Kıyamet Günü Için Tohum Sığınağı

Esrarengiz, Kategorisin'de desperado Tarafından 4 Yıl Önce Yayınlandı

Norveç kıyılarına uzak Arctic Svalbard takım adalarında bulunan yer, aslında oldukça güvenli bir sığınak. Olası bir küresel felakette, dünya çapındaki gen bankalarından alınmış numuneleri korumak için tasarlandı. Sığınağa giriş ise oldukça kısıtlanmış durumda. Hatta içerideki önemli genleri tedarik eden ülke yetkilileri bile giriş yapamıyorlar.

Resmi Büyütmek için Lütfen Resmin Üzerine Tıklayın 31.9B+ Görüntüleme

Norveç Hükümeti tarafından yapılan bu sığınak 3 milyon tohum örneğine ev sahipliği yapacak ve 120 metre uzunluğundaki Dünya'nın en büyük tohum ambarı olacak.

Norveç Hükümeti'nin bu ambarı yapmasının amacı ise, Olası bir Nükleer savaş, meteor çarpması, iklim değişikliği gibi gelecekteki muhtemel felaketlerden dolayı zarar görebilecek olan tarım tohumlarını güven altına almak. Norveç tarafından  ‘Svalbard International Seed Vault’ adı verilen bu sığınak, büyük bir kıyamet senaryosu için tasarlandı ve bu sebepten dolayıda Kıyamet Sığınağı adı verildi.

Dağın 130 metre içine inşa edilen sığınaktaki tohumlar, donmuş topraklarla korunuyor. Elektrik kesintisi ya da tüm güç kaynaklarının devre dışı kalması durumunda dahi tohumlar bozulmadan donmuş halde 200 yıl kalabilir. 120 metrelik alana kurulu Küresel Tohum Sığınağı, 4 binde fazla bitki türüne ait 860 bin tohuma ev sahipliği yapıyor. Küresel Tohum Sığınağında her ülkeden tohum var. Hiçbir ülke dışarda bırakılmıyor. Öyleki Uluslararası krize neden olmasına rağmen Kuzey Kore’den bile tohum alındı.

2015 yılının sonunda Suriyeli bir araştırmacı, ülkesindeki savaş ve çatışmalardan zarar gören tohum bankasını onarmak ve kaybettikleri tohum türlerini geri yerine koyabilmek için Küresel Tohum Sığınağı’na daha önce verdiği tohumları geri aldı. Bu, tohum sığınağından alınan ilk tohum olarak kayıtlara geçti. 

Sığınağın tüm finansal ihtiyaçları Norveç hükümeti ve Crop Trust kuruluşu tarafından finanse ediliyor. Tabiki bu sığınaktan tohum almak öyle kolay değil. Tohumlara ulaşmak isteyenler özel kodlarla kilitli 5 kapıdan geçmek zorunda çünkü tohumlar, sayısız güvenlik önlemiyle korunuyor. ve Bu Sığınağa yılda 3 ya da 4 kez tohum alımı yapılıyor.

Anahtar Kelimeler

Yorumlar

Editör'ün Diğer Yazıları

Velev Ki Geldiler, Uzaylılarla..

Uzaylıların gelmesi, Kristof Kolombun Amerikayı keşfetmesi gibi o..
4 Yıl Önce
31.9B+ 0 0

Elon Musk'ın, Dünya'nın Şekliy..

Twitter üzerinden çoğu zaman kendisini zor durumlara sokan Elon M..
4 Yıl Önce
31.9B+ 0 0

Project Edge Ekibi Dünya’Nın D..

bir grup insan bu inançlarına ilişkin somut bir kanıt bulmak adın..
4 Yıl Önce
31.9B+ 0 0

Uzaydan Gelen Tesla Fotoğrafla..

6 Şubat 2018 tarihe, dünyanın en güçlü roketinin uzaya fırlatıldı..
4 Yıl Önce
31.9B+ 0 0

Mısır'da 3500 Yıllık Lahitler ..

Milattan önce 1550-1292 yıllarına ait oldukları düşünülen lahitle..
4 Yıl Önce
31.9B+ 0 0

Japonlar Uzay Asansörü Yapacak..

Japon şirket Obayashi , 2050 yılına kadar inşa edilecek bir uzay ..
4 Yıl Önce
31.9B+ 0 0