Klovis Uygarlığı

Irklar - Medeniyetler, Kategorisin'de desperado Tarafından 6 Ay Önce Yayınlandı

İnsalık tarihi boyunca birçok uygarlık dünya üzerinden silinip gitti. Savaşlar, hastalıklar, iklim değişiklikleri, yanardağ patlamaları ve istilalar gibi birçok faktörün bu medeniyetlerin kaybolmasında etkili olduğunu söyleyebiliriz. İşte tarih sahnesinden silinip giden gizemli bir uygarlık olan Clovis Uygarlığı

Resmi Büyütmek için Lütfen Resmin Üzerine Tıklayın 5B+ Görüntüleme

M.Ö. 11500 yılında, Kuzey Amerika bölgesinde olduğu düşülünen Klovis kültürü hakkında yeterli bilgiye sahip olmasak da bu topluluğun vaktiyle Kuzey Amerika’da yaşadığını söyleyebiliriz. Klovis uygarlığı, ismini New Mexico’daki Clovis kentinin yakınlarında bulunan bir arkeolojik alandan alıyor. Ayrcaı Bu topluluğun, buz devrinin sonlarına doğru Bering Boğazı’ndan geçerek Sibirya’dan Alaska’ya geldiği düşünülüyor.

1920’lerde New Mexico’daki Clovis yakınlarında yapılan kazılarda taştan kesici aletler ve kemikler bulunmuştu.  Klovis kültürüne ait olduğu düşünülen araç gereçler, oluklu ve keskin bir baş kısmı olan kendine has bir şekle sahip.


Klovis’in Kuzey Amerika’daki ilk uygarlık olup olmadığı halen bilinmiyor ve tarih sahnesinden bir anda kaybolup gidiyorlar. Bunun nedeni halen tartışılan bir konu elbette. 

Acaba Aşırı avlanma sonucunda kendi besin kaynaklarını mı tüketmişlerdi. Yoksa iklim değişikliği, bir hastalık ya da yırtıcı bir hayvan istilası mı sonlarını getirmişti? Ya da belki de bu kültür diğer yerli Amerikan kabileleri arasında eriyip gitmiştir.

Daha önce de belirttiğimiz gibi bu ani yok oluşun nedeni henüz bilinmiyor. Klovis kültürüne ait olan Bu araç gereçlerin bulunduğu alanda mamut kalıntılarının da olması arkeologları, Klovis topluluğunun mamut avında oldukça yetkin olduğunu düşünmeye sevk ediyor. Kalıntılar göz önüne alındığında, bu uygarlığın toplamda 125 farklı tür bitki ve hayvan tükettikleri iddia ediliyor.

Anahtar Kelimeler

Yorumlar

Editör'ün Diğer Yazıları

Mısır'da 3500 Yıllık Lahitler ..

Milattan önce 1550-1292 yıllarına ait oldukları düşünülen lahitle..
6 Ay Önce
5B+ 0 0

Japonlar Uzay Asansörü Yapacak..

Japon şirket Obayashi , 2050 yılına kadar inşa edilecek bir uzay ..
6 Ay Önce
5B+ 0 0

Mars'ta Görünen Yuvarlak Cisim..

Marsta yeşil bir top güllesi bulursak, kızıl gezegen hakkında tüm..
6 Ay Önce
5B+ 0 0

Amatör Roket Için Izin Alamadı..

ev yapımı buharlı roketiyle 550 metre yüksekliğe çıkmayı düşünen ..
6 Ay Önce
5B+ 0 0

Zaman Yolcuğunu Çoktan Bulundu..

Paranormal Elite isimli bir kanal, zaman yolcusu olduğunu iddia e..
6 Ay Önce
5B+ 0 0

Abd'de 'düz Dünya' Konferansı ..

Uluslararası Düz Dünya Konferansı adı verilen toplantıda Dünyanın..
6 Ay Önce
5B+ 0 0