Kara El Tarikatı (The Black Hand)

Tarikatlar - Örgütler, Kategorisin'de Creative Tarafından 4 Yıl Önce Yayınlandı

20. yüzyılda Sırbistan dışında yaşayan Sırpların, Osmanlı egemenliğinden kurtulmasını sağlamak amacıyla terörist yöntemler kullanarak mücadele etmeye çalışan gizli Sırp örgütüdür. Kral Aleksandr ve halk tarafından pekte sevilmeyen Kraliçe Draga'nın katlinden sonra Belgrad'da, Kızıl Öküz lakabı ile tanınan Dragutin Dimitriyeviç isimli subay önderliğinde kurulmuştur.

Resmi Büyütmek için Lütfen Resmin Üzerine Tıklayın 61.1B+ Görüntüleme

Örgütün adını duyuran ve ününü arttıran en önemli eylemi ise 1914 yılında Gabriel Prençip isimli genç bu örgüt tarafından yetiştirilip silahlandırılmış ve avusturya veliahdı Arşidük Ferdinand ile karısını katletmek üzere Saraybosna'ya gönderilmesi ile başlamıştır. Suikast örgüt için başarıyla gerçekleştirilmiş ve Avusturya Sırbistan'a çok sert bir ultimatom vermiştir. Bu ultimatom ile Sırp hükümetinden gizli teşekküllerin hareketlerine derhal son verdirilmesi, cinayetin sorumlusu ve gizli teşkilat hakkında bir takibat açılması ve bu takibatta Avusturya hükümetine iştirak hakkı tanınması istenmekteydi. Son iki istek Kara El örgütünün yok edilmesi anlamına gelmekteydi ve bu nedenledir ki Sırp Hükümeti bu şartları kesin bir dille reddetti.

Örgüt çoğunlukla subaylar ve devlet görevlilerinden oluşmaktaydı. Merkezi ise Belgrad'da bulunmaktaydı. Dimitriyeviç, Sırbistan'da orduya egemen hale gelmiş ve memurları terör yoluyla sindirerek hükümeti büyük ölçüde etkisi altına almaya başlamıştı. Git gide güçlenerek hükümetle boy ölçüşebilir duruma gelmişlerdi. Sürgündeki Sırp ordusunun başkomutanı Prens Aleksandar, bu güçlü rakipten kurtulmak için 1917 yılında Selanik'te Kara El önderlerini gerçekliğinden kuşku duyulan suçlamalarla mahkeme önüne çıkardı. Aralarında Dimitriyeviç'in de bulunduğu üç kişi idam edildi, 200'ü aşkın üye ise hapsedildi. Kurucusunun ölümü, Kara El teşkilatının politik hayatının sona ermesi anlamına gelmekteydi.

Anahtar Kelimeler

Yorumlar

Editör'ün Diğer Yazıları

Velev Ki Geldiler, Uzaylılarla..

Uzaylıların gelmesi, Kristof Kolombun Amerikayı keşfetmesi gibi o..
4 Yıl Önce
61.1B+ 0 0

Elon Musk'ın, Dünya'nın Şekliy..

Twitter üzerinden çoğu zaman kendisini zor durumlara sokan Elon M..
4 Yıl Önce
61.1B+ 0 0

Project Edge Ekibi Dünya’Nın D..

bir grup insan bu inançlarına ilişkin somut bir kanıt bulmak adın..
4 Yıl Önce
61.1B+ 0 0

Uzaydan Gelen Tesla Fotoğrafla..

6 Şubat 2018 tarihe, dünyanın en güçlü roketinin uzaya fırlatıldı..
4 Yıl Önce
61.1B+ 0 0

Mısır'da 3500 Yıllık Lahitler ..

Milattan önce 1550-1292 yıllarına ait oldukları düşünülen lahitle..
4 Yıl Önce
61.1B+ 0 0

Japonlar Uzay Asansörü Yapacak..

Japon şirket Obayashi , 2050 yılına kadar inşa edilecek bir uzay ..
4 Yıl Önce
61.1B+ 0 0