Ilham Kaynağımız: Tanrıça Medusa

Esrarengiz Olaylar, Kategorisin'de Creative Tarafından 3 Yıl Önce Yayınlandı

Yunan mitolojisinde adını sıkça duyduğumuz Medusa, Gorgon ismi verilen Phorkys ile Keto'dan türemiş olan Sthenno, Euryale ile birlikte üç canavar kızkardeşlerden biridir. Gözlerine bakanı taşa çevirebilme yeteneğine sahip yılan saçlı, keskin dişli, dişi canavar veya tanrıça olarak ifade edilen ve içlerinden de tek ölümlü olanıdır.

Resmi Büyütmek için Lütfen Resmin Üzerine Tıklayın 67.1B+ Görüntüleme

Medusa'nın bir canavar olarak doğduğuna inanılırken, sonraki dönemlerin sanatında, güzel yüzlü bir kız olarak tasvir edilmiş, bir yaratığa dönüşmesi de tanrıça Athena'nın ona verdiği cezaya bağlanmıştır. Efsaneye göre, Medusa, tanrıça Athena'nın tapınağında deniz tanrısı Poseidon ile ilişkiye girdiği için bizzat tanrıça tarafından cezalandırılır ve yılan saçlı bir yaratığa dönüştürülür. Tarihçi Hesiodos'a göre denizlerin tanrısı olarak bilinen Poseidon, dünyalar güzeli Medusa'ya aşık olmuş ve Medusa'yı kuş kılığına girerek Tanrıça Athena'nın tapınaklarından birisine kaçırmıştır. Bu duruma Athena çok sinirlenmiş ve Medusa'nın saçlarını yılanlarla doldurmuş, gözlerine de baktığı kişileri taşa çevirecek bir nitelik vermiştir. Aslında Athena tapınağında yapılan bu durum yüzünden değil, Medusa'nın güzelliğiyle kendisine meydan okumasına çok kızdığı için ona yılandan saçlarıyla çirkin bir görüntüyü ve taşa çeviren gözleri vermiştir. 

Medusa'nın başı, Rubens 1617 - 1618 ( Sanat Tarihi Müzesi Viyana/AVUSTURYA )

Medusa'nın başı, Rubens 1617 - 1618 ( Sanat Tarihi Müzesi Viyana/AVUSTURYA )

Medusa, Poseidon'dan hamile kalmıştır. Bu sırada hikayeye dahil olan kahraman Perseus, Serifos (Koyunluca) Adası'nın kralı Polydektes'in buyruğu ile, Medusa'yı öldürmek üzere yola çıkar. Kral Polydektes'in, Perseus'un annesi ve Argos kralı Akrisios'un kızı prenses Danae'nin aşığı olduğunu söyleyelim. Perseus, annesi ile Polydektes arasındaki ilişkiyi onaylamayınca kral, Perseus'u uzaklaştırmanın bir yolunu arar, nihayet Perseus'a kendisine hediye olarak Gorgon Medusa'nın başını getirmesini söyler. Fakat en büyük sorun, Perseus Medusa'yı nerede bulabilirdi ? Bu konuda tanrılardan büyük yardım görür ve Medusa'ya öfkesi dinmemiş olan tanrıça Athena, Perseus'u Hesperidler denen akşam perilerinin ülkesine, Akdeniz'in en batı ucundaki Afrika topraklarına yönlendirir. Perseus, önce Gorgonların kızkardeşleri olan Gri Cadılar'ı (Graiai veya Graeae) bulur. Griler veya Gri Cadılar, aralarında tek bir gözü paylaşmak durumunda olan, üç yaşlı acuzedir. Perseus, aralarında el değiştirdikleri bir sırada gözü cadılardan çalarak bu ganimeti Hesperidlerin yerini öğrenmek için bir koz olarak kullanmak ister, muradına erince de gözü Griler'e iade eder.

Medusa'nın kafası kesen Perseus'un Heykeli

Altın elmalarla dolu, tanrıça Hera'ya ait bahçesiyle ünlü Hesperidlerin ülkesine varan Perseus, orada akşam perilerinden bir sırt çantası olarak bilinen kibisis'i edinir. Medusa'nın başını bu çantada taşıyacaktır. Efsanenin bu notasında tanrılar çeşitli silahlarla Perseus'u donatırlar. Zeus, elmas gibi sert ve keskin uçlu kılıcını; Hades, meşhur görünmezlik miğferini; Hermes, kanatlı sandaletlerini; Athena da olağanüstü koruma gücüne sahip, aynalı kalkanını Perseus'a bu görev için verirler. Perseus, bu muazzam teçhizatla donanmış olarak Medusa'nın mağarasına doğru yola çıkar. Mağaraya vardığında Medusa'nın uyumakta olduğunu fark eder. Bu iyi bir haberdir, fakat Medusa en küçük bir gürültüye uyanabilir ve eğer Perseus, bir an için bile Medusa'nın açık gözlerine bakacak olursa taş kesilecekti. Bu yüzden, Perseus, uyuyan Medusa'ya doğrudan doğruya bakmadan, sadece onun cilalı kalkanındaki yansısını izleyerek yaklaşır. Zeus'un Perseus'a verdiği adamantin kılıç öylesine keskindir ki Perseus bu kılıçla tek hamlede Medusa'nın başını gövdesinden ayırır.

16. Yüzyıldan kalma Medusa kesilmiş başı tablosu ( Galleria Degli Uffizi Floransa/İTALYA )

Perseus, Medusa'yı öldürdüğü an, gövdesinden kanatlı at Pegasos ile dev Khrysaor doğarlar. Medusa'nın başını akşam perilerinden edindiği çantanon içine koyup sırtına vuran Perseus'un Serifos Adası'na dönmesi pekte kolayolmayacaktır, çünkü diğer iki Gorgon, Medusa'nın öcünü almak üzere Perseus'un peşine düşerler. Bu noktada kahramanın imdadına Hades'in ödünç verdiği görünmezlik miğferi yetişir. Medusa ölmüştür fakat hala kendisine bakanı taşa çevirme gücüne sahiptir. Perseus, Medusa'nın başını tanrıça Athena'ya sunar. Athena, bu başı "aegis" adı verilen efsanevi kalkanına ya da zırhına, kopardığı fırtınalarla düşmanlarını mahveden, büyük bir koruyucu güç olarak yerleştirir.

Ayrıca Medusa'nın kesilen başının sol damarındaki kanının öldürücü zehir içermesi, sağ damarındaki kanının ise ölüyü diriltecek güçte bir ilaç olması onun mucizevi bir yaratık olduğunun göstergesidir. Panzehir niteliğinde olan bu ilacı Athena'nın sağlık tanrısı Asklepios'a armağan ettiğinden antik kaynaklar da söz etmektedir.

Anahtar Kelimeler

Yorumlar

Editör'ün Diğer Yazıları

Velev Ki Geldiler, Uzaylılarla..

Uzaylıların gelmesi, Kristof Kolombun Amerikayı keşfetmesi gibi o..
3 Yıl Önce
67.1B+ 0 0

Elon Musk'ın, Dünya'nın Şekliy..

Twitter üzerinden çoğu zaman kendisini zor durumlara sokan Elon M..
3 Yıl Önce
67.1B+ 0 0

Project Edge Ekibi Dünya’Nın D..

bir grup insan bu inançlarına ilişkin somut bir kanıt bulmak adın..
3 Yıl Önce
67.1B+ 0 0

Uzaydan Gelen Tesla Fotoğrafla..

6 Şubat 2018 tarihe, dünyanın en güçlü roketinin uzaya fırlatıldı..
3 Yıl Önce
67.1B+ 0 0

Mısır'da 3500 Yıllık Lahitler ..

Milattan önce 1550-1292 yıllarına ait oldukları düşünülen lahitle..
3 Yıl Önce
67.1B+ 0 0

Japonlar Uzay Asansörü Yapacak..

Japon şirket Obayashi , 2050 yılına kadar inşa edilecek bir uzay ..
3 Yıl Önce
67.1B+ 0 0