Haşhaşiler (Batıniler)

Tarikatlar - Örgütler, Kategorisin'de Creative Tarafından 3 Yıl Önce Yayınlandı

Haşhaşiler Hasan bin Sabbah ( Tam adı Hasan bin Ali bin Muhammed bin Cafer bin Hüseyin bin Sabbah el-Hamari ) tarafından 1090 yılında Alamût Kalesi'ni ele geçirdikten sonra kurulmuş olan dinî tarikat ve siyasi örgüttür. Zamanına göre ileri derecede bir zekaya sahip olan Hasan Sabbah din adamlarının yalancı olduğunu iddaa etmektedir.

Resmi Büyütmek için Lütfen Resmin Üzerine Tıklayın 45B+ Görüntüleme

Bir Şii olan haliyle Sünnilere düşmanca tavırlar sergileyen ve İsmaili cemaatini savunan Liderleri Hasan Sabbah‘a ölümüne bağlı olan müridleri, cennetin anahtarının Hasan Sabbah’ın elinde olduğuna inanırlardı.

Büyük Selçuklu Devleti zamanında ortaya çıkan bu tarikatın en önemli özelliği ise Müridlerin Sabbah'a olan bağlılıkları ve bu uğurda büyük devlet adamlarına karşı gerçekleştirdikleri suikastlerdi. Örgütlenme ağı o kadar güçlü ve etkiliydi ki, Selçuklu Devleti’nin üst düzey memurları dahi İsmaili cemaati müridi haline gelmişlerdi.

Suikast işletmek için militanlarına haşhaş vererek onların zihinlerini avucuna aldığı ve bu sayede onları himayesinde tutarak kendine bağlı hale getirdiği bilinmektedir. Haşhaş kullandıkları iddialarından dolayı kendilerine haşhaşi adı verilmiştir. Günümüzde batı dillerine assassination ( hashhashien – katliam ) kavramı karşılığı olarak girmiştir.

Merkezleri olan ve yüksek bir kayalığın tepesinde kurulu olan Alamut Kalesinde Misafirleri ( düşmanları ) buraya gittiklerinde Hasan Sabbah onları etkilemek ve müritlerinin kararlılığını ve kendisine olan sadakatlarını göstermek amacıyla kalenin yukarısında duran müritlerinden üçüne işaret ederek aşağıya atlamalarını istemiş ve onlar da hiç tereddüt etmeden atlıyordu. Sabbah bu sayede misafirlerini veya düşmanlarını bu şekilde fazlasıyla etkilemiştir. Bu atlayışlar Assassin’s Creed adlı video oyununa konu olmuştur.

Haşhaşiler, Orta Çağ İslam dünyasında çok önemli rol oynamışlardır. Büyük Selçuklu Devleti'nin en parlak döneminde düşüşe geçmesine neden olmuşlardır. Sencer, Berkyaruk, Muhammed Tapar arasındaki taht kavgalarına ve üst düzey devlet adamlarına suikastler düzenleyerek bu konuda önemli etkide bulunmuşlardır.

Hasan sabbah Mayıs 1124 yılında hastalanıp yaşamını yitirmiştir yerine ise Lemeser Kalesi komutanı Kiya Buzrug Ummid'i getirmiştir.

Anahtar Kelimeler

Yorumlar

Editör'ün Diğer Yazıları

Velev Ki Geldiler, Uzaylılarla..

Uzaylıların gelmesi, Kristof Kolombun Amerikayı keşfetmesi gibi o..
3 Yıl Önce
45B+ 0 0

Elon Musk'ın, Dünya'nın Şekliy..

Twitter üzerinden çoğu zaman kendisini zor durumlara sokan Elon M..
3 Yıl Önce
45B+ 0 0

Project Edge Ekibi Dünya’Nın D..

bir grup insan bu inançlarına ilişkin somut bir kanıt bulmak adın..
3 Yıl Önce
45B+ 0 0

Uzaydan Gelen Tesla Fotoğrafla..

6 Şubat 2018 tarihe, dünyanın en güçlü roketinin uzaya fırlatıldı..
3 Yıl Önce
45B+ 0 0

Mısır'da 3500 Yıllık Lahitler ..

Milattan önce 1550-1292 yıllarına ait oldukları düşünülen lahitle..
3 Yıl Önce
45B+ 0 0

Japonlar Uzay Asansörü Yapacak..

Japon şirket Obayashi , 2050 yılına kadar inşa edilecek bir uzay ..
3 Yıl Önce
45B+ 0 0