Dünya’Nın En Derin Kuyusu

Düz Dünya, Kategorisin'de desperado Tarafından 8 Ay Önce Yayınlandı

Rusya’nın batısında izbe bir yerde paslanmış metal ve yıkılmış beton bloklarının arasında toprağa vidalanmış büyük metal bir disk göreceksiniz. Açmaya çalışırsanız açamayacaksınız çünkü bu herhangi bir disk değil, bu Dünya’nın en derin kuyusu yani yer altında 12 km derinliğe ulaşan Kola kuyusunun kapağıdır. 

Resmi Büyütmek için Lütfen Resmin Üzerine Tıklayın 17.7B+ Görüntüleme

Daha önce sizlere Düz Dünya'nın Altında Ne Var konusunda adı geçen bir kuyu olmasından dolayı detaylı olarak incelemek istedim, tabi bu inceleme şu anda o kuyu hakkında yüzeysel bilgiler içeriyor. ilerleyen zamanlarda bu kuyunun tam olarak değilse bile neden açılmak istendiği altında yatan gerçekler ve diğer gizemlerini de sizlerle paylaşmayı düşünüyorum

Rusya’nın batısında izbe bir yerde paslanmış metal ve yıkılmış beton mezbelelerinin arasında toprağa vidalanmış büyük metal bir disk göreceksiniz. Açmaya çalışırsanız açamayacaksınız çünkü bu herhangi bir disk değil, bu Dünya’nın en derin kuyusu yani yer altında 12 km derinliğe ulaşan Kola kuyusunun kapağı.

12 kilometre ne kadar derindir? Aslında okyanuslardaki en derin noktadan bile daha derindir. Dünya’nın en yüksek dağı olan Everest dağının bir buçuk katı bir derinliktir. İlginç olan başka birşey de bu kuyunun Petrol aramak için değil tamamiyle bilimsel amaçlarla kazılmış olmasıdır.

Sovyet bilim adamları 1970’li yıllarda bu deliği kazmaya başladıklarında bunu daha çok yerkabuğu hakkında bilgi edinmek için yapmışlardı. Çünkü gerçekte ayaklarımızın altında olup biten hakkında Güneş sisteminin öbür ucunda olup bitenlerden daha az şey biliyoruz. 24 yıl boyunca bilim adamları çeşitli zamanlarda delme çalışmalarına devam ettiler ancak umdukları kadar derine inemediler. 1994 yılında 12 km yapmışlardı. Bu delme çalışmaları için birçok kayda değer yeni icatlar yapmak zorunda kaldılar, çünkü teknolojik olarak birçok problemlerle karşılaştılar. Su basarak çamuru yukarıya transfer eden delgeç ucu bunlardan biridir.

Fakat bütün bu yapılan zorlu çalışmalardan ne öğrendik? Aslında fazla birşey değil. Birincisi yerin 12 km altında su var. Bilim adamları bunun mümkün olabileceğini düşünmüyordu. İkinci olarak yerin 6.7 km altında mikroskopik canlı fosilleri buldular. Tamı tamamına 24 tek hücreli canlının fosilini.

Ulaştıkları son noktadaki kaya parçaları 2.7 milyar yaşındaydı fakat bu noktada karşılaştıkları sıcaklık 180 derece santigrada ulaştı ve kaya parçaları plastik gibi davranmaya başladı. Bilim adamları bu derinlikte sıcaklığın 100 derece olmasını bekliyorlardı. Bildiğimiz kadarıyla o zamanki teknolojiyle o derinliğe inebildiler bundan daha fazla devam edemediler.

Aslında bu bilimsel araştırmayı durdurmalarının gerçek nedenini bizler bilmiyoruz. Neden bu kuyunun üzerini metal vidalarla kapatarak bu çalışmayı tamamen durdurdular? Belki de deldikleri bu delik bir doğal felakete yol açtı, yada başka bir sebebi var. Bizim düşüncemiz bugünün teknolojisi ile bu çalışmalara yeniden başlanılmalı, ve insanoğlunun her konudaki merakı bu konuda da doyurulmalıdır.

NOT: Karşılaştırma için Dünya’nın yerkabuğunun altında bulunan manto 35 km derinlikte başlar. Ardından manto 2800 km devam eder, ardından 2200 km iç manto ve bunun içinde de 1300 kmlik çekirdek bulunur. Yani 12 km delerek Dünya’mızın tüm derinliğinin yüzde 0.2’sini delebilmişiz.

Anahtar Kelimeler

Yorumlar

Editör'ün Diğer Yazıları

Mısır'da 3500 Yıllık Lahitler ..

Milattan önce 1550-1292 yıllarına ait oldukları düşünülen lahitle..
8 Ay Önce
17.7B+ 0 0

Japonlar Uzay Asansörü Yapacak..

Japon şirket Obayashi , 2050 yılına kadar inşa edilecek bir uzay ..
8 Ay Önce
17.7B+ 0 0

Mars'ta Görünen Yuvarlak Cisim..

Marsta yeşil bir top güllesi bulursak, kızıl gezegen hakkında tüm..
8 Ay Önce
17.7B+ 0 0

Amatör Roket Için Izin Alamadı..

ev yapımı buharlı roketiyle 550 metre yüksekliğe çıkmayı düşünen ..
8 Ay Önce
17.7B+ 0 0

Zaman Yolcuğunu Çoktan Bulundu..

Paranormal Elite isimli bir kanal, zaman yolcusu olduğunu iddia e..
8 Ay Önce
17.7B+ 0 0

Abd'de 'düz Dünya' Konferansı ..

Uluslararası Düz Dünya Konferansı adı verilen toplantıda Dünyanın..
8 Ay Önce
17.7B+ 0 0