Paralel Evren Nedir

Paralel Evren, Kategorisin'de Creative Tarafından 4 Yıl Önce Yayınlandı

Çokluevren veya multivers dediğimiz birbirinden farklı, gözlemlenebilir evrenlerin hipotezsel toplamına verilen isimdir. Teleskop ile gözlemleyebildiğimiz bilinen evren yaklaşık olarak 93 milyar ışık yılı genişliğindedir.Ama bu evren, hipotezsel çokluevrenin çok küçük bir kısmına tekabül etmektedir.Çokluevren sonlu ve sonsuz var olan olası evrenlerin hipotezsel bütünüdür ve bu evrenler var olan her şeyi ( bütün mekan, zaman, madde ve enerji ile birlikte fizik kanunları ve fiziksel değişimleri ) kapsar. Bu evrenlere "paralel evrenler" ya da "alternatif evrenler" de denir

Resmi Büyütmek için Lütfen Resmin Üzerine Tıklayın 21.8B+ Görüntüleme

Daha çok bilimkurgu dizileri ve filmlerinde konu olarak ele alınan alternatif evren konsepti “Paralel Evren” olarak adlandırılmakta ve çoklu evren modelinin ne olduğunu açıklamada kullanılan bir astronomi teorisidir. Çoklu evren ya da diğer adıyla “Multiverse” kavramının gerçekliği hakkında maalesef elimizde çok az bilgi vardır. İlk önce şuan içinde bulunduğumuz evrenin nasıl oluştuğunu anlamak gerekiyor.

Basit bir şekilde açıklamak gerekirse; bundan yaklaşık 13.7 milyar yıl önce bildiğimiz herşey, evren, kozmoz sonsuz bir tekillikten ibaretti. Daha sonra Big Bang Teorisi‘ne göre hakkında hiçbirşey ya da neden oluştuğu bilinmeyen bir tetikleyici etkisiyle oluşan patlama sonucu evren 3 boyutlu genişlemeye başladı. Bu ilk genişlemenin enerjisi ile oluşan patlama soğudukça ışık oluşmaya başladı. En sonunda galaksileri, yıldızları diğer gezegenleri, asteroitleri ve bildiğimiz diğer her şeyi oluşturacak olan madde oluştu. Bu teori beraberinde bir çok soruyu da getirdi, bunlar arasında en önemlilerinden biri evrenimizin bir benzerinin olup olmamasıydı. Günümüz teknolojisi ile evreni gözetleme olanaklarımız çok sınırlı bunun nedeni ise evren bilindiği kadarıyla kavisli, kase şeklinde ve biz içinde olduğumuz için dışarıda olup bitenleri göremiyoruz (tabi dışarıda bir şeyler varsa). 

Paralel Evrenler tanımı Amerikalı fizikçi Hugh Everett tarafından ortaya atılmıştır. Zaman içinde kuantum mekaniğinin ilgi çekici, popüler ve bilimsel platformlarda çok tartışılan kuramlarından birisi olmuştur. Kimi zaman bağımsız ve farklı, hiçbir şekilde birbiriyle etkileşime girmeyen çok sayıda evrenin varlığı öngörülmüştür. George Mason Üniversitesinden Dr. Robin Hanson gibi bilim adamları ise paralel evrenlerin aslında sanılanın aksine birbirinden bağımsız olmadığı; birbiriyle etkileşimde olduğunu öne sürmüştür..

Şimdi Çoklu Evren veya Paralel Evren hakkında daha fazla bilgi sahibi olalım. İyi seyirler..

Kaynaklar: Tarihiolaylar.com, Ateizm ve Din 

Anahtar Kelimeler

Yorumlar

Editör'ün Diğer Yazıları

Velev Ki Geldiler, Uzaylılarla..

Uzaylıların gelmesi, Kristof Kolombun Amerikayı keşfetmesi gibi o..
4 Yıl Önce
21.8B+ 0 0

Elon Musk'ın, Dünya'nın Şekliy..

Twitter üzerinden çoğu zaman kendisini zor durumlara sokan Elon M..
4 Yıl Önce
21.8B+ 0 0

Project Edge Ekibi Dünya’Nın D..

bir grup insan bu inançlarına ilişkin somut bir kanıt bulmak adın..
4 Yıl Önce
21.8B+ 0 0

Uzaydan Gelen Tesla Fotoğrafla..

6 Şubat 2018 tarihe, dünyanın en güçlü roketinin uzaya fırlatıldı..
4 Yıl Önce
21.8B+ 0 0

Mısır'da 3500 Yıllık Lahitler ..

Milattan önce 1550-1292 yıllarına ait oldukları düşünülen lahitle..
4 Yıl Önce
21.8B+ 0 0

Japonlar Uzay Asansörü Yapacak..

Japon şirket Obayashi , 2050 yılına kadar inşa edilecek bir uzay ..
4 Yıl Önce
21.8B+ 0 0