Gizemli Yılan Adası

Esrarengiz, Kategorisin'de desperado Tarafından 4 Yıl Önce Yayınlandı

Brezilya yakınlarında bulunan aynı zamanda “Ilha de Queimada Grande” olarak bilinen Yılan Adası da onlardan biridir. Adanın ismi bizi zaten uyarsa da ayrıntılar daha korkutucu! 

Resmi Büyütmek için Lütfen Resmin Üzerine Tıklayın 61.7B+ Görüntüleme

 Girmenin yasak olduğu dünya üzerinde Ender yerlerden biridir Brezilya'daki Yılan Adası. İsmi gerçekten de Yılan Adası olan bu Ada, Brezilya'nın Sao Paulo şehrinin açıklarında yer alır. Isminden de Anlaşılacağı gibi Ada tamamen yılanlarla kaplı olup, insan yaşamamaktadır. Bölgede o yöreye özgü çok zehirli sarı renkte çukur engereği (Bothrops insularis) bulunmaktadır.

Adından da anlaşılacağı gibi, bu küçük ada yılanlar ile doludur. ( Neredeyse 2000 ile 4000 arasında) Bunun çok da alışılmadık bir durum olmadığını düşünebilirsiniz. Ancak bu ada sadece zehirli yılanlar nedeni ile değil aynı zamanda zehirli yılanların yoğunluğu nedeniyle tehlikelidir. Bilim adamları metre kare başına neredeyse 1-3 yılan düştüğünü söylemektedir ancak burada bulunan kişiler metre kare başına 5 yılanın düştüğünü düşünmektedir. Sadece bu bile oldukça korkutucudur. Esas korkutucu olan bu adada yaşamakta olan oldukça zehirli bir yılan türü olan altın engerek yılanı (Golden Lancehead-Bothrops insularis) dır. Ada 1920 yılından beri izole edilmiştir ancak bilim adamları için bazı istisnalar bulunmaktadır. Bunun dışında, Brezilya Deniz Kuvvetleri yılda bir kez deniz fenerini kontrol etmek için adayı ziyaret etmektedir. 


Ada Hikayeleri
Bu ada hakkında bir çok korkunç hikaye anlatılmaktadır ancak bunlardan ikisi çok ünlüdür ve insanları çok korkutmaktadır. Bu hikayelerden birinde bir balıkçının muz aramak için adaya gittiğinden bahsediliyor. Balıkçı yılanlar tarafından ısırılmış ancak botuna ulaşmayı başarmış. Zehir etki etmeye başladığı anda balıkçı ölmüş. Balıkçının cesedi yüzen botun içinde kanlar içinde bulunmuş.

Başka bir hikaye ise adada yaşayan tek bir aileden bahsediyor. Bu aile fener bekçisinin eşi ve üç çocuğudur. Bir gece bazı yılanlar evlerine sızmayı başarmış ve aileye saldırmış. Kurtulmaya çalışsalar da evde bulunan herkes ölmüştür. Onların bu adanın son sakinleri olduğu söyleniyor.


Yılanlar Hakkında
Altın engerek yılanı belirgin açık sarımsı-kahverengimsi renge sahiptir ve sivri bir kafası bulunmaktadır. Bu yılanlar yaklaşık 71-104 cm uzunluğundadır ancak çok güçlü ve hızlı etkili bir zehire sahiptirler. Bir ısırık çevresindeki eti eritmektedir bu da yılan için oldukça kolaylık sağlamaktadır çünkü avının yarısı yutmadan önce bu şekilde sindirilmektedir. Acil tıbbi yardım uygulanmasına rağmen insanlarda %3-7 ölüm riski bulunmaktadır. Bu yılan türünün zehri o kadar güçlüdür ki adada başka bir canlı türü yaşayamamaktadır. Bu zehir diğer yılanları, farklı hayvan türlerini ve insanları öldürmektedir.

Bu adada yaşayan yılanlar adaya inen çaresiz, göçmen kuşlar ile beslenmektedirler. Ayrıca bu yılanların yamyamsı oldukları bilinmektedir bu nedenle birbirleri ile de beslenebilmektedirler. Bu güçlü, hızlı etki eden zehir ısırılan kuşların uçarak kaçmalarını engellemektedir. Böylece kuşları avlayabilirler. Şu anda pek çok bilim adamı bu zehir üzerinde çalışmaktadır ve bu zehir ile ne yapabileceklerini düşünmektedirler.

Dip Not: Lancehead ailesine ait yılanlar Brezilya’daki tüm yılan ısırığına bağlı ölümlerin yaklaşık % 90′ ından sorumludur. Yılan adasında yaşayan altın engerek (golden lancehead) yılanı, anakara yılanlarından 3-5 kat daha güçlü bir zehire sahiptir. Bu zehrin bir insanı ne kadar hızlı öldürebileceğini siz düşünün.

Anakaradaki akrabalarına nazaran 5 kat daha zehirli olan bu yılan türü, bütün adayı Kaplamış durumda olup Normal bir insanın adada en fazla 2 gün yaşayabileceği söylenmektedir. Çünkü yapılan araştırmalara göre adada metrekareye 5 yılan düşmektedir.

Kaynak: World's Deadliest Island: The Snake Island

Anahtar Kelimeler

Yorumlar

Editör'ün Diğer Yazıları

Velev Ki Geldiler, Uzaylılarla..

Uzaylıların gelmesi, Kristof Kolombun Amerikayı keşfetmesi gibi o..
4 Yıl Önce
61.7B+ 0 0

Elon Musk'ın, Dünya'nın Şekliy..

Twitter üzerinden çoğu zaman kendisini zor durumlara sokan Elon M..
4 Yıl Önce
61.7B+ 0 0

Project Edge Ekibi Dünya’Nın D..

bir grup insan bu inançlarına ilişkin somut bir kanıt bulmak adın..
4 Yıl Önce
61.7B+ 0 0

Uzaydan Gelen Tesla Fotoğrafla..

6 Şubat 2018 tarihe, dünyanın en güçlü roketinin uzaya fırlatıldı..
4 Yıl Önce
61.7B+ 0 0

Mısır'da 3500 Yıllık Lahitler ..

Milattan önce 1550-1292 yıllarına ait oldukları düşünülen lahitle..
4 Yıl Önce
61.7B+ 0 0

Japonlar Uzay Asansörü Yapacak..

Japon şirket Obayashi , 2050 yılına kadar inşa edilecek bir uzay ..
4 Yıl Önce
61.7B+ 0 0