Japonlar Uzay Asansörü Yapacak

Nasa Gerçekleri, Kategorisin'de desperado Tarafından 3 Yıl Önce Yayınlandı

Yapılacak tesis astronotları Dünya atmosferi dışına taşımak için liman görevi görecek ve asansör 96 bin km/saat hız ile hareket edecek. Mevcut teknoloji seviyeleri henüz projeyi gerçekleştirmek için yeterli olmasa da şirket planının gerçekçi ve uzay asansörünün yapımına doğru atılmış büyük bir adım olduğunu söyledi. Tesis inşaası tamamlandıktan 1 yıl sonra taşınabilir hale gelecek.

Resmi Büyütmek için Lütfen Resmin Üzerine Tıklayın 54.5B+ Görüntüleme

Uzay asansörünün 2050 yılına kadar 100 tonluk taşıma kapasitesiyle inşa edilmesi planlanmaktadır. Asansör 96.000 km'lik karbon nanotüp kablo, dünya bağlantı tarafı 400 m çapında ve 12.500 ton karşı ağırlıktan oluşacak. Kablonun konuşlandırılması ve tesislerin inşa edilmesinden ibaret olan yapım süreci; karşı ağırlık, tesisler ve inşaat prosedürlerini belirleyip kablo dinamiklerinin analizi sonlandıktan sonra başlayacak. Hareket denklemlerinin bilgisayar yardımı ile hesaplandığı proje de ihtiyaç duyulan 150 giga pascal gerilme direncine sahip bir kabloyu inşa etmek yaklaşık 20 yıl kadar sürecek

Tırmanıcılar, karşı ağırlık, kablo, rüzgar ve tesislerin yükü gibi parametrelere bakılarak kablonun esnekliği ayarlanacak. Dönen bir platformun merkezinden karşı tarafa hareket etmeye çalışıldığında dik bir açı ile ittiren Coriolis kuvvetinin ve rüzgarın sistem üzerinde çok fazla olumsuzluk yaratmayacağı sonucuna ulaşıldı. 96 bin km’lik kablo koparsa ve eksenel bir şekilde düşerse dünyanın etrafını en az 8 defa turlayabilir ancak olduğu yere yığın halinde düşme ihtimalide oldukça yüksek. 2050 ye kadar devam edecek olan projenin gerçekleşmesi teknoloji ile paralel olarak ilerleyecek tek yapmamız gereken bekleyip görmek.

Anahtar Kelimeler

Yorumlar

Editör'ün Diğer Yazıları

Velev Ki Geldiler, Uzaylılarla..

Uzaylıların gelmesi, Kristof Kolombun Amerikayı keşfetmesi gibi o..
3 Yıl Önce
54.5B+ 0 0

Elon Musk'ın, Dünya'nın Şekliy..

Twitter üzerinden çoğu zaman kendisini zor durumlara sokan Elon M..
3 Yıl Önce
54.5B+ 0 0

Project Edge Ekibi Dünya’Nın D..

bir grup insan bu inançlarına ilişkin somut bir kanıt bulmak adın..
3 Yıl Önce
54.5B+ 0 0

Uzaydan Gelen Tesla Fotoğrafla..

6 Şubat 2018 tarihe, dünyanın en güçlü roketinin uzaya fırlatıldı..
3 Yıl Önce
54.5B+ 0 0

Mısır'da 3500 Yıllık Lahitler ..

Milattan önce 1550-1292 yıllarına ait oldukları düşünülen lahitle..
3 Yıl Önce
54.5B+ 0 0

Japonlar Uzay Asansörü Yapacak..

Japon şirket Obayashi , 2050 yılına kadar inşa edilecek bir uzay ..
3 Yıl Önce
54.5B+ 0 0