Klovis Uygarlığı

Irklar - Medeniyetler, Kategorisin'de desperado Tarafından 2 Yıl Önce Yayınlandı

İnsalık tarihi boyunca birçok uygarlık dünya üzerinden silinip gitti. Savaşlar, hastalıklar, iklim değişiklikleri, yanardağ patlamaları ve istilalar gibi birçok faktörün bu medeniyetlerin kaybolmasında etkili olduğunu söyleyebiliriz. İşte tarih sahnesinden silinip giden gizemli bir uygarlık olan Clovis Uygarlığı

Resmi Büyütmek için Lütfen Resmin Üzerine Tıklayın 12.7B+ Görüntüleme

M.Ö. 11500 yılında, Kuzey Amerika bölgesinde olduğu düşülünen Klovis kültürü hakkında yeterli bilgiye sahip olmasak da bu topluluğun vaktiyle Kuzey Amerika’da yaşadığını söyleyebiliriz. Klovis uygarlığı, ismini New Mexico’daki Clovis kentinin yakınlarında bulunan bir arkeolojik alandan alıyor. Ayrcaı Bu topluluğun, buz devrinin sonlarına doğru Bering Boğazı’ndan geçerek Sibirya’dan Alaska’ya geldiği düşünülüyor.

1920’lerde New Mexico’daki Clovis yakınlarında yapılan kazılarda taştan kesici aletler ve kemikler bulunmuştu.  Klovis kültürüne ait olduğu düşünülen araç gereçler, oluklu ve keskin bir baş kısmı olan kendine has bir şekle sahip.


Klovis’in Kuzey Amerika’daki ilk uygarlık olup olmadığı halen bilinmiyor ve tarih sahnesinden bir anda kaybolup gidiyorlar. Bunun nedeni halen tartışılan bir konu elbette. 

Acaba Aşırı avlanma sonucunda kendi besin kaynaklarını mı tüketmişlerdi. Yoksa iklim değişikliği, bir hastalık ya da yırtıcı bir hayvan istilası mı sonlarını getirmişti? Ya da belki de bu kültür diğer yerli Amerikan kabileleri arasında eriyip gitmiştir.

Daha önce de belirttiğimiz gibi bu ani yok oluşun nedeni henüz bilinmiyor. Klovis kültürüne ait olan Bu araç gereçlerin bulunduğu alanda mamut kalıntılarının da olması arkeologları, Klovis topluluğunun mamut avında oldukça yetkin olduğunu düşünmeye sevk ediyor. Kalıntılar göz önüne alındığında, bu uygarlığın toplamda 125 farklı tür bitki ve hayvan tükettikleri iddia ediliyor.

Anahtar Kelimeler

Yorumlar

Editör'ün Diğer Yazıları

Elon Musk'ın, Dünya'nın Şekliy..

Twitter üzerinden çoğu zaman kendisini zor durumlara sokan Elon M..
2 Yıl Önce
12.7B+ 0 0

Project Edge Ekibi Dünya’Nın D..

bir grup insan bu inançlarına ilişkin somut bir kanıt bulmak adın..
2 Yıl Önce
12.7B+ 0 0

Uzaydan Gelen Tesla Fotoğrafla..

6 Şubat 2018 tarihe, dünyanın en güçlü roketinin uzaya fırlatıldı..
2 Yıl Önce
12.7B+ 0 0

Mısır'da 3500 Yıllık Lahitler ..

Milattan önce 1550-1292 yıllarına ait oldukları düşünülen lahitle..
2 Yıl Önce
12.7B+ 0 0

Japonlar Uzay Asansörü Yapacak..

Japon şirket Obayashi , 2050 yılına kadar inşa edilecek bir uzay ..
2 Yıl Önce
12.7B+ 0 0

Mars'ta Görünen Yuvarlak Cisim..

Marsta yeşil bir top güllesi bulursak, kızıl gezegen hakkında tüm..
2 Yıl Önce
12.7B+ 0 0