Marilyn Monroe'nun Gizemli Ölümü

Esrarengiz İnsanlar, Kategorisin'de desperado Tarafından 4 Yıl Önce Yayınlandı

20. yüzyılın seks ikonlarından olan Marilyn Monroe, kayıtlara göre 5 Ağustos 1962 de aşırı dozda sakinleştirici alarak intihar etti. Ancak ölümünün ardındaki sır perdesi tam olarak çözülebilmiş değil. Bazıları CIA’in onu öldürdüğünü iddia ederken, bir kanıya göre de doktorlarının ihmali sonucu, kaza eseri öldü

Resmi Büyütmek için Lütfen Resmin Üzerine Tıklayın 55.3B+ Görüntüleme

Peki Marilyn Monroe gerçekte nasıl ve neden öldü? İntihar mı etti yoksa öldürüldü mü? İşte bugüne dek ölümüyle ilgili ortaya atılan teoriler ve gerçekler…

1. Marilyn Monroe intihar etti 


Marilyn Monroe, 5 Ağustos 1962'de Los Angeles'daki evinin yatak odasında ölü bulundu. O sırada 36 yaşındaydı. Monroe’nun komşuları ve bazı görgü tanıkları, gizlice bir ambülansa bindirildiğini ve birkaç saat sonra evine tekrar getirildiğini söylüyor. Bu esnada kimliği belirsiz kişilerin Monroe’nun evine girip bazı eşyaları aldığı da iddialar arasında. Zira Monroe’nun bir intihar mektubu bulunamadığı, günlüğü de dahil olmak üzere bazı özel eşyalarının kayıp olduğu, evin kahyası Eunice Murray tarafından da doğrulandı. Her ne olursa olsun, otopsi sonucunda ölüm sebebi “yüksek dozda Barbitürat alımı” (sakinleştirici ve uyku ilacı) ve “muhtemel intihar” olarak kayıtlara geçti.

Adli tabibin raporuna göre, Marilyn Monroe 40'tan fazla Nembutal hapı yutarak aşırı doz aldı. Ancak, midesinde hiç ilaç bulunamadı. Thomas Noguchi'nin ikinci açıklamasına göre ise Marilyn Monroe bir bağımlıydı. Daha önceden kullandığı uyuşturucular yüzünden ilaçlar daha çabuk sindirilmişti.

Tabii komplo teorilerine göre midesinde bulunamayan ilaçlar onun FBI, CIA veya kendi hizmetçisi tarafından öldürülüp örtbas edildiğini gösteriyor.

2. CIA Monroe’yu öldürdü, ölümüne intihar süsü verdi

Marilyn Monroe’nun ABD başkanı John F. Kennedy ile aşk yaşadığı, hatta aynı dönemde Kennedy’nin kardeşi Robert (Bobby) ile de ilişkisi bulunuyordu. Öyle ki, Monroe’nun sakinleştiricilerin ve alkolün etkisindeyken direkt olarak Oval Ofis'i aradığı, Kennedy’yle görüşmek için diller döktüğü birkaç kez yazılıp çizilmişti.

1962’de Monroe Madison Square Garden’da “Mutlu Yıllar Bay Başkan” şarkısını söyledikten sonra, söylentiler iyice ayyuka çıktı. Aynı yıl Monroe’nun Kennedy’lerle görüşmeyi durdurması istendi. Monroe ise, yakın çevresine kardeşlerin ona yaşattığı acıları ödeteceğini, hatta “onları ifşa edeceğini” söylemeye başladı.

Bir komplo teorisine göre, Monroe ile birlikteliğinin politik kariyerine zarar vereceğini düşünen Kennedy, CIA’deki bir birime, bu olayı “halletmesi” konusunda emir vermişti. CIA de, alkol ve uyuşturucu bağımlılığı herkesçe bilinen, uzun zamandır depresyonda ve dengesiz durumda olan Monroe’ya yüksek dozda ilaç vererek, onu intihar etmiş gibi gösterdi.

3. John F. Kennedy’nin kardeşi Bobby onu öldürdü

2013 yılında ortaya çıkan belgelere göre, Marilyn Monroe’yu sürekli takip eden, Hollywood’un ünlü özel dedektiflerinden Fred Otash, öldüğü gece neler olduğunu biliyordu. 1992’de ölen Otash’in günlükleri, 2013 yılında kızı tarafından bulundu ve pek çok gazetede manşet oldu. Monroe’nun evine dinleme cihazları yerleştiren Otash, günlüğüne “Marilyn Monroe’nun ölümünü dinledim” şeklinde not düşmüştü. Kennedy taraftarları Otash’i “yatak odalarını dinleyen bir sapık” olarak görüp onunla alay ederken, magazin basını günlükte yazanları “Kennedy ve Monroe kesinlikle bir ilişki yaşıyordu” olarak yorumladı.

Otash’in günlüklerine göre, Monroe öldüğü gece hem Başkan Kennedy ile, hem de kardeşi Bobby ile büyük bir kavga yaşamış, kardeşlerin kendisini “Bir et parçası gibi oradan oraya savurduğunu” yazmıştı. Günlükteki notlarda “Monroe çığlık çığlığa bağırıyordu ve kardeşler onu susturmaya çalışıyordu. Kadının yatak odasındalardı ve Bobby bir yastığı yüzüne bastırıp, komşular duymasın diye onu susturmaya çalıştı. Sonunda sesi kesildi ve Bobby de oradan bir an önce çıkmanın yollarını aradı.” yazıyor. Otash, kısa bir süre sonra, Monroe’nun ölüm saatinin yaklaşık olarak bu kayıtları yaptığı saatler olduğunu öğrenmiş.

4. Doktorları onu yanlışlıkla öldürdü

Bir başka teoriye göre Monroe’nun ölüm sebebi doktorları. O sıralar 3. Kocası Joe DiMaggio’yla ayrılık arefesinde olan ve ağır bir depresyon yaşayan Monroe, terapistlerinin tavsiyesiyle güçlü sakinleştirici ilaçlar kullanıyordu. 

Bir başka teoriye göre Monroe’nun ölüm sebebi doktorları. O sıralar 3. Kocası Joe DiMaggio’yla ayrılık arefesinde olan ve ağır bir depresyon yaşayan Monroe, terapistlerinin tavsiyesiyle güçlü sakinleştirici ilaçlar kullanıyordu. Nembutal adlı sakinleştirici ilaca bağımlılığının azalması için doktorları ona kloral hidrat da yazmıştı. Bu yüzden Monroe’nun elindeki sakinleştiricileri karıştırdığı ve ilaçlardan zehirlenerek ölmüş olabileceği de iddialar arasında. Bir başka iddia da doktorların, ilaçların bir arada kullanılmasının ölümcül sonuçları olabileceğini bilmediği ve bu yüzden yanlışlıkla onun ölümüne sebep olmuş olabileceği şeklinde.

5. Organları parçalandığı için otopsisi hiçbir zaman tamamlanamadı.

Dr. Noguchi otopsiden sorumluydu, ancak elinde pek de incelemelik madde yoktu. Söylediğine göre, Monroe'nun cesedi morga geldiğinde bağırsaklarından ve midesinden alınan örnekler yok olmuştu. Bu da toksikoloji raporlarını etkiledi ve insanları Marilyn'in intihar etmediği yönünde düşünmeye itti.

Diğer organların da toksikolojiye gönderildiğini ancak hiçbir zaman test yapılmadığını söylüyor. Monroe'nun test edilen tek yerleri karaciğeri ve kanından örneklerdi.

6. Öldüğü gece hizmetçisinin çarşafları yıkadığı ortaya çıktı.

Los Angeles Polis Departmanı'ndan Jack Clemmons, olay yerine ilk varan isimdi. Olay hakkında yazdıkları arasında, geldiğinde hizmetçinin çamaşır yıkadığı da var. Ayrıca hizmetçi Eunice Murray'nin tuhaf davrandığını ve sorgulandığında kaçamak cevaplar verdiğini de not etti.

Olay yerine ikinci varan dedektif Robert E. Byron da hizmetçinin güvenilir bir şahit olduğunu düşünmediğini belirtti.

Teorilere göre Murray'nin bu davranışları uygunsuz ve şüpheli bir durumun göstergesi. Belki de hizmetçi daha çok şey biliyordu.

7. Ölümünden önce kaygı verici bir mesaj bırakmıştı.

Monroe, öldüğü gece çok fazla insanla telefon konuşması yaptı. Bunlardan biri de John F. Kennedy'nin kayınbiraderi Peter Lawford. Lawford'a göre, Monroe uyuşturucu etkisindeydi ve şunları söyledi:

Patricia'ya hoşça kal de, başkana hoşça kal de ve kendine hoşça kal de, çünkü sen iyi bir adamsın.

Bunu duyan Lawford, Monroe için endişelendi ve birkaç insanı onu kontrol etmesi için yolladı. Monroe'nun avukatı evi aradığında hizmetçiyle konuştu ve kadın, Marilyn'in gayet iyi olduğunu söyledi.

8. Ölümü üzerine yaratılan komplo teorileri 1970'lere kadar önem kazanmadı.

Norman Mailer'ın yazdığı biyografisi, Monroe'nun cinayete kurban gittiğini iddia eden ilk kaynaklardan biriydi. 1960'larda Frank A. Capell tarafından yazılan biyografide, Monroe'nun komünistler tarafından öldürüldüğü iddia edildi. Ancak bu teoriler Mailer'ın 1973'te yayımladığı biyografiyle dikkat çekmeye başladı. Monroe'nun, Robert Kennedy ile ilişkisini olduğunu da ilk yazan Mailer'dı. 

Robert Kennedy'den neden bahsettiği sorgulandığında o zamanlar paraya ihtiyacı olduğunu söyledi. Mailer'ın iddialarının üstüne, başka bir biyografi yazarı Robert F. Slatzer da Monroe'nun başsavcı tarafından öldürüldüğünü iddia etti. Söylenene göre Monroe, RFK'nin paylaştığı devlet sırlarını halka açıklamakla tehdit ediyordu.

1975 yılında Anthony Scaduto adındaki gazeteci, Monroe'nun Kennedy kardeşler tarafından öldürüldüğünü ve devlet sırlarını sakladığı kırmızı bir defteri olduğunu iddia eden bir makale yayımladı.

9. Yalnızca 30 dakika içerisinde 'mutlu'dan 'ölüm döşeği'ne geldi.

Monroe, 19:00 ile 19:15 arasında Joe DiMaggio, Jr.'dan bir telefon aldı. Joe'nun ve sonradan hizmetçisinin de söylediğine göre fazlasıyla neşeli bir konuşma yapmış, stresli bir hali yokmuş.

Monroe, o gece son aramasını Peter Lawford'dan aldı, saat 19:40-45 civarıydı. Lawford'a göre, konuşma sırasında dedikleri neredeyse anlaşılmıyormuş ve Marilyn kendini lekelenmiş hissediyormuş.

Bu davanın en tuhaf yanı buydu adli tabibe göre. 30 dakikalık bir sürede neşeli tavrını tamamıyla kaybedip intihar eden bir kadın...

10. Ölümü üzerine ilk bilgilendirilen polis olmadı.

Monroe'nun psikiyatrı Dr. Greenson ve hekimi Dr. Hyman Engelberg eve vardıktan sonra polise haber verildi. Los Angeles Polis Departmanı 4:25'te bilgilendirildi, Monroe 3:00'da hizmetçisi tarafından cansız bulunduktan bir buçuk saat sonra. Bu bir buçuk saatlik süre boyunca Eunice Murray, Dr. Greenson ve Dr. Engelberg evde yalnızdı.

Jack Clemmons tarafından sorgulandığında Dr. Greenson: "Kimseye haber vermeden önce reklam bölümünden izin almam gerekiyordu." dedi.

11. Dava 1982'de neredeyse tekrar açılıyordu.

Etrafı kasıp kavuran komplo teorilerinden sonra yeni bir dosya hazırlandı. Hazırlaması üç buçuk ay sürdü ve 29 sayfadan oluşuyordu. Los Angeles Başsavcısı John Van de Kamp davanın tekrar incelenmesini istedi. Büyük bir araştırmadan sonra Monroe'nun cinayete kurban gitmediğine karar veren Van de Kamp ellerindeki kanıtlara bakılırsa Monroe'nun ya intihar ettiğini ya da yanlışlıkla aşırı doz aldığını belirtti. Monroe'nun duygusal kafa karışıklığı, onu bilinçsizce uyuşturucu kullanımına itmiş olabilir. Daha ileri sorguya ihtiyaç duyulmadığını ve davanın tekrar açılmasının gereksiz olduğunu söyledi başsavcı.

12. Hizmetçinin ifadesi sık sık değişiyordu.

Eunice Murray'in ifadesi o gece sık sık değişti. İlk başta 3:00 gibi uyandığını, Monroe'nun odasından gelen ışıktan şüphelenip Dr. Greenson'ı aradığını söyledi. Ancak Jack Clemmons, Murray'nin ona Dr. Greenson'ı gece yarısında aradığını söylediğini, başka bir dedektifle konuştuğu an ifadesini değiştirdiğini belirtti.

Monroe'nun ölüm haberini gece yarısı aldıklarını iddia eden kişiler ise Peter Lawford ve Monroe'nun avukatı Milton Rudin, ona da haberi Dr. Greenson vermiş.

13. Ölmeseydi 3 gün sonra evlenecekti.

Joe DiMaggio ve Marilyn Monroe aslen 14 Ocak 1954'te evlendi, ancak evlilikleri 274 gün sürdü. Ekim 1954'te boşandılar. Yıllar boyu arkadaş kaldılar, Monroe 1961'de akıl hastanesine kaldırıldı ve serbest bırakılmak için DiMaggio'dan yardım istedi. Biyografi yazarları Norman Mailer ve Donald Spoto'ya göre 8 Ağustos 1962'de evleneceklerdi. Zamansız ölümü sonrasında DiMaggio, 20 sene boyunca haftada birkaç defa mezarına güller yolladı.
Tabii zamandaki bu tutarsızlıklar, sonradan Murray ve Greenson'ın cinayeti örtbas etmek için harcadıkları zaman olarak yorumlandı.

14. Joe DiMaggio cenazesini düzenledi.

DiMaggio, Monroe'nun ölümüyle yıkıldı. Güzel oyuncunun cenazesini titizlikle tasarladı, çoğu Hollywood aktörünü davet etmeyerek özel bir tören düzenledi. Yaklaşık 30 kişinin katıldığı törene Frank Sinatra, Peter Lawford gibi isimler davet edilmedi. DiMaggio, Monroe'nun akıl sağlığını kötü etkiledikleri için bu insanları suçluyordu. 

Yeşil bir Emilio Pucci elbisesiyle gömülen aktrisin makyajını da uzun süredir makyözlüğünü yapan Whitey Synder yaptı, son bir kez.

15. Ölümünden sonra, arkadaşları reklam hakları ve telif hakkı ücreti üzerine savaştılar.

Vasiyetinde, varlığının büyük bir kısmının oyunculuk hocası Lee Strasberg'e gitmesini istedi. Bu noktada Monroe'nun uzun süredir menajerliğini yapan Inez Melson, Strasberg'in Monroe'yu tuzağa düşürdüğünü, aslında mal varlığının kendisine bırakılması gerektiğini iddia etti. Yargıç, bu talebini reddetti ve Strasberg payına düşeni aldı.

Monroe, özel eşyalarının çoğunun yakın arkadaşlarına ve ailesine verilmesini istedi ancak bazı arkadaşları bu eşyalara asla ulaşamadı. Asıl problem Strasberg'in 1982'deki ölümüyle başladı, karısı, Monroe'nun eşyalarını satışa çıkardı ve 20 ila 30 milyon dolar kazandı. Bunu engellemek için açılan davalara rağmen, Anna Strasberg kocasından miras kalan eşyaları ve reklam haklarını sakladı.

Anahtar Kelimeler

Yorumlar

Editör'ün Diğer Yazıları

Velev Ki Geldiler, Uzaylılarla..

Uzaylıların gelmesi, Kristof Kolombun Amerikayı keşfetmesi gibi o..
4 Yıl Önce
55.3B+ 0 0

Elon Musk'ın, Dünya'nın Şekliy..

Twitter üzerinden çoğu zaman kendisini zor durumlara sokan Elon M..
4 Yıl Önce
55.3B+ 0 0

Project Edge Ekibi Dünya’Nın D..

bir grup insan bu inançlarına ilişkin somut bir kanıt bulmak adın..
4 Yıl Önce
55.3B+ 0 0

Uzaydan Gelen Tesla Fotoğrafla..

6 Şubat 2018 tarihe, dünyanın en güçlü roketinin uzaya fırlatıldı..
4 Yıl Önce
55.3B+ 0 0

Mısır'da 3500 Yıllık Lahitler ..

Milattan önce 1550-1292 yıllarına ait oldukları düşünülen lahitle..
4 Yıl Önce
55.3B+ 0 0

Japonlar Uzay Asansörü Yapacak..

Japon şirket Obayashi , 2050 yılına kadar inşa edilecek bir uzay ..
4 Yıl Önce
55.3B+ 0 0