Gizli Moskova Metrosu

Esrarengiz, Kategorisin'de desperado Tarafından 4 Yıl Önce Yayınlandı

Bilinen Moskova Metrosu’nun metrelerce altında. Stalin’in emriyle Soğuk Savaş yıllarında inşa edildiği biliniyor. Bu metro toplu taşıma için değil, önemli binalara ve yerlere gitmek için inşa edilmiş. 

Resmi Büyütmek için Lütfen Resmin Üzerine Tıklayın 42.6B+ Görüntüleme

Yapılış amacı, bir saldırı anında önemli kişileri bulundukları yerden havaalanına ya da sığınaklara ulaştırmak. Aslında varlığı resmi makamlarca hiçbir zaman doğrulanmadı. Fakat inşaatında çalışanların anlattıklarından ve araştırmacıların bulgularından ötürü varlığına kesin gözüyle bakılıyor.

Metroyla ilgili yaygın şehir efsaneleri de mevcut. Söylentiye göre bütün hatları birbirine bağlayan kahverengi çember rastlantı eseri ortaya çıktı. Metronun bağlantılarını inceleyen Stalin, kahvesini yanlışlıkla hat planının olduğu kağıdın üzerine koydu. Kahvenin olduğu kupa kaldırıldığında geriye kalan iz, bir halka şeklinde bütün hatları birleştirince Rus lider bundan ilham aldı ve böylece metronun en kalabalık hattı olan çemberin inşaatı başladı.

Bazı Hatlar Sır Gibi Saklanıyor

Kimi kaynaklara göre Moskova metrosunun şu anda sadece yarısı kullanılıyor. Rus devletinin sır gibi sakladığı diğer hatlar ve tüneller muhtemel bir savaş sırasında kullanılacak. Kimi Ruslar'a göre ise Kremlin'den metro hattına özel bağlantılar var. Yaz aylarında havasızlıkla boğuşan metro yolcuları için kimi zaman güzel sürprizler de oluyor. Tarihi metro resim sergileri ve anma törenlerine ev sahipliği yapıyor.

Moskova'da bir dönem evsizlerin yaşadığı istasyonlarda gizli kamera sistemi uygulanıyor, sürekli görev yapan sivil ve resmi polisler de önlemleri sağlamlaştırıyor. Metroda güvenlik üst seviyede. Güvenlik işçileri dahil herkes sıkı güvenlik uygulamalarından geçiyor. Moskova metrosu, gün geçtikçe artan trafikten kurtulmak isteyen Ruslar'ın şehirdeki ilk tercihi olmayı sürdürüyor.

Uzmanlara göre, “yeraltı kentin” tümü işte bu kadar.

Uzmanlar, VIP-metrosunun varlığını da inkar ediyor. Güya sadece Moskova merkezinde hükümet tesislerine bağlı birkaç ayrı yeraltı hattı var. Ancak tek ağ halinde birleştirilmesi teknik açıdan imkansız, çünkü VIP-tünelleri birbirinden uzakta, değişik derinlikte bulunuyor ve birbirinden metro hatlarıyla ayrılmış durumdalar.

Fakat yeraltı Moskova kaşiflerinin görüşü farklı. Onlar, Moskova katakomplarının derinliklerinde bulunan ve sıkı korunan gizli tesisler kompleksinin mevcut olduğundan şüphelenmiyor. Tesislerin bazılarının Sovyetler Birliği döneminde, bazılarınınsa Sovyet sonrası inşa edildiğini savunuyor. Tüm tesislerin çalışır durumda ve her tür olağanüstü hallerde “yüksek konukları” barındırmaya hazır olduğunu ifade ediyorlar.

Anahtar Kelimeler

Yorumlar

Editör'ün Diğer Yazıları

Velev Ki Geldiler, Uzaylılarla..

Uzaylıların gelmesi, Kristof Kolombun Amerikayı keşfetmesi gibi o..
4 Yıl Önce
42.6B+ 0 0

Elon Musk'ın, Dünya'nın Şekliy..

Twitter üzerinden çoğu zaman kendisini zor durumlara sokan Elon M..
4 Yıl Önce
42.6B+ 0 0

Project Edge Ekibi Dünya’Nın D..

bir grup insan bu inançlarına ilişkin somut bir kanıt bulmak adın..
4 Yıl Önce
42.6B+ 0 0

Uzaydan Gelen Tesla Fotoğrafla..

6 Şubat 2018 tarihe, dünyanın en güçlü roketinin uzaya fırlatıldı..
4 Yıl Önce
42.6B+ 0 0

Mısır'da 3500 Yıllık Lahitler ..

Milattan önce 1550-1292 yıllarına ait oldukları düşünülen lahitle..
4 Yıl Önce
42.6B+ 0 0

Japonlar Uzay Asansörü Yapacak..

Japon şirket Obayashi , 2050 yılına kadar inşa edilecek bir uzay ..
4 Yıl Önce
42.6B+ 0 0