Lucid Rüya

Esrarengiz Olaylar, Kategorisin'de Creative Tarafından 3 Yıl Önce Yayınlandı

Asıl adı Lucid Dream olan rüya kontrol etme olayına Lucid Rüya denilmektedir. Lucid Rüya uykuda gerçekleşir ve uykunun derin aşamalarında gerçekleşmesi, diğer aşamalarına nazaran daha zordur. Genellikle basit olarak “Rem” denilen uyku aşamasında gerçekleşir. Yani “Uyanmak ile Uyanmamak” arasındaki çizgide rüyanızı kontrol etmeniz gayet kolaydır, tabii ince detayları da bilmek gerek.

Resmi Büyütmek için Lütfen Resmin Üzerine Tıklayın 20.9B+ Görüntüleme

Uyanık olduğumuz zamanlarda beyin, sonu hiç gelmeyen dış uyaranlarla ve bu dış uyaranları anlamaya çalışmakla meşgul olmaktadır. Uyuduğumuzda ise dışarıdan çok az uyaran gelmekte, bu durumda beynin anlayabileceği bir dünya olmadığı için beyin normal çalışmasına devam edebilmek için kendi içinde kendi dünyasını oluşturmaktadır. Neden rüya gördüğümüzü bilmiyor olabiliriz fakat rüyaları ne zaman gördüğümüzü neredeyse biliyoruz. Yeterli bir uyku aldığımızda uykunun 4 aşamasını tecrübe edebilmekteyiz. Bunlar;

 • NREM 1 (N1): Bu uyku türü hafif uyku olarak adlandırılıyor. Vücut sıcaklığı, kalp ritmi, nefes alış-verişleri ve enerji tüketimi tüm vücutta azalıyor. Kaslar hala aktif ve dış uyaranlara karşı açık durumdayız. Özetle, uykuya dalış durumundayız.
 • NREM 2 (N2): Derin uykuya doğru dalış olarak tabir edilen bu aşamada uyanmamız biraz daha zorlaşıyor ve dış uyaranların artık farkında değiliz. Bu aşama uykumuzun yaklaşık %50'sini oluşturuyor.
 • NREM 3 (N3): Bu uyku aşaması, derin uyku olarak adlandırılıyor. Dış uyaranlara artık tepki veremiyoruz. Bu uykumuzun yaklaşık %25'ini diliminde iyice rahatlıyoruz. Bu aşama 4. aşamaya doğru gidiyor hatta bazen 4. aşamanın bir parçası olduğu söyleniyor.
 • REM (Rapid Eye Movement - Hızlı Göz Hareketi): Bu aşama rüya aşaması olarak geçiyor. Kaslarımız artık kapalı durumda ve nefes alış-verişimiz, kalp ritmimiz düzensiz hale geliyor. REM uykusunun gerçek görevi hala bilinmiyor. Bu uyku aşaması da uykumuzun yaklaşık %25'ini oluşturuyor.

Her gece bu aşamaları sırasıyla tekrar tekrar yaşamaktayız. En keskin ve hatırlanan rüyalar çoğunlukla REM aşamasında gerçekleşmiş olanlardır.

Normal uykular çoğunlukla bizim seçmediğimiz, yolu belli olan raylara bağlı hareket eden bir lunapark trenine binmeye benziyor. Bu trendeyken etrafımızda gerçek gibi hissettiren değişik şeyler oluyor ve sevsek de sevmesek de bu trenden çıkamıyoruz. Yolumuza ne çıkarsa onu yaşamak zorunda kalıyoruz. Bu anlattıklarımızdan sonra sizde lucid rüyayı yaşamak istiyorsunuzdur fakat bunun için hırs ve sabır gerekiyor. Çünkü bu tür olaylar geri dönüşü zor yollara girebilmemize neden olabilmektedir. Bu yüzden işin erbabı olmamız veya bu konuda gereğinden fazla bilgisi olan insanlar aracılığıyla yapmanızı öneririz.

Bir rüyanın içinde olduğunun farkında olmak, şu an bu kelimeleri okurken hissettiğiniz farkındalıktan farklı değildir. Örneğin tam şimdi tarayıcınızın geri tuşuna basıp sonra ileri tuşuna basarsanız yine bu sayfada olursunuz. Rüya esnasında aynı hareketi yaparsanız kendinizi başka bir yerde bulabilirsiniz. Bu başka bir sayfa olduğu gibi bir tekne bile olabilir. Rüyalar tutarlı değildir ve bu tutarsızlıkları fark etmek rüyada olduğumuzu anlamanın en kolay yoludur. Bu yol, lucid rüya yaşamanın ilk adımıdır.

Rüyanızda lucid olmanın nasıl hissettirdiğini anlamak istiyorsanız önce gerçek hayatta lucid olmanın nasıl hissettirdiğini anlamalısınız. Bunun içinde bu alıştırmaları her gün yapmalısınız.

 • Bakın: Gördüklerinizin farkında olun. Zengin ve canlı şekilleri, renkleri, hareketleri, boyutları yani tüm dünyayı fark edin.
 • Dinleyin: Duyduğunuzun farkında olun. Kulaklarınıza gelen onlarca ses tonunu hissedin.
 • Hissedin: Dokunduğunuzun yerin farkında olun. Yumuşak, sert, kuru, yapışkan, ıslak gibi dokuları hissedin. Ağırlık, hafiflik, sertlik, sıcaklık gibi kavramları düşünün. Şu an vücudunuzun nasıl hissettiğini ve farklı durumlarda nasıl hissettiğini karşılaştırın. (Yorgun, enerjik, hasta, memnun, mutlu, acılı vb.)
 • Tadın: Tattığınız yemeklerin ve içeriklerin farkında olun.
 • Koklayın: Kokladıklarınızın farkında olun. Sıcak vücut kokusu, sigara, parfüm, kahve, soğan, alkol, deniz gibi kokusunu aldığınız her şeyin farkında olun. Bunları ezberleyin ve gözünüzde canlandırın.
 • Nefes Alın: Nefesinizi düşünün. Az önce aldığınız nefesin farkında bile değildiniz. Hatta bu alıştırmaları okurken aldığınız yüzlerce nefesin birinin bile farkında değildiniz. Şimdi nefesinizi bir kaç saniye tutun. Bırakın. Şimdi derin nefes alın. Nefes alış-verişinizin farkında olmak tamamen kontrol edebilmenizi sağlayacaktır.
 • Duygularınızı Hissedin: Duygularınızın ve hislerinizin farkında olun. Kızgınlık, keyif, neşe, huzur, heyecan gibi bütün duyguların farkında olun. Gerçek duygular nasıl hissettiriyor?
 • Düşüncelerinizin Farkında Olun: Bu alıştırma boyunca ne düşündünüz? Şu an ne düşünüyorsunuz? Düşünceler ne kadar gerçek gibi hissettiriyor?

 

Yukarıdaki duyuları ve diğerlerini günde sayısız kere tecrübe ediyoruz. Gerçek hayatımızda bu duyularımızın ne kadar farkında olursak, rüyamızda da bu duyuları o kadar rahat kullanabiliriz. Sonuçta okyanusun kokusunu, ayağımızla dokunduğumuz kumun şeklini, ufuktaki güneşin rengini veya ne bunların ne kadar rahatlatıcı olduğunu hatırlayamazsak aklımızda deniz kenarında keyif yaptığımız bir anı canlandıramayız.

Bunları yaptıktan sonra bu son iki adıma geçebilirsiniz.

 • Ben: Bu dünyanın içinde siz de varsınız. William James'e göre tecrübe etmek, görmek, duymak, hissetmek ve düşünmekten oluşuyor. Biz sonsuz tecrübe ettiklerimizin tam ortasındayız. Fakat buna rağmen kendimizin farkında değiliz. Alıştırmalarınızı, "Ben görüyorum, ben duyuyorum" şekliyle yapmalısınız.
 • Bilinçliliğin Farkındalığı: Son olarak bilinçliliğinizin farkında olmalısınız. Normalde bilinç cisimlere odaklanıyor, bize değil. Fakat bu cismin kendisi de bilinç olabilir. Burada tecrübe dil tarafından yeterince ifade edilemez.

 

Kaynak: webtekno.com

Anahtar Kelimeler

Yorumlar

Editör'ün Diğer Yazıları

Velev Ki Geldiler, Uzaylılarla..

Uzaylıların gelmesi, Kristof Kolombun Amerikayı keşfetmesi gibi o..
3 Yıl Önce
20.9B+ 0 0

Elon Musk'ın, Dünya'nın Şekliy..

Twitter üzerinden çoğu zaman kendisini zor durumlara sokan Elon M..
3 Yıl Önce
20.9B+ 0 0

Project Edge Ekibi Dünya’Nın D..

bir grup insan bu inançlarına ilişkin somut bir kanıt bulmak adın..
3 Yıl Önce
20.9B+ 0 0

Uzaydan Gelen Tesla Fotoğrafla..

6 Şubat 2018 tarihe, dünyanın en güçlü roketinin uzaya fırlatıldı..
3 Yıl Önce
20.9B+ 0 0

Mısır'da 3500 Yıllık Lahitler ..

Milattan önce 1550-1292 yıllarına ait oldukları düşünülen lahitle..
3 Yıl Önce
20.9B+ 0 0

Japonlar Uzay Asansörü Yapacak..

Japon şirket Obayashi , 2050 yılına kadar inşa edilecek bir uzay ..
3 Yıl Önce
20.9B+ 0 0