Gizli Proje: Mk Ultra

Esrarengiz Olaylar, Kategorisin'de Creative Tarafından 3 Yıl Önce Yayınlandı

Amerika Birleşik Devletleri'nde en çok konuşulan ve en gizemli kent efsanelerinden birisi MK Ultra projesidir. Bu proje, korkutucu iddialara göre devletin zihin kontrolü üstüne yapmış olduğu bir takım deneylerden oluşmaktadır.

Resmi Büyütmek için Lütfen Resmin Üzerine Tıklayın 14.1B+ Görüntüleme

Söylenenlere göre 1950-1970 seneleri içinde yani tam olarak 20 yıl boyunca CIA çalışanlarına, askerlere, bürokratlara, hayat kadınlarına, ruh hastalarına ve sıradan halka LSD verilip tepkileri gözlemlendi. Bunlara değişik kimyasallar verilerek işkenceler yapıldı, karanlık odalarda alıkonuldular. Tüm bu süre boyunca maruz kalan kimi insanların, kimyasalların etkisinden dolayı öldüğü, algıları ve fikirleri bulandığı için intihar ettikleri iddia edilmektedir. Ayrıca bu deneye; felce neden olan ilaçlar, yüksek dozda elektrik şoku yöntemiyle yapılan “terapiler”, kulaklıklardan aylarca aynı sesleri dinlemeye maruz bırakmak gibi insanlığa sığmayan davranışlar eklenmişti.

1974 yılında The New York Times gazetesi, deneylerle ilgili bir haberi yayınlayınca kamuoyunda deprem etkisi yarattı. En şaşırtıcı olan ise o dönemim CIA başkanı bütün suçlamaları kabul etti ve özür diledi. Şans eseri hayatta kalmayı başaran mağdurlara ve o kadar şanslı olmayıp ölenlerin ailelerine yüz binlerce dolarlık tazminat ödenerek her şey sümen altı edilmeye çalışıldı. Bazı kaynaklara göre “MK Ultra” bu deneyin ileri düzey bir çalışma olduğunu, “Ultra” kelimesi de CIA için oldukca mühim bir proje olduğunu gözler önüne seriyor.

Proje, ilk olarak Kore Savaşı esnasında tutsak alınanların üstünde denendi. Fakat projenin gerçek amacı, kurumun belirlediği kişilerin eylemlerini denetim altına almaktı. Birtakım davranışsal modifikasyon teknikleriyle hafızaları değiştirmek, insanlara yaşamışlıklarını unutturmak ve normalde yapmayacakları şeyleri yaptırmak amaçlanıyordu. Araştırmalar için Harvard Üniversitesi’nde görev yapan 80 psikiyatrist çalışıyordu.

MK Ultra projesinin en çok tanınan deneklerinden biyolojik silah uzmanı Frank Olson, 28 Kasım 1953 tarihinde verilen LSD’nin etkisiyle Manhattan’daki bir otelin 13. katından atlayıp yaşamına son verdi. Ailesi Olson’un asıl ölüm sebebini 22 sene sonra Mk Ultra ile ilgili bilgiler ilk defa ortaya çıkmaya başladığında öğrendi. MK Ultra projesi ile alakalı belgelerin çok büyük bir kısmı, Richard Helms’in talimatıyla 1972’de yok edildi ve kayıplara karıştı. Söz konusu MK Ultra projesi “Fringe” gibi çeşitli TV yapımlarında da konu alınmıştı.

Kaynak:korkubilimi.com, bilgi seansı

Anahtar Kelimeler

Yorumlar

Editör'ün Diğer Yazıları

Velev Ki Geldiler, Uzaylılarla..

Uzaylıların gelmesi, Kristof Kolombun Amerikayı keşfetmesi gibi o..
3 Yıl Önce
14.1B+ 0 0

Elon Musk'ın, Dünya'nın Şekliy..

Twitter üzerinden çoğu zaman kendisini zor durumlara sokan Elon M..
3 Yıl Önce
14.1B+ 0 0

Project Edge Ekibi Dünya’Nın D..

bir grup insan bu inançlarına ilişkin somut bir kanıt bulmak adın..
3 Yıl Önce
14.1B+ 0 0

Uzaydan Gelen Tesla Fotoğrafla..

6 Şubat 2018 tarihe, dünyanın en güçlü roketinin uzaya fırlatıldı..
3 Yıl Önce
14.1B+ 0 0

Mısır'da 3500 Yıllık Lahitler ..

Milattan önce 1550-1292 yıllarına ait oldukları düşünülen lahitle..
3 Yıl Önce
14.1B+ 0 0

Japonlar Uzay Asansörü Yapacak..

Japon şirket Obayashi , 2050 yılına kadar inşa edilecek bir uzay ..
3 Yıl Önce
14.1B+ 0 0