Kayıp Şehir: Machu Picchu

Irklar - Medeniyetler, Kategorisin'de Creative Tarafından 4 Yıl Önce Yayınlandı

İnkalar bilindiği kadarıyla 12. ve 16. yüzyılları arasında And dağları olarak bilinen bölgede gelişmiş bir imparatorluk kurmuş Güney Amerika yerli haklıydı. 15. ve 16. yüzyıllarda topraklarını genişletmek amacıyla fetihlere başlamış ve Büyük Okyanus kıyısı ile And Dağları boyunca bugün Ekvator olarak bilinen ülkenin kuzey sınırından Şili'nin orta kesimlerinde bulunan Maule Irmağına kadar uzanan yaklaşık 12 milyonluk bir imparatorluk haline gelmişlerdir.

Resmi Büyütmek için Lütfen Resmin Üzerine Tıklayın 41B+ Görüntüleme

Machu Picchu 24. Temmuz 1911 tarihinde, Amerikalı Hiram Bingham'ın başında olduğu Yale Üniversitesi’nin yaptığı bir bilimsel gezi sırasında tesadüf eseri bulunmuştur. Yaklaşık olarak 2.380 metre yüksekliğe kurulmuş olan bu şehrin büyük ihtimalle dini ve törensel amaçlar için inşaa edildiği düşünülmektedir.

Bu halk o zamana göre son derece ileri mimari tekniklere sahipti.Bu mimari teknikler sayesinde bugün hala ayakta olan sulama sistemleri, saraylar, tapınaklar ve kaleler inşaa etmişlerdir.

İnka'ların inşa ettiği gelişmiş mimari özelliklere sahip olan Machu Picchu şehri, 7 Temmuz 2007 tarihinde “Dünyanın 7 Harikasından biri” olarak tarihteki yerini almıştır.

İnkalar şehri Eski Dağ anlamına gelen Machu Picchu diye adlandırdıkları dağın üzerine kurmuşlardı. Belkide onları en farklı kılan özellikleri ise doğayı tahrip etmek, yıkmak yerine doğa ile iç içe bir yaşam kurmuş olmalarıydı. Doğanın gazabından ve gücünden korktukları için güneş, rüzgar, yağmur gibi doğal olayları tanrısallaştırarak onlara inanmışlardır. Yaşamı aydınlatan güneş, mahsüllere can veren yağmur, doğurganlığı yöneten ay ve yön belirleyici yıldızlar önemli güçler olarak görülmüş ve tanrısallaştırılarak bunlara inanmışlardır.

Aslında çok yoğun bir deprem bölgesinde yer almakta olan Machu Picchu’da dağların tepesindeki tapınakların ve yerleşim birimlerinin ayakta kalabilmesinin nedeni, İnka’ların uyguladığı ileri antisismik teknikleri ile mimaride çığır açan ve hayranlık uyandıran birbirine geçmeli taşlardan oluşan binalar inşaa etmeyi akıl etmeleriydi.

O zamanda etraflarında yaşamakta olan ve hala avcılıkla sadece karınlarını doyurmaya çalışan ilkel kabileler yaşarken onlar zamanının ötesine geçmiş sarp dağların tepelerinde gelişmiş şehir ve medeniyetler kurmuşlardı.

Yapılan incelemeler sonucunda taş yapıların üzerinde bir çok sembole rastlanmıştı. Bu sembollerden bazıları; yeraltını ve suyu temsil eden yılan, yaşadığımız dünyayı temsil eden Puma, Ruhsal hayatı veya dünyayı temsik eden Akbaba idi. En önemlisi ise doğa anayı temsil eden İnkaların Hacı olarak bilinen Chakana'ydı. Bu sembollarin doğa üstü güçlere sahip olduklarını, ve Chackana'nın yaratmış olduğu Ay, Güneş, Yıldırım, Gezegen, Yağmur, Şimşek gibi olayların ise hayata yön verdiklerini düşünüyor ve bunları Tanrı olarak benimseyim tapınıyorlardı.

Tarihte olduğu gibi tüm medeniyetlerin sonunun geldiği bir zaman olmuştur. 1524 yılında İspanya adına keşiflerde bulunan Francisco Pizzaro tarafından keşfedilen İnkalar sonun başlancını yaşamaktaydırlar. 1531 yılında küçük bir ordu ile geri dönen Francisco Pizzaro, İnka hükümdarı Atahualpa’yı kurduğu bir tuzağa düşürerek öldürmüş, hükümdarlığı ele geçirerek İspanyol egemenliğini ilan etmiştir.

İnka halkının bir çoğu katliama uğramıştı. Bu katliamdan sağ kalan az sayıda yerli halk And Dağlarındaki köylere sığınmışlar ve buralarda yaşamlarını sürdürmüşlerdir. Bugün Peru nüfusunun yaklaşık olarak %45'ini oluşturan ve Keçuva (Quechua) dilini kullanan İnka torunları hala geleneksel yöntemlerini devam ettirmekte, tarım ve hayvancılık yaparak yaşamlarını sürdürmektedirler.

Anahtar Kelimeler

Yorumlar

Editör'ün Diğer Yazıları

Velev Ki Geldiler, Uzaylılarla..

Uzaylıların gelmesi, Kristof Kolombun Amerikayı keşfetmesi gibi o..
4 Yıl Önce
41B+ 0 0

Elon Musk'ın, Dünya'nın Şekliy..

Twitter üzerinden çoğu zaman kendisini zor durumlara sokan Elon M..
4 Yıl Önce
41B+ 0 0

Project Edge Ekibi Dünya’Nın D..

bir grup insan bu inançlarına ilişkin somut bir kanıt bulmak adın..
4 Yıl Önce
41B+ 0 0

Uzaydan Gelen Tesla Fotoğrafla..

6 Şubat 2018 tarihe, dünyanın en güçlü roketinin uzaya fırlatıldı..
4 Yıl Önce
41B+ 0 0

Mısır'da 3500 Yıllık Lahitler ..

Milattan önce 1550-1292 yıllarına ait oldukları düşünülen lahitle..
4 Yıl Önce
41B+ 0 0

Japonlar Uzay Asansörü Yapacak..

Japon şirket Obayashi , 2050 yılına kadar inşa edilecek bir uzay ..
4 Yıl Önce
41B+ 0 0