En Eski Dünya Küre

Düz Dünya, Kategorisin'de desperado Tarafından 3 Yıl Önce Yayınlandı

En eski dünya küre, 1492’de Martin Behaim tarafından yapıldı ve ona Ressam Georg Glockendon eşlik etti. Behaim, Alman bir gezgin, tüccar ve haritacı olarak biliniyordu.

Resmi Büyütmek için Lütfen Resmin Üzerine Tıklayın 34.7B+ Görüntüleme

Dünya küre ilk M.Ö. 3. yüzyılda Yunan astronomisi tarafından üretilmiş.
İlk örnek, M.Ö. 2. Yüzyılda Cilicia’daki Mallus’un Crates’i tarafından yapılmıştır, Antik Çağ ya da Ortaçağ’dan kalmış başka dünya küre bulunmamaktadır. Helenik bir heykelin parçası olan Farnese Atlası, ayakta kalan dünya küreye örnektir, Napoli Arkeoloji Müzesinde tutulur ve MS 2. yüzyıldan kalma bir Roma kopyasıdır. Eski Dünyanın bütününü sergileyen eski küreler İslam dünyasında yapılmıştır.

Nuremburg, Almanya’da çalıştı ve küreye ‘Nurnberg Dünya Küre ‘ adını verdi. “Yeryüzü Elması” anlamına gelen “Erdapfel“olarak da bilinir ve küre, Glockendon’un da izniyle ahşapla takviye edilmiş iki katlı lamine linen topuyla boyanmış bir harita ile oluşturulmuştur.

Columbus henüz dünya oluşturulmadan İspanya’ya geri dönmediği için, bu kürede Amerika yok. Bununla birlikte, büyük bir Avrasya kıtası dikkati çekiyor ve Asya ile Avrupa arasında kalan boş bir okyanus ve efsanevi bir ada olan Saint Brendan Adası bu dünyaya dahil edilmiştir.

Japonya (Cipango) çok büyük ve şu anki konumundan çok uzakta. Behaim bu dünyayı oluşturmadan önce, Batı Afrika sahillerini ziyaret ettikleri Diogo Cao’yla (Portekiz gezgini) maceralı bir yelken gezisi de dahil olmak üzere birçok yere seyahat etti. 1490’da döndüğünde dünyayı oluşturmaya başladı. Hazır olduktan sonra, 16. yüzyıla kadar resepsiyon salonundaki Nürnberg Belediye Binasında gururla durdu ve daha sonra Behaim ailesine geri döndü. Daha sonra, 1907’de Nuremberg, Alman Müzesine transfer edildi ve 1992’de Behaim Dijital Küre Projesi’nin bir parçası olarak, eğitim amacıyla Viyana Teknoloji Üniversitesi’ne bağışlandı.

Kaynak: Erdapfel/Earth Apple: En Eski Dünya Küre

Anahtar Kelimeler

Yorumlar

Editör'ün Diğer Yazıları

Velev Ki Geldiler, Uzaylılarla..

Uzaylıların gelmesi, Kristof Kolombun Amerikayı keşfetmesi gibi o..
3 Yıl Önce
34.7B+ 0 0

Elon Musk'ın, Dünya'nın Şekliy..

Twitter üzerinden çoğu zaman kendisini zor durumlara sokan Elon M..
3 Yıl Önce
34.7B+ 0 0

Project Edge Ekibi Dünya’Nın D..

bir grup insan bu inançlarına ilişkin somut bir kanıt bulmak adın..
3 Yıl Önce
34.7B+ 0 0

Uzaydan Gelen Tesla Fotoğrafla..

6 Şubat 2018 tarihe, dünyanın en güçlü roketinin uzaya fırlatıldı..
3 Yıl Önce
34.7B+ 0 0

Mısır'da 3500 Yıllık Lahitler ..

Milattan önce 1550-1292 yıllarına ait oldukları düşünülen lahitle..
3 Yıl Önce
34.7B+ 0 0

Japonlar Uzay Asansörü Yapacak..

Japon şirket Obayashi , 2050 yılına kadar inşa edilecek bir uzay ..
3 Yıl Önce
34.7B+ 0 0