Dünya'nın Yuvarlak Olduğunu Nasıl Anlarız?

Düz Dünya, Kategorisin'de desperado Tarafından 4 Yıl Önce Yayınlandı

Bir çok web sitesinde, forumda ve blog arşivinde görmeye alışık olduğumuz bir konuyu geçenler de benimde çok sevdiğim bir teknoloji sitesinde gördüm. ve orada gerekli cevapları paylaştım. Bu tür konuları seviyorum çünkü insanların neden Düz Dünyaya inanmaları gerektiğini yada Dünya'nın düz olduğunu nasıl anlarız gibi sorularına cevap olabiliyor. 

Resmi Büyütmek için Lütfen Resmin Üzerine Tıklayın 118.1B+ Görüntüleme

Bu Teknoloji sitesi bizlere bir kaç tane örnek vererek dünyanın yuvarlak olduğunu nasıl anlarız ile ilgili bilgiler vermiş, şimdi gelin hep birlikte verdiği bilgileri inceleyerek neden hata yaptıklarını ve aslında dünyanın yuvarlak değilde neden düz olduğunu anlamanın daha kolay olduğunu hep birlikte görelim. 

Dünya’nın yuvarlak olduğunu nereden biliyoruz?

Eğer Dünya düz olsaydı, yeryüzündeki tüm yüksek cisimleri gözümüz alabildiğine görürdük. İstanbul’dan baktığımızda, belki de Paris’teki Eyfel Kulesi’ni veya Mısır’daki Giza Piramidini görmemiz işten bile olmazdı. Ancak Dünya’da mesafeler arttıkça kıvrımlar arttığı için, belli bir noktadan sonra gözümüz cisimleri görmüyor. Aslında bu Antik Yunan’dan beri bilinen bir bilgi. Ancak matematiksel olarak Eratosthenes tarafından kanıtlandı.

Gördüğünüz gibi bu site yukarıdaki soruya bu şekilde bir açıklama getirmiş. Şimdi gelelim Düz Dünya teorisinde bunu açıklamaya 

Sonsuz Uzaklığı Neden Göremiyoruz.

Konuyu ayrıntılı olarak incelemek isterseniz buradan detaylara göz atabilirsiniz. 

Aslında bunların cevabı çok basit yani biraz düşününce neden göremediğimizi anlayacaksınız ama konu düz dünya olunca ve küre dünya modeline karşı bir düşünce olduğunu düşündükçe bu hemen aklımıza gelmiyor. yada beyin yıkama ve bilinç altı mesajlar fazlasıyla etkili olduğu için bunu göremiyoruz.

Neden bu kadar uzaktaki yerleri göremiyoruz konusuna geri dönelim. bunları göremiyoruz çünkü  Kir, toz, çiğ, yağmur, hava kirliliği, duman, bulut, sis, kar vb. şeylerin yanı sıra, görüşünüz algınızın ufuk noktası ile sınırlıdır. Ayrıca Dünya düz dediğimiz zaman ovaları, dağları eğimleri de düzleştirmiyoruz. bunlarda küre dünya modelinde olduğu gibi düz dünyada da mevcut.  

Eğer Telefonunuzun hava durumu uygulamasında bulunduğunuz bölgedeki görünebilirlik derecesini kontrol ederseniz ne demek istediğimi çok iyi anlayacaksınızdır.

Ayrıca Gemilerin ve diğer şeylerin eğimden dolayı kaybolduğu söyleniyor. Peki hemen bu konuya da bir açıklık getirelim ve sizlere bir kaç tane video izlettirelim.

Gemilerin Ufukta Kaybolması (Konu)
Nikon P900 Ile Tekne Ve Şamandıra'nın Ufukta Kaybolması (Video)
Düz Dünya'da Gemilerin Ufukta Kaybolması (Video)
 

Anahtar Kelimeler

Yorumlar

Editör'ün Diğer Yazıları

Velev Ki Geldiler, Uzaylılarla..

Uzaylıların gelmesi, Kristof Kolombun Amerikayı keşfetmesi gibi o..
4 Yıl Önce
118.1B+ 0 0

Elon Musk'ın, Dünya'nın Şekliy..

Twitter üzerinden çoğu zaman kendisini zor durumlara sokan Elon M..
4 Yıl Önce
118.1B+ 0 0

Project Edge Ekibi Dünya’Nın D..

bir grup insan bu inançlarına ilişkin somut bir kanıt bulmak adın..
4 Yıl Önce
118.1B+ 0 0

Uzaydan Gelen Tesla Fotoğrafla..

6 Şubat 2018 tarihe, dünyanın en güçlü roketinin uzaya fırlatıldı..
4 Yıl Önce
118.1B+ 0 0

Mısır'da 3500 Yıllık Lahitler ..

Milattan önce 1550-1292 yıllarına ait oldukları düşünülen lahitle..
4 Yıl Önce
118.1B+ 0 0

Japonlar Uzay Asansörü Yapacak..

Japon şirket Obayashi , 2050 yılına kadar inşa edilecek bir uzay ..
4 Yıl Önce
118.1B+ 0 0