Mormon Inancı Nedir

Tarikatlar - Örgütler, Kategorisin'de desperado Tarafından 3 Yıl Önce Yayınlandı

1830'da abd'de joseph smith, jr.'un ahir zaman azizleri isa mesih kilisesi adıyla kurduğu yeni dinin üyelerine verilen ad. Merkezleri utah eyalet merkezi salt lake kentindedir. Günümüzde kilisenin 5 milyonu aşkın üyesinin yaklaşık yüzde 80'i amerika'da yaşamakla birlikte, mormonlar latin amerika, kanada, avrupa ve okyanusya'nın bazı kesimlerine yayılmışlardır.

Resmi Büyütmek için Lütfen Resmin Üzerine Tıklayın 18.4B+ Görüntüleme

Mormonluk terimi dini inanç dini metinlerinden Mormon Kitabı 'ndan türetilmiştir. New Englandlı yoksul bir çiftçinin oğlu olan joseph smith, jr. 1827'de moroni adlı bir meleğin kendisine mormon kitabı'nın yazılı olduğu altın levhalar verdiği savıyla ortaya çıkmıştır.

Hristiyanlık dininin bir yansıması olarak ortaya çıkan, misyonerler aracılığıyla dünya üzerine yayılan Mormonluk, temelinde "şifacığın" yattığı, gizil güçlerin ağır bastığı dini yapılanma olarak biliniyor.

Bu toplulukta alkol, sigara yada kafein içeren (kola, kahve) gibi şeyler kullanmazlar. Mormon erkekleri 18 yaşlarına geldiklerinde mission adı verilen bi göreve çıkarlar. Bu görevde insanlar dünya'nın dört bir yanına yollanır ve gittikleri bölgedeki evlerin kapılarını tek tek çalıp bu takikatı insanlara izah etmeye çalışırlar ( Ne kadar işe yaradığı şüpheli tabi ) 

Mormon kızları 18 yaşını geçipte hala evlenmemişlerse insanlar ona evde kalmış gözüyle bakar, çok erken evlenip çok çocuk yaparlar. 

Evlerinde her ihtimale karşı en az 1 sene idare edecek kadar yiyecek içecek barındırırlar. 

Mormonlar Kimlerdir

 • Mormon kelimesinin anlamı Mormon kaynak sularından, duru bir sudan (Mosiya 18:5) gelir, anlamı daha iyi olmaktır. Bizler Mesihçiler'iz.
 • Mormon Kilisesi, Türkiye'de İsa Mesih'in Son Zaman Azizler Kilisesi adı altında 19 Ekim 2011'de kurulmuş bir TÜRK derneğidir. Amacı üyelerin dini ibadetlerini yapmalarına yardımcı olmak ve ülkemize ve toplumumuza güzel ve faydalı insanlar kazandırmaktır. Milli marşımızın, "Hakkıdır hakka tapan milletimin istiklal" mısrasında belirtildiği gibi (orada tek bir dinden bahsedilmiyor), biz gerçekten "Hakka" inanan ve milli değerlerimize sonsuza kadar bağlı insanlarız.
 • Mormonlar çok dürüst insanlardır. En yüksek, en ileri eğitimi almaları teşvik edilir. Mormonlar'ın çoğu iki-üç dil bilir. İsa Mesih'in Son Zaman Azizler Kilisesi'nin üyeleridir. Bir tarikat değildirler. Gizli saklı hiçbir şeyleri yoktur. Çok namusludurlar.  Eşlerini aldatmazlar. Ailevi bağları çok güçlüdür. Çocuklarına bağlıdırlar. Kürtaj; tecavüz, ensest ve anne hayatı tehlikede olduğu zamanlar dışında yanlıştır; kilisemiz sadece prensibi öğretir, uygulaması insanlara kalmıştır. Mormonlar küfür etmezler, anne ve babalarına hürmet gösterirler, çalmazlar, yalan söylemezler, başkalarının malına göz dikmezler. Gerçek bir aziz (ermiş, kutsal) olmaya çalışırlar.
 • Mormon Kilisesi 1830 yılında kurulmuştur. Tanrı'ya inanırlar ve sadece O'na dua ederler. İsa'nın O'nun Oğlu olduğuna, Mesih olduğuna inanırlar.
 • Mormonlar, İsa Mesih'in adıyla hasta olanları iyileştirip ölüm döşeğinde olanları bile hayata geri döndürebilirler. Bunu rahiplik yetkisiyle, inançla yaparlar. Esas, hasta olan kişinin inanması gerekmektedir. Buna şifa kutsaması denir. Hasta olanların bir an önce doktora gitmesi ve ilaçlarını kullanması teşvik edilir. İnanç ve bilim el ele işler; bir uçağın iki kanadı gibi. Uçmak için ikisi de gerekmektedir.
 • Joseph Smith, kıyametten önceki son dönemin ilk peygamberidir. Şu an yaşayan bir peygamber vardır.
 • 2016 istatisklerine göre bugunkü sayıları 16 milyona yaklaşmaktadır. Bu rakamlar son yıllarda her sene yaklaşık 250-300 bin kişi artar. Türkiye'deki üyelerin sayısı çok azdır.
 • Mormonlar arasında poligami, yani çok eşlilik yoktur, 1890 yılından beri de böyledir. Maalesef medya bunu sanal ortamda yanlış duyurmaktadır. Amerika'daki birkaç sapkın grup imam nikahına benzer adetleri benimsemiştir ve birden fazla eşleri vardır. Maalesef bu insanlar ve Mormonlar arasında hiçbir ilişki yoktur. Türkiye'de imam nikahlı 2-3-4 eşi olan insanlar varken, Mormonlar'ı uygulamadıkları şeylerle suçlamak ya da itham etmek yanlıştır. Mormon kültüründe kadın bir kraliçedir...eski Türkler'in kullandığı, hanların söylediği "han'ım" kelimesi gibi.
 • Mormonlar'a katılırsanız, kısa bir süre sonra kilisede konuşma yapmaya davet edilebilirsiniz.  Yani kilisede konuşabilmeniz için ya da hizmet edebilmeniz için senelerce teoloji okumanız gerekmez.
 • Kıyam etmek, ölümden dirilmektir; ölümsüzlüğün her insana verileceğine inanırlar, ama Tanrı ile beraber yaşamak sadece bunu hak edenlere verilecektir. 
 • Mormonlar Kutsal Kitap'a (doğru tercüme olduğu kadar) inanırlar. Mormon Kitabına, Öğreti ve Antlaşmalar kitabına ve Hz. Musa ile Hz. İbrahim'in yazılarını içeren Çok Değerli İnci kitabına inanırlar.
 • Mormonlar başka kiliseleri ya da dinleri aşağılamazlar.
 • Pazartesi akşamları ailece eğlenirler. Cuma akşamları anne ve baba birlikte dışarı çıkarlar.
 • Yaşgünü, evlilik yıldönümü ve bayramları kutlarlar. Doğayı çok severler. Saygılı, bilgili, eğitimli insanlardır. Utah'taki BYU Üniversitesi'nin kütüphanesi Amerika'nın en iyi, en modern kütüphanesi seçilmiştir. Okumayı, sorgulamayı ve araştırmayı severler. Koyun değillerdir.
 • Mormonlar bulundukları ülkelerdeki yasalara uyarlar, vatanlarını severler, vatanlarına ve bayraklarına bağlıdırlar, askere giderler; biz ülkemizde TC harflerine, andımıza ve bayramlarımıza değer verir, milli marşımız okunduğunda saygıyla ayağa kalkarız...gerçek bir milliyetçidirler. Yine de güvercinler kadar saf ve zararsızdırlar...Kilise'de kesinlikle politikadan konuşmazlar, sadece oylarını kullanırlar ve herkesi oy kullanmaya, dürüst ve ahlaklı olmaya, laik olmaya, iyi liderler seçmeye teşvik ederler. Bilim ve ahlak onların sloganıdır. Tüm toplumlardaki her problemin çözümü yasaları tutmağa bağlı olduğu için yasalara itaat, esasında Yaratan'a itaat etmek demektir. 
 • Kilisede haç kullanmazlar, ibadet salonlarında heykeller ve resimler bulunmaz.
 • Mormonlar ezbere dualar etmezler, pazar günleri 3 saatliğine kiliseye giderler. Hafta arasında da dans, izcilik gibi kilise aktivitelerine katılırlar.
 • Mormon gençler izcidirler, izciliğin en yüksek rütbesi kartal unvanını kazanırlar.                                                                                   
 • Mormonlar tapınaklarda sonsuz evlilik antlaşması altında birbirlerine mühürlenirler. Amerika'da boşanma oranı %75'i bulurken Mormonlar arasında boşanma çok azdır. Bütün dünyada insanlara nikahlarında ölünceye kadar evlendikleri söylenilir. Bu ahit ölünceye kadar geçerlidir. Mormonlar evlendiklerinde ise sonsuza kadar evlenirler. Eşlerini ve çocuklarını sonsuz bir sevgi ile severler...Cennet'in en üst makamına girmenin yolu sonsuz evlilikten geçer...başka bir deyişle, eşinizin rızası olmadan cennete giremezsiniz. Yani kadınlara kötü davrananların, onları kendilerine eşit görmeyenlerin kaderini kendi hanımları belirleyecektir (özellikle ülkemizde kadınları ezip incitenlerin dikkatine).
 • Mormonlar iffet yasası denen bir yasayı tutarlar: Bu evlilik öncesi cinsel ilişki ve evlilik sonrası zina yasak demektir. Pornografi, uygun olmayan şekilde açık giyinmek, küfür etmek, karısından başka bir kadınla flört etmek, vesaire, doğru değildir. Düşüncelerde bile zina işlemek günahtır. Düşünceleri temiz tutmak onlar için önemlidir.
 • İyi Mormonlar, küfür içeren, az da olsa cinselliği teşvik eden filmleri seyretmezler.
 • Mormonlar'ın kiliselerinde büyük bir salon ibadet salonu olarak kullanılırken, arkada bir kültür ve spor salonu bulunur. Burada tam saha basketbol ve voleybol sahası vardır. Spora çok önem verirler. Tiyatro faaliyetleri için sahneleri vardır. Dans etmeyi, müziği, özellikle piyano çalmayı çok severler. Başarılı ülkelere ve toplumlara bakarsanız, onları yücelten şeylerden bazıları bilime, sanata, edebiyata, spora, müziğe, üretkenliğe verdikleri değerlerdir. Mormonlar da öyledir.
 • Mormonlar sonsuz evlilik törenlerinden sonra kabul törenleri için kiliselerinin büyük kültür ve spor salonlarını ücret vermeden kullanabilirler. Herkes salonun hazırlanmasına, daha sonra da temizlenmesine yardımcı olur.
 • Mormonlar Tanrı'ya olan sevgilerini insanlara hizmet ederek gösterirler.
 • Kilise'de hiç kimse para kazanmaz. Her şey gönüllü olarak yapılır. Yani profesyonel bir ruhban sınıfı yoktur. Herkesin kendi işi gücü vardır. Bir su tesisatçısı olsun kim olursa olsun, Allah'ın lütfunu kazanmışsa ve bilge bir kişiyse Tanrı'dan alınan ilhamla kilisenin başkanı ya da gözetmeni olabilir. 
 • Mormonlar içki içmezler, sigara içmezler, kahve içmezler (kahve yerine menengiç ya da arpa kahvesi gibi sağlıklı içecekler içerler), çay yerine ıhlamur, elma çayı gibi bitki çayları içerler. Uyuşturucu kullanmazlar. 1833 yılından beri bunları yapmazlar, yani Kilise kurulduktan 3 yıl sonra Tanrı bir vahiy göndererek bu bağımlılık yaratan maddeleri yasaklamıştır. Amerika'da en sağlıklı insanlar onlardır. Ülkemizde ise bir minibüs şoförüne sigara içmeyin diyin bakalım...
 • Mormonları başarılı kılan sebeplerden biri de kişisel vahiydir. Vahiy almak sadece peygamberler için değil, herkes için mevcut bir kaynaktır. Siz de kişisel vahiy alabilirsiniz. Bunun sırrı, dürüst ve düzgün bir yaşamda ve istemesini bilmektedir. Arayan mevlasını da bulur, belasını da...atalarımız bu atasözünü boşuna söylememiş.
 • Mormonlar ölünceye kadar öğrenmek felsefesi ile öğrenmeye, diploma almaya. sertifika almaya ve kitap okumaya devam ederler. Aynı zamanda ölünceye kadar menfaat ya da karşılık beklemeden verdikleri hizmetler onları bu hayatta hep genç tutar.
 • Gelin, bizi ziyaret edin...bu değerler içinde yaşamak isterseniz, bize katılmak isterseniz, kapımız size açıktır. Bekleriz.

 

Mormonluk hakkında daha fazla bilgi

Anahtar Kelimeler

Yorumlar

Editör'ün Diğer Yazıları

Velev Ki Geldiler, Uzaylılarla..

Uzaylıların gelmesi, Kristof Kolombun Amerikayı keşfetmesi gibi o..
3 Yıl Önce
18.4B+ 0 0

Elon Musk'ın, Dünya'nın Şekliy..

Twitter üzerinden çoğu zaman kendisini zor durumlara sokan Elon M..
3 Yıl Önce
18.4B+ 0 0

Project Edge Ekibi Dünya’Nın D..

bir grup insan bu inançlarına ilişkin somut bir kanıt bulmak adın..
3 Yıl Önce
18.4B+ 0 0

Uzaydan Gelen Tesla Fotoğrafla..

6 Şubat 2018 tarihe, dünyanın en güçlü roketinin uzaya fırlatıldı..
3 Yıl Önce
18.4B+ 0 0

Mısır'da 3500 Yıllık Lahitler ..

Milattan önce 1550-1292 yıllarına ait oldukları düşünülen lahitle..
3 Yıl Önce
18.4B+ 0 0

Japonlar Uzay Asansörü Yapacak..

Japon şirket Obayashi , 2050 yılına kadar inşa edilecek bir uzay ..
3 Yıl Önce
18.4B+ 0 0