseliyormuş gibi görülmektedir. Düz bir Dünya'da uzaktaki bir obje birden görünür olurdu, ancak durumun böyle olmadığını açıkça görebiliyoruz! 
 
Bunu şöyle düşünün. Uçsuz bucaksız bir çölde, ufuktaki bir aracın size yaklaştığına bakacak olsaydınız, görüşünüz netleştikçe aracın bir bütün olarak görüş alanına girdiğinizi görürdünüz. Ancak eğer ki araç azıcık bir tepeyi bile tırmanıyorsa, uzak bir mesafeden bu sanki Dünya düzmüş izlenimi verebilirdi. Ee, bu durumda Dünya düz mü? Ya gemilerde de aynı durum geçerliyse? Hayır; çünkü karasal gözlemler, deniz suyu gibi akışkanlar üzerinde yaptığınız gözlemlerden farklıdır. Su, bulunduğu kabın şeklini kusursuz bir şekilde alır. Karalarda ise girinti çıkıntılar olabilir. Dolayısıyla ufukta görülen bir araba, yüzey şekillerinden etkilenir. Gemi içinse aynı durum geçerli değildir. İstisnasız olarak bütün gemilerin önce bacalarının, sonra gövdelerinin görüş alanına giriyor olması, denizlerin Dünya'nın şekline uygun bir biçimde kıvrımlı olmasındandır. Çünkü Dünya düz değil, küreseldir!
 
Bu durumun Açıklaması: Gemilerin, Teknelerin Ufukta Kaybolması
 
 
(3) Değişen Yıldız Takımları
 
Bu gözlemi ilk kez Aristo yapmıştı. Ekvator'dan uzaklaştıkça takım yıldızların değiştiğine bakarak Dünya'nın yuvarlak olduğu çıkarımında bulunmuştu. Mısır'a olan yolculuğundan dönüş yaparken, Aristo "Mısır ve Kıbrıs'ta kuzey bölgelerde görülmeyen yıldızlar görülmektedir" demiştir. Bu fenomen ancak ve ancak insanlar yuvarlak bir yüzeyde yaşıyorlar ise görülebilecek bir şeydir. Ekvatordan giderek uzaklaştığınızda, bilinen takımyıldızları da bir o kadar ufuk çizgisine doğru gidecektir ve yerlerine yeni yıldızlar görülecektir. Eğer ki Dünya düz olsaydı, Dünya üzerindeki her bir noktadan birebir aynı gökyüzünü görürdük. Çünkü yıldızlar, Dünya'nın genişliğine göre çok ama çok uzaktadır. Fakat gökyüzü desenlerinde bu kadar engin farklılıklar olması yalnızca Dünya'nın yuvarlak olmasıyla açıklanabilir.
 
 
(4) Çubuklar ve Gölgeler
 
Güneşli bir günde yere iki benzer çubuk yerleştirdiğinizi bir düşünün. Eğer Dünya düz olsaydı o zaman iki farklı yerde bulunan çubukların, birbirlerinden ne kadar uzak olurlarsa olsunlar, gölgeleri birebir aynı uzunlukta olurlardı. Aksine, birbirinden birkaç kilometre uzaklıkta, birebir aynı şekil, doğrultu ve yönelimdeki iki çubuk arasında bile birbirinden farklı uzunluklarda iki gölgeyle karşılaşıyoruz. Bu da, Dünya'nın düz olmadığını göstermektedir; çünkü Dünya düz olsaydı, Güneş ile Dünya arasındaki mesafe, iki çubuk arasındaki mesafeden yüz binlerce kat fazla olacağı için herhangi bir gölge uzunluğu farkı göremezdik. Eratosthenes (MÖ 276-194) aynı prensibi gezegenimizin çevresini hesaplayabilmek için kullanmıştı!
 
Bu durumun açıklaması için makale hazırlanıyor.. 
 
 
(5) Daha Yüksekten, Daha Ötesini Görebilirsiniz!
 
Bir arazide durduğunuzu hayal edin. Elinize bir dürbün aldınız ve ileriye baktınız. Daha ötesini görebilmek için daha da yükseklere tırmanırsınız. Ufuktaki gemi aklınıza gelsin, ancak bu sefer gün-batımını bir düşünün. Sahilde uzanırken Güneş batıyor ve birden kayboluyor. O esnada doğru yüksekliğe, zamanında çıkarsanız, gün-batımını tekrar izleyebilirsiniz! Düz bir Dünya'da böyle bir şey mümkün değildir. Örnek olarak bu videoya göz atmanızı tavsiye ederiz.
 
(6) Diğer Gezegenlere Bir Bakın!
 
Dünya'mız Güneş sistemindeki diğer gezegenlerden yaşama elverişli olması bakımından farklı olabilir, ancak bir gezegendeki özellikler bakımından gezegenimiz bir istisna değildir. Diğer gezegenlerin şekilleri, izledikleri yörünge, çekim kuvvetinin etkileri, kısacası "davranışları" her ne kadar farklı şekillerde oluşup farklı maddeleri barındırsalar bile hepsi birbiriyle aynıdır. Gezegenlere dair tüm anlayışlarımızı yaptığımız gözlemlerden anlayabiliyoruz. Bu sebeple gördüğümüz tüm gezegenlerin düz olmayıp Dünya'mızı bu şekilde görmek, hiçbir bilimsel temele dayanmayan bir zorlamadır. Ayrıca böyle bir iddia, bugüne kadar geliştirdiğimiz ve çalıştığını tekrar tekrar ispatladığımız sayısız astronomi ve jeoloji bilgimizin hatalı olduğunu ispatlamayı gerektirirdi. Bugüne kadar bunu yapabilen tek bir insan bile olmamıştır. Hatta bu kadar da değil; GPS, mevsimler, rüzgar yönleri, koordinat sistemi gibi sayısız teknolojinin de "aslında çalışmadığını" iddia etmemiz gerekirdi. 
 
Gezegen ve sistemlerin formasyonları ve kütleçekimi tarafından belirlenmektedir. Evren'in dokusu ve kütleçekimi bildiğimiz şekliyle çalıştığı müddetçe bırakın Dünya'nın düz bir gezegen olmasını, Evren'de (bildiğimiz kadarıyla) düz bir gezegenin oluşması bile imkansızdır! 
 
 
 
(7) Farklı Saat-Dilimlerinin Var Olması
 
Size basit bir soru: Çin'de, ABD'de ve Türkiye'de şu an saat aynı mıdır? New York'ta saat 12:00 iken Güneş gökyüzünün tam ortasında bulunurken, Beijing'de saat 24:00'ı göstermektedir ve Güneş hiçbir yerde görülmemektedir. Farklı zaman dilimlerin var olma sebebi Güneş'in Dünya'nın bir tarafını aydınlatırken diğer tarafın karanlık kalmasından dolayıdır, bu da şekli yüzündendir. Düz bir Dünya'da Güneş bir spot ışığı gibi görünürdü ve doğup batana kadar Doğudan Batıya kadar herkes onu görebilirdi. Bir tabağı alıp, aydınlık bir odanın içerisinde nereye götürürseniz götürün, üstte kalan ve tavandaki avizeye bakan tarafı her zaman aydınlık, öteki tarafı her zaman karanlık olurdu. Dünya'da ise böyle bir durum söz konusu değildir!
 
 
(8) Çekim Kuvvetinin Merkezi
 
Bir kürenin kütle merkezi, kürenin tam merkezinde bulunmaktadır. Bu da kütle çekimin sizi yüzeyin neresinde olursanız olun kürenin merkezine doğru çekeceği anlamına gelmektedir. Ancak düz bir Dünya'da yaşasaydık ve kütle merkezi yine merkezde olmak zorunda olduğu için, kenarlara doğru gittikçe üzerinizdeki kütle çekimi giderek artacaktır! 
 
Bir koşuya çıktığınızı düşünün. Düz bir yolda hiç durmadan Dünya'nın kenarına ulaşana kadar koştuğunuzu hayal edin. Üzerinizdeki çekim kuvveti öyle artacaktır ki, düz bir yolda koştuğunuz halde sanki eğimi giderek artan bir yokuşu çıkıyormuş gibi hissedeceksiniz. Ancak gerçekte işlerin böyle olmadığını biliyoruz. Bir elma Türkiye'de nasıl düşüyorsa, Avustralya'da da aynı şekilde düşmektedir. Bunun tek açıklaması Dünya'nın küresel olmasıdır.
 
 
(9) Uzaydan Fotoğraflar
 
Son 60 senedir uzaya bir sürü uydu ve insan gönderdik. Bunların bazıları geri döndü ve bazıları hala Güneş sistemimizin bir yerlerinde geziniyor. Uzaya dair birbirinden muhteşem fotoğraflar iletiyorlar ve özellikle gezegenimize dair nefes kesici görüntülerinde şunu bariz bir şekilde görebiliyoruz ki, Dünya düz değildir! Uluslararası Uzay İstasyonundan çekilen görüntülere bakmanız bile yeterli olacaktır.
 
NASA, ESA, JAXA gibi ulusal ve uluslararası uzay ajanslarına veya ISS gibi istasyonlara veya Juno, Curiosity, vb. uzay araçlarına güvenmiyor olabilirsiniz. Ne var ki şahsi güvensizliğiniz, bilimsel bir ispat yöntemi değildir.
 
 
(10) Yüksek İrtifa Balonları
 
Bazı komplocular yüksek irtifa balonlarına kameralar bağlayıp Dünya'nın düz olduğunu göstermeyi amaçlamışlardır. Ancak burada bir göz yanılgısı mevcuttur. Büyük Hadron Çarpıştırıcısı'nı bir düşünün, yaklaşık olarak 27 kilometrelik bir tünelin çevresinde dönmektedir. Eğer ki bu çarpıştırıcıya ait fotoğraflara bakacak olursanız, ne kadar uzağa bakarsanız bakın çarpıştırıcı sanki tamamen düzmüş gibi görünecektir. Fakat yeterince dikkatli bakacak olursanız, tünelin ucunda bir yerlerde, bir noktadan sonra bir yöne doğru kıvrılmaya başladığını algılayabileceksinizdir. Bu göz yanılgısının sebebi, kıvrılma yarıçapının, sizinle cisim arasındaki mesafeye göre aşırı büyük olmasındandır. Bir diğer deyişle, kıvrılan devasa cisme çok yakınsınızdır! Bunu çözmenin yolu, ondan yeterince uzaklaşmaktır (veya daha önceden izah ettiğimiz dolaylı yöntemlere başvurmaktır).
 
Yüksek irtifa balonuyla gözlemlenen Dünya'nın çevresi 27 kilometre değil, tam olarak 40,075 kilometredir! Yani çarpıştırıcının 1484 katıdır! Dolayısıyla Dünya'nın yuvarlaklığını tam olarak fotoğraflayabilmek için, yüksek irtifa balonundan çok daha fazlasına ihtiyacınız vardır. Bu yüzden Dünya'nın yuvarlak oluşunu yakın bir yükseklikten belli bir açıya kadar çekebilen bir kameradan anlayabilmeniz zordur. Ancak basit bir hesapla kayıtlardan her iki taraftan iki nokta seçip aralarındaki farkı hesaplayarak Dünya'nın eğriliğini (İng: curvature) hesaplayabilirsiniz. Ancak videoyu çeken kişiler size sadece "Bakın! Size düz olduğunu söylemiştim." demekle kalırlar. 
 
Şundan eminiz ki Dünya'nın düz olduğuna inananlar bu komplonun desteklenmesinde bilimsel açıdan hiçbir şekilde başarı elde edemeyeceklerdir çünkü tüm gözlemler, çalışmalar ve kanıtlar aleyhine olacaktır. Tek yapabilecekleri şey bilimselmiş havasını taşıyan (ki buna "sahtebilim" denir) ve "Anlattıklarımıza bakılırsa düz olması mantıklı değil mi? Bize söyledikleri şeyleri ne kadar sorguladınız? Size yalan söyleyebileceklerini hiç düşündünüz mü?" şeklinde izleyicinin kafasını karıştıracak cümleler kurarak ve görseller kullanarak bir video yada bildiri yayınlamaktır. Evreninşekli üzerinde durabildiğimiz bu çağda hala kendi gezegenimizin şekli üzerinde tartışmamız biraz üzücü geliyor açıkçası. Siz siz olun, bilimin yolundan şaşmayın..
 
 
Kaynak: Evrim Ağacı

Anahtar Kelimeler

Yorumlar

Editör'ün Diğer Yazıları

Velev Ki Geldiler, Uzaylılarla..

Uzaylıların gelmesi, Kristof Kolombun Amerikayı keşfetmesi gibi o..
4 Yıl Önce
40.9B+ 0 0

Elon Musk'ın, Dünya'nın Şekliy..

Twitter üzerinden çoğu zaman kendisini zor durumlara sokan Elon M..
4 Yıl Önce
40.9B+ 0 0

Project Edge Ekibi Dünya’Nın D..

bir grup insan bu inançlarına ilişkin somut bir kanıt bulmak adın..
4 Yıl Önce
40.9B+ 0 0

Uzaydan Gelen Tesla Fotoğrafla..

6 Şubat 2018 tarihe, dünyanın en güçlü roketinin uzaya fırlatıldı..
4 Yıl Önce
40.9B+ 0 0

Mısır'da 3500 Yıllık Lahitler ..

Milattan önce 1550-1292 yıllarına ait oldukları düşünülen lahitle..
4 Yıl Önce
40.9B+ 0 0

Japonlar Uzay Asansörü Yapacak..

Japon şirket Obayashi , 2050 yılına kadar inşa edilecek bir uzay ..
4 Yıl Önce
40.9B+ 0 0