Keskin Nişancılar Dünya'nın Dönüşünü Neden Hesaplamıyor

Düz Dünya, Kategorisin'de desperado Tarafından 3 Yıl Önce Yayınlandı

Düz dünya gerçeğini saklamak için bizlere anlatılan yalanlardan biri de Dünya'nın dönüyor oluşu. Bildiğiniz gibi Dünya'da yaşanan bazı olayların örneğin yer çekimi, yanardağlar, gelgitler gibi bazı açıklanamayan durumları Dünya'nın dönüşüne, eksen eğikliğine ve geoit şekline bağlıyorlar. Çünkü bu saydıklarımız olmazsa küre dünya modelinin oluşması mümkün değil. 

Resmi Büyütmek için Lütfen Resmin Üzerine Tıklayın 54.5B+ Görüntüleme

Konumuza NASA'nın yalanları ile devam edelim, NASA Çalışanı Sten Odenwald’da göre Dünya aniden durursa, yüzeyindeki her şey yerden kopacak ve hızla doğuya doğru uçacak, en sonunda da yere çakılacaklar.

Dünya’nın en hızlı dönen bölgesi Ekvator’da hız, yaklaşık olarak 1609 km/sa’tir.

Dünya'nın dönüş hızı ekvator'da 1609km/sa yani dakika da 26 km, Saniye de 0,44 km bir dönüşü var. Peki biz bu dönüşü neden hissedemiyoruz yada bu dönüş neden hiçbir hesaplamada kullanılmıyor. Şimdi gelin hep birlikte Bize verilen anlaşılması neredeyse imkansız olan hesapmalar yerine kendi duygu, düşünce ve deneyimlerimizle bu soruya cevap arayalım.

Keskin Nişancılar Dünya'nın Dönüşünü Neden Hesaplamıyor

Keskin nişancıları bir çoğumuz bir filmde yada bir oyunda mutlaka görmüşüzdür, çok uzak mesafelerden hedefe nokta atışı yapar ve amaçlarına ulaşırlar. Peki Keskin nişancıların eğitilirken nasıl bir eğitim aldıkları, neleri dikkate aldıklarını hiç araştırdınız mı ?   

Keskin nişancı adaylarına spordan, uzun menzilli atışın önemli özelliklerine kadar birçok konuda yoğun eğitim veriliyor. Rüzgardan rakıma, sıcaklıktan eğime kadar birçok unsurun uzun menzilli atışı etkilediği, kursiyerlere uygulamalı olarak öğretiliyor.  Keskin nişancılara ayrıca interaktif atış eğitimi de veriliyor. Birlikteki elektronik sistemli kapalı atış poligonunda keskin nişancılar her mesafede ve şartta atış yapabiliyor. Buralardaki eğitimde rehinelerin kurtarılmasına yönelik bilgisayar destekli atışlar da yer alıyor

Yukarıdaki açıklamaya bakarsanız bu eğitimlerin arasında Dünya'nın dönüşü yer almıyor. ve bu kişiler sadece yukarıdaki koşulları dikkate alarak atış yapıyorlar.

Dürbünle Mesafe Ölçme ve Keskin Atış Rehberi (Video)

Şimdi bu kadar bilgiden sonra gelin basit bir hesap yapalım. Bilindiği gibi mermi numludan çıktığı anda dünyanın dönüşünden bağımsız olur. Tıpkı uçakların bağımsız olacağı gibi. 

Bir mermi numludan çıktığı anda ortalama hızı 800 metre yani dakika da 48 km, saatte ise 2880 km yol alır (Çıkış hızını koruduğu sürece) Mermi hızı ses hızının 2.5 Katıdır.

Ses hızı havada, deniz seviyesinde ve 21 °C sıcaklıkta 343.2 m/s (343.2 metre/saniye) (yaklaşık 1235.5 km/saat) olarak alınır. Ses hızı frekansa bağlı olarak değişmez, her frekansta ses aynı hızda gider. Havanın sıcaklık, yoğunluk durumuna göre sesin yayılma hızı değişir.

Elimize bir dürbünlü silah alalım ve 1600m (1,6 KM) ötedeki hedefi vuracağımızı hesaplayalım (Dünya rekoru 3 km olarak bilinmekte). Mermi namludan çıktıktan sonra hedefe ulaşması 2 saniye sürecektir. bu iki saniye içerisinde hedef 88m kaymış olacak. (Çünkü hedef dünya ile birlikte dönüyor). Bu durum da sniper hedefi ıskalamış olacak. Hedefi vurabilmesi için hedefin 88m sağına nişan olması gerekir.  

Anahtar Kelimeler

Yorumlar

Editör'ün Diğer Yazıları

Velev Ki Geldiler, Uzaylılarla..

Uzaylıların gelmesi, Kristof Kolombun Amerikayı keşfetmesi gibi o..
3 Yıl Önce
54.5B+ 0 0

Elon Musk'ın, Dünya'nın Şekliy..

Twitter üzerinden çoğu zaman kendisini zor durumlara sokan Elon M..
3 Yıl Önce
54.5B+ 0 0

Project Edge Ekibi Dünya’Nın D..

bir grup insan bu inançlarına ilişkin somut bir kanıt bulmak adın..
3 Yıl Önce
54.5B+ 0 0

Uzaydan Gelen Tesla Fotoğrafla..

6 Şubat 2018 tarihe, dünyanın en güçlü roketinin uzaya fırlatıldı..
3 Yıl Önce
54.5B+ 0 0

Mısır'da 3500 Yıllık Lahitler ..

Milattan önce 1550-1292 yıllarına ait oldukları düşünülen lahitle..
3 Yıl Önce
54.5B+ 0 0

Japonlar Uzay Asansörü Yapacak..

Japon şirket Obayashi , 2050 yılına kadar inşa edilecek bir uzay ..
3 Yıl Önce
54.5B+ 0 0