Esrarengiz Tunguska Patlaması

Esrarengiz Olaylar, Kategorisin'de Creative Tarafından 4 Yıl Önce Yayınlandı

30 Haziran 1908 yılında Rusya ve Moğolistan sınırında Sibirya bölgesine yakın olan Tunguska'da dehşetli ve büyük bir patlama meydana gelmişti. Patlamanın boyutu ise korkunçtu. Hiroşima’ya atılan atom bombasının 1000 tanesinden çok daha fazla enerji yaymış fakat ortada bir ilginçlik ve gizem bulunmaktaydı. Patlamanın yaşandığı bölgede herhangi bir krater oluşmamıştı.

Resmi Büyütmek için Lütfen Resmin Üzerine Tıklayın 30.4B+ Görüntüleme

Olayın üzerinden yüzyıldan fazla bir zaman geçmiş ama bilim insanları yıllardır yaptıkları detaylı araştırmalara ve incelemelere rağmen, bu patlamaya neyin sebebiyet verdiğini hala açıklayamamışlardır. Tunguska adı verilen bu bölgeye atmosferden gelen dev bir ateş topu büyük bir patlamaya neden olmuştu. Gerçekleşen bu dev patlama o kadar büyük ve dehşet vericiydi ki, kuzeydoğuya doğru uzanan ve 600 kilometreye yakın tayga ormanlarını dümdüz etmiştir. Ormanlar yanmaya devam ederken, bu patlamanın etkisi dünyanın bütün noktalarından hissedilmiştir. Bu patlama, kuzey yarım kürede üç gece boyunca gecenin aydınlık kalmasını sağlarken NASA’nın açıklamalarına göre patlama dünyanın manyetik alanını etkilemiş ve de tüm dünyayı sallayan çok kuvvetli akustik ve sismik dalgalara sebep olmuştur.

Patlamada yaşanan birçok ilginç olay göze çarpmaktadır. Bunlardan birisi patlama çevresindeki bütün ormanları yerle bir ederken, yerel Tunguska halkı patlamayı yaşamış fakat hiç kimse hayatını kaybetmemiştir. Akıl kayıpları, bayılmalar ve aşırı korku dışında buradaki yerel halk olaydan fazla etkilenmemiştir. O tarihlerde Rusya’da yaşanan devrin olayları nedeniyle olaya pek ilgi gösterilmemiş, bu denli büyük patlama ancak Tunguska’nın yerel gazetelerine haber olabilmiştir. Fakat yıllar sonra Rus ve diğer ülkelerden bilim insanları bölgeye giderek incelemelerde bulunmuş ama bölgede herhangi bir krater olgusuna rastlanmamıştır. Bu da, olayın gizemini daha da artırmıştır. Çünkü, kraterin oluşmaması patlamaya bir göktaşının neden olmadığını göstermekteydi.

Araştırmalar o tarihten bu yana devam ederken, en son araştırmalar patlamaya bir kuyruklu yıldızın neden olmuş olabileceği ortaya atılan teorilerden biriydi. Rus Bilimler Akademisi üyesi Edward Drobyhevski, yaptığı araştırmalarla 1908 yılında yaşanan bu patlamaya neden olan şeyin bir kuyruklu yıldız olduğunu söylemektedir. Edward’dan öncede birçok bilim adamının varsayımlarında patlamaya kuyruklu yıldızın neden olduğu dile getirilmiştir. Ama Edward diğer bilim adamlarından farklı olarak, bir kuyruklu yıldızın Dünya’nın atmosferine oldukça yakın ve neredeyse teğet bir şekilde geçerek dünyaya çarptığını ve bu nedenle de parçalandığını hesaplamıştır.

Patlamaya neden olan kuyruklu yıldızın geniş bir bölümü, atmosferden sıçrayıp geçmiştir. Böylece bu geniş kısım dünyayı geçmiş ve yörüngeye geri dönmüştür. Geri kalan küçük kısım ise, Tunguska bölgesi üzerinde atmosferde patlamadan oldukça hızlı bir şekilde ısınmıştır. Araştırmayı yapan Drobyshevski, patlamanın neden bu denli hasarlı ama kısa etkiler bıraktığını ise patlamanın doğası yani kuyruklu yıldızın yapısıyla ilgili olduğunu öne sürmüştür. Kuyruklu yıldızın yapısında çok yüksek oranda hidrojen peroksit maddesi bulunmakta ve oksijen ile su üretme işleminde ısınırken hidrojen peroksit maddesinin patlayıcı bir biçimde ayrışmaktadır. Bu ayrışma ise, kuyruklu yıldızın parçalanmasına neden olmuştur. Bu parçalanma ise, tam 1000 atom bombasından daha fazla enerji yayabilen bu patlamanın nedenini oluşturmaktadır.

Kaynak: Bilgiustam, İlhan Yılmam

Anahtar Kelimeler

Yorumlar

Editör'ün Diğer Yazıları

Velev Ki Geldiler, Uzaylılarla..

Uzaylıların gelmesi, Kristof Kolombun Amerikayı keşfetmesi gibi o..
4 Yıl Önce
30.4B+ 0 0

Elon Musk'ın, Dünya'nın Şekliy..

Twitter üzerinden çoğu zaman kendisini zor durumlara sokan Elon M..
4 Yıl Önce
30.4B+ 0 0

Project Edge Ekibi Dünya’Nın D..

bir grup insan bu inançlarına ilişkin somut bir kanıt bulmak adın..
4 Yıl Önce
30.4B+ 0 0

Uzaydan Gelen Tesla Fotoğrafla..

6 Şubat 2018 tarihe, dünyanın en güçlü roketinin uzaya fırlatıldı..
4 Yıl Önce
30.4B+ 0 0

Mısır'da 3500 Yıllık Lahitler ..

Milattan önce 1550-1292 yıllarına ait oldukları düşünülen lahitle..
4 Yıl Önce
30.4B+ 0 0

Japonlar Uzay Asansörü Yapacak..

Japon şirket Obayashi , 2050 yılına kadar inşa edilecek bir uzay ..
4 Yıl Önce
30.4B+ 0 0