Dünya’Nın En Derin Kuyusu

Düz Dünya, Kategorisin'de desperado Tarafından 4 Yıl Önce Yayınlandı

Rusya’nın batısında izbe bir yerde paslanmış metal ve yıkılmış beton bloklarının arasında toprağa vidalanmış büyük metal bir disk göreceksiniz. Açmaya çalışırsanız açamayacaksınız çünkü bu herhangi bir disk değil, bu Dünya’nın en derin kuyusu yani yer altında 12 km derinliğe ulaşan Kola kuyusunun kapağıdır. 

Resmi Büyütmek için Lütfen Resmin Üzerine Tıklayın 109.3B+ Görüntüleme

Daha önce sizlere Düz Dünya'nın Altında Ne Var konusunda adı geçen bir kuyu olmasından dolayı detaylı olarak incelemek istedim, tabi bu inceleme şu anda o kuyu hakkında yüzeysel bilgiler içeriyor. ilerleyen zamanlarda bu kuyunun tam olarak değilse bile neden açılmak istendiği altında yatan gerçekler ve diğer gizemlerini de sizlerle paylaşmayı düşünüyorum

12 kilometre ne kadar derindir?

Aslında okyanuslardaki en derin noktadan bile daha derindir. Dünya’nın en yüksek dağı olan Everest dağının bir buçuk katı bir derinliktir.

İlginç olan başka birşey de bu kuyunun Petrol aramak için değil tamamiyle bilimsel amaçlarla kazılmış olmasıdır.

Sovyet Bilim Adamlarının Araştırması

Sovyet bilim adamları 1970’li yıllarda bu deliği kazmaya başladıklarında bunu daha çok yerkabuğu hakkında bilgi edinmek için yapmışlardı. Çünkü gerçekte ayaklarımızın altında olup biten hakkında Güneş sisteminin öbür ucunda olup bitenlerden daha az şey biliyoruz. 24 yıl boyunca bilim adamları çeşitli zamanlarda delme çalışmalarına devam ettiler ancak umdukları kadar derine inemediler. 1994 yılında 12 km yapmışlardı. Bu delme çalışmaları için birçok kayda değer yeni icatlar yapmak zorunda kaldılar, çünkü teknolojik olarak birçok problemlerle karşılaştılar.

Bütün bu yapılan zorlu çalışmalardan ne öğrendik
Aslında fazla birşey değil. Birincisi yerin 12 km altında su var. Bilim adamları bunun mümkün olabileceğini düşünmüyordu. İkinci olarak yerin 6.7 km altında mikroskopik canlı fosilleri buldular. Tamı tamamına 24 tek hücreli canlının fosilini.

Ulaştıkları son noktadaki kaya parçaları 2.7 milyar yaşındaydı fakat bu noktada karşılaştıkları sıcaklık 180 dereceye ulaştı ve kaya parçaları plastik gibi davranmaya başladı. Bilim adamları bu derinlikte sıcaklığın 100 derece olmasını bekliyorlardı.

Çalışma Neden Durduruldu 

Aslında bu bilimsel araştırmayı durdurmalarının gerçek nedenini bizler bilmiyoruz. Neden bu kuyunun üzerini metal vidalarla kapatarak bu çalışmayı tamamen durdurdular? Belki de deldikleri bu delik bir doğal felakete yol açtı, yada başka bir sebebi var. Bizim düşüncemiz bugünün teknolojisi ile bu çalışmalara yeniden başlanılmalı, ve insanoğlunun her konudaki merakı bu konuda da doyurulmalıdır.

NOT: Karşılaştırma için Dünya’nın yerkabuğunun altında bulunan manto 35 km derinlikte başlar. Ardından manto 2800 km devam eder, ardından 2200 km iç manto ve bunun içinde de 1300 kmlik çekirdek bulunur. Yani 12 km delerek Dünya’mızın tüm derinliğinin yüzde 0.2’sini delebilmişiz.

Anahtar Kelimeler

Yorumlar

Editör'ün Diğer Yazıları

Velev Ki Geldiler, Uzaylılarla..

Uzaylıların gelmesi, Kristof Kolombun Amerikayı keşfetmesi gibi o..
4 Yıl Önce
109.3B+ 0 0

Elon Musk'ın, Dünya'nın Şekliy..

Twitter üzerinden çoğu zaman kendisini zor durumlara sokan Elon M..
4 Yıl Önce
109.3B+ 0 0

Project Edge Ekibi Dünya’Nın D..

bir grup insan bu inançlarına ilişkin somut bir kanıt bulmak adın..
4 Yıl Önce
109.3B+ 0 0

Uzaydan Gelen Tesla Fotoğrafla..

6 Şubat 2018 tarihe, dünyanın en güçlü roketinin uzaya fırlatıldı..
4 Yıl Önce
109.3B+ 0 0

Mısır'da 3500 Yıllık Lahitler ..

Milattan önce 1550-1292 yıllarına ait oldukları düşünülen lahitle..
4 Yıl Önce
109.3B+ 0 0

Japonlar Uzay Asansörü Yapacak..

Japon şirket Obayashi , 2050 yılına kadar inşa edilecek bir uzay ..
4 Yıl Önce
109.3B+ 0 0