Maya Uygarlığı

Irklar - Medeniyetler, Kategorisin'de desperado Tarafından 4 Yıl Önce Yayınlandı

Maya uygarlığı M.Ö 10 bin yıl öncesine kadar dayanan ve Meksika bölgesinde varlık göstermiş bir medeniyet. Tarih öncesi çağların yerli uygarlıkları arasında en yüksek seviyeye erişmiş olan bir kavimdi.

Resmi Büyütmek için Lütfen Resmin Üzerine Tıklayın 39.7B+ Görüntüleme

Azteklerin atası olan Mayalar, savaşçı bir ulustu. din adamlarının hükmü altında yaşarlar, toplu olarak büyük yapılarda otururlardı. bu yapılara “popol” denirdi. kendilerine göre bir toplum düzeni vardı. Oldukça ileri bir uygarlık olan Mayalar, astronomi, matematik, mimari, heykeltraşlık, duvar ressamlığı, seramikle uğraşmışlardır. Ayrıca büyük gözlemevleri ve tapınaklara da sahiptiler.

Her eserde matematiği bu kadar kusursuzca kulanmaları çok ilginç. Mimari yapılarını güneşin ışık açısına göre yapılandırmaları ve her yapının belirli matematik periyotlara bağlanması daha da ilginçtir.

Mayaların ilk büyük imparatorluğu MS 400 yıllarına rastlar. 16. yüzyıldan sonra ise gittikçe gerilemeye başladılar ve yavaş yavaş ortadan kalktılar. Günümüzde Mayalar: Orta Amerika yerlilerinin kökenini meydana getiren Maya halkı bugün şu üç ana gruba ayrılmış olarak yaşamaktadırlar: Guatemala’da Namlar, Kişe’ler, Pokoman’lar; Yukatan yarımadasında Çontal’lar, Çendal’lar, Maya’lar ve Tamaulipas’da Aztek’ler.

Maya Dili: Maya dili Orta Amerika yerlileri arasında bugün bile konuşulur. hiyeroglifi andıran Maya yazısı ise ancak son yıllarda çözülebilmiştir. ancak yine de tam olarak anlaşılmış değildir.

Mayalar iki çeşit Takvimi kuLanıyorlardı ve esasında güneşin hareketlerini ve Venüs Gezegenin dairesel devimini esas alıyorlardı.Tzolkin denen takvim dinsel nitelikliydi, bu takvime “kutsal yıllık”, “büyülü takvim”, “ayin takvimi” de denirdi. Haab denilen takvim ise güneş takvimiydi. Güneş yılını Mayalar 365,2420 olarak belirlemişlerdi; modern astronomiye göreyse güneş yılı tam olarak 365,2422 gündür. Yani dakika ve saniye gibi zaman ölçülerinden yoksun olduğu varsayılan Mayalar’ın hesabı ile modern astronominin hesabı arasındaki yıllık fark yalnızca 17 saniye idi. Güneş takvimi ise 365 günden den oluşuyordu. 365 günlük güneş yılını 20 günlük 18 ayın sonunda, eski Mısırlılar ve Yunanlılar’daki epagomenayı andırır tarzda, yaptıkları beş günlük ilaveyle elde ederlerdi ki, buna bu yüzden “muğlak yıl” da denir. Her iki takvim için 18.980 günlük bir periyot sonunda, yani 365 günlük 52 yıl veya 260 günlük 73 yıl sonra bir çakışma sözkonusuydu, bu periyot 52 “muğlak yıl” olarak belirtilir.

Maya takvimine göre 21 Aralık 2012 tarihinde kıyamet kopacağı söylense de bu yanlış bir algıdır. zira maya takvimine göre 21 Aralık 2012 tarihinde kıyamet kopmayacak ancak dünyada yepyeni bir dönemde girilecek.

Anahtar Kelimeler

Yorumlar

Editör'ün Diğer Yazıları

Velev Ki Geldiler, Uzaylılarla..

Uzaylıların gelmesi, Kristof Kolombun Amerikayı keşfetmesi gibi o..
4 Yıl Önce
39.7B+ 0 0

Elon Musk'ın, Dünya'nın Şekliy..

Twitter üzerinden çoğu zaman kendisini zor durumlara sokan Elon M..
4 Yıl Önce
39.7B+ 0 0

Project Edge Ekibi Dünya’Nın D..

bir grup insan bu inançlarına ilişkin somut bir kanıt bulmak adın..
4 Yıl Önce
39.7B+ 0 0

Uzaydan Gelen Tesla Fotoğrafla..

6 Şubat 2018 tarihe, dünyanın en güçlü roketinin uzaya fırlatıldı..
4 Yıl Önce
39.7B+ 0 0

Mısır'da 3500 Yıllık Lahitler ..

Milattan önce 1550-1292 yıllarına ait oldukları düşünülen lahitle..
4 Yıl Önce
39.7B+ 0 0

Japonlar Uzay Asansörü Yapacak..

Japon şirket Obayashi , 2050 yılına kadar inşa edilecek bir uzay ..
4 Yıl Önce
39.7B+ 0 0