Panspermia Teorisi Nedir ?

Esrarengiz Olaylar, Kategorisin'de Creative Tarafından 4 Yıl Önce Yayınlandı

Bu teoriye göre, üzerinde yaşam bulunan bir gezegenin diğer bir gök cismi ile çarpışması halinde, üzerinde canlı organizmaların bulunduğu parçaların uzaya savrulması ve mikropların uzayda dolaşmaya devam edebilmesidir.

Resmi Büyütmek için Lütfen Resmin Üzerine Tıklayın 36.5B+ Görüntüleme

Dünya’daki hayatın başlangıcının, uzaydan Dünya’ya gelen sporlara dayandığını ileri süren bu hipotezi ilk ortaya atan kişi, Milattan önce 5. yüzyılda Yunan düşünür Anaksagoras'dur. Panspermia varsayımı, 1743 yılında, uzaydan gelen mikropların okyanuslara düştüğü ve önce balıklara, sonra amfibyumlara (iki yaşayışlılar), sürüngenlere ve en sonra memelilere dönüştüğünü iddia eden Benoît de Maillet'in yazılarında belirene kadar rafa kaldırılmıştı. 19. yüzyılda modern bir biçimde Jöns Jakob Berzelius'un (1834) ve William Thomson (1871), Hermann von Helmholtz (1879) ve daha sonra, Svante Arrhenius'un da (1903) aralarında bulunduğu çeşitli bilim insanları tarafından tekrar gündeme getirildi.

Rus bilimadamları Stanislav Zhmur ve Lyudmilla Gerasimenko 1999’da ABD’nin Denver şehrinde yapılan bilimsel bir toplantıya bazı resimler sundu. Resimler, Murchinson, Efremovka ve Allende adlı meteorlardaki bazı oluşumlara aitti ve bu oluşumlar morfolojik olarak düpedüz yeryüzünde de bilinen mikroorganizmalara benzemekteydi. Bunlarla ilgili olarak Zhmur şunları söylüyordu: "Meteorlarda bulunan bakteriyomorfolojik yapılar ile yeryüzünde bilinen organik yapılar arasındaki benzerlik bize yaşamın kaynağının tek olduğunu işaret etmeli. Yaptığımız araştırmalarda Güneş Sistemi’ndeki çeşitli objelerde yaşamın, o objelerin oluşumundan daha önce de var olduğunu gösterdi. Bu da Panspermia teorisinin doğruluğunu kanıtlayacak bir bulgu bence."

Russia Today’da yer alan haberine göre, geçtiğimiz yıllarda Sri Lanka’ya düşen göktaşı, bilim tarihinde çığır açacak niteliklere sahip. Bilim insanları yayınladıkları yazıda, Sri Lanka’da bulunan fosilleşmiş yosunun uzaydaki kara yaşamına kanıt olduğunu ileri sürdü ve bu keşfin, gezegenler arasındaki yaşamın meteorit ve astreoitlerle yayıldığını savunan Panspermia Teorisini doğruladığı belirtlidi. İngiltere’den bilim insanlarının gerçekleştirdiği, sonuçları Kozmoloji Dergisinde yayımlanan araştırma sonuçlarına göre de, Sri-lanka’da bulunan meteoritteki yosun fosili, panspermia teorisini kanıtlamaktadır.

Kaynaklar: Wikipedia, gizemligercekler.com, bilgi seansı

Anahtar Kelimeler

Yorumlar

Editör'ün Diğer Yazıları

Velev Ki Geldiler, Uzaylılarla..

Uzaylıların gelmesi, Kristof Kolombun Amerikayı keşfetmesi gibi o..
4 Yıl Önce
36.5B+ 0 0

Elon Musk'ın, Dünya'nın Şekliy..

Twitter üzerinden çoğu zaman kendisini zor durumlara sokan Elon M..
4 Yıl Önce
36.5B+ 0 0

Project Edge Ekibi Dünya’Nın D..

bir grup insan bu inançlarına ilişkin somut bir kanıt bulmak adın..
4 Yıl Önce
36.5B+ 0 0

Uzaydan Gelen Tesla Fotoğrafla..

6 Şubat 2018 tarihe, dünyanın en güçlü roketinin uzaya fırlatıldı..
4 Yıl Önce
36.5B+ 0 0

Mısır'da 3500 Yıllık Lahitler ..

Milattan önce 1550-1292 yıllarına ait oldukları düşünülen lahitle..
4 Yıl Önce
36.5B+ 0 0

Japonlar Uzay Asansörü Yapacak..

Japon şirket Obayashi , 2050 yılına kadar inşa edilecek bir uzay ..
4 Yıl Önce
36.5B+ 0 0