Dünyanın En Derin Noktası

Esrarengiz Olaylar, Kategorisin'de Creative Tarafından 3 Yıl Önce Yayınlandı

Mariana çukuru, en derin noktasının 10.994 metre, uzunluğunun 2542 kilometre, genişliğinin ise 69 kilometre olduğu büyük okyanusun batısındaki Guam adasının güney batısında yer alır. Burası Japonya ve Endonezya’nın tam ortasında yer almaktadır. Ayrıca Dünya üzerindeki en derin noktadır.

Resmi Büyütmek için Lütfen Resmin Üzerine Tıklayın 27.8B+ Görüntüleme

Yer kabuğunu oluşturan plakaların birbirine yakınlaşarak çarpışması sonucu birbirlerinin üstüne binmesi ile ortaya çıkan duruma "Dalma" ismi verilmektedir.

Sonrasında bu olayın yaşandığı bölgelerde şiddetli depremler oluşabilmektedir. Bu olaylar dizisi sonrası bilindiği kadarı ile Mariana Çukuru da, Pasifik plakası ile Mariana plakasının çarpışması sonucunda oluşmuş olan bir çukurdur.

Doğal olarak meydana gelen bu çok büyük derinliğe ilk olarak dalan kişiler Amerikalı asker Teğmen Donald Walsh ve İsviçreli bilim adamı Jacques Pİccard’tır. Dalışı gerçekleştirmek için Batiskaf (çok yüksek basınçlara dayanabilen sert maddeden yapılmış çelik küre biçimli, dalış için benzin boşaltarak onun yerine deniz suyu alarak demir safra atan araç) adlı su altına dalıp çıkabilen bir araç kullanmışlardır. Dalış tam olarak 5 saat sürmüş ve 10916 metre derinliğe inmişlerdir. 25 Mart 2012 tarihinde’de Titanik, Terminatör, Aliens ve Avatar gibi ünlü filmlerin yönetmenliğini ve prodüktörlüğünü yapmış olan James Cameron kendi özel denizaltısıyla 156 dakikada tabana inmeyi başarmış ve bu derinlikte yapmış olduğu saatler süren araştırma sonunda 70 dakikalık bir yukarı çıkış yolculuğu ile serüvenini tamamlamıştır.

Bu Çukuru’nun derinliklerine yapılan bu yolculuklar her ne kadar kazasız ve belasız atlatılmışsa da göğüs gerilen ve göz ardı edilen tehlikeler oldukça büyüktür. Çünkü dip noktadaki basınç yeryüzü basıncının nerdeyse 1000 katı civarındadır. James Cameron’un dalış yaptığı denizaltıda bu sebepten dolayı metrekare başına 7250 tondan daha fazla oluşabilecek bir basınca karşı dayanıklı olarak üretilmiştir. Okyanusta basınç her 10 metrede santimetrekareye 1 kilogram artar. Bu örnek verildiğinde zaten hiçbir insanın yardımsız ve geliştirilmiş araç, ekipmanlar olmadan bu tarz derinliklere iniş yapamayacağı net bir şekilde anlaşılabilmektedir.

Kaynaklar: Bilgiustam.com, Abdullah Altan

Anahtar Kelimeler

Yorumlar

Editör'ün Diğer Yazıları

Velev Ki Geldiler, Uzaylılarla..

Uzaylıların gelmesi, Kristof Kolombun Amerikayı keşfetmesi gibi o..
3 Yıl Önce
27.8B+ 0 0

Elon Musk'ın, Dünya'nın Şekliy..

Twitter üzerinden çoğu zaman kendisini zor durumlara sokan Elon M..
3 Yıl Önce
27.8B+ 0 0

Project Edge Ekibi Dünya’Nın D..

bir grup insan bu inançlarına ilişkin somut bir kanıt bulmak adın..
3 Yıl Önce
27.8B+ 0 0

Uzaydan Gelen Tesla Fotoğrafla..

6 Şubat 2018 tarihe, dünyanın en güçlü roketinin uzaya fırlatıldı..
3 Yıl Önce
27.8B+ 0 0

Mısır'da 3500 Yıllık Lahitler ..

Milattan önce 1550-1292 yıllarına ait oldukları düşünülen lahitle..
3 Yıl Önce
27.8B+ 0 0

Japonlar Uzay Asansörü Yapacak..

Japon şirket Obayashi , 2050 yılına kadar inşa edilecek bir uzay ..
3 Yıl Önce
27.8B+ 0 0