Pompei Felaketi

Esrarengiz Olaylar, Kategorisin'de Creative Tarafından 6 Ay Önce Yayınlandı

Pompei, İtalya'da Napoli'ye 30 km uzaklıkta bulunan antik bir şehirdir. Milattan önce 5000 yıllarında kurulduğu tahmin ediliyor. O dönemlerde Roma egemenliği altında olan, gösteriş ve şehvet merkezi olarak anılan yerlerindendi.

Resmi Büyütmek için Lütfen Resmin Üzerine Tıklayın 18.7B+ Görüntüleme

Pompei, Vezüv Yanardağı’nın eteğinde, Napoli körfezi yakınlarında, eski bir lav tabakasının üzerine kurulmuştu. Şehrin lavlar altında kalmasından yaklaşık 159 yıl kadar önce Roma İmparatorluğunun egemenliğine geçmişti.

Gece gündüz gelen tüccarlarla dolup taşan zengin Pompei şehrini sekiz kapılı büyük sur duvarları çevreliyordu. Mimari açıdan zamanın en örnek ve gelişmiş şehirlerinden biriydi, öyle ki her ana kapı iki kapı şeklinde inşa ediliyor, birinden tüccarlar ve diğer halk girerken diğerinden atlı arabalar girmekteydi. Şarap ve yağ başlıca ticaret ürünleriydi. Böylesine gelişmiş ileri bir seviyedeydi Pompei şehri ve halkı ta ki o tarihi doğal olaylar başlayana dek..

Romalıların egemenliği altına girdikten sonra şehir eşi benzeri görülmemiş bir eğlence merkezi haline getirilmişti. Günümüzde de bulunan duvar resimleri ve elde edilen yazılı belgelerden de anlaşıldığı gibi zamanının en sapkın yerleşim yeri haline gelmiş, burada yaşayan halk akla mantığa sığmayacak derecede fahiş ve sapkın bir yaşam sürmeye başlamıştı.

M.S 79 yıllının Ağustos ayında o gün gelip çatmış , Vezuv yanardağı meydana gelen depremler nedeni ile harekete geçmişti. Yükselen dumanlar, etrafa yayılan toz bulutu ve lavlar halkın paniğe kapılmasına neden olmuş ve limana doğru kaçmaya başlamışlardı. Gemilere binebilenler bir daha dönmemek üzere kentten uzaklaşmaya başladılar.

Gökten, düştükleri yerde patlama etkisi yaratan yağmur misali kızgın taş parçaları yağıyor, Vezuv'dan çıkan zehirli gazları soluyanlar ise anında boğuluyordu. Ve ardı ardına şehir üzerine kızgın küller yağmaya devam etmekteydi.

O zamana kadar insanların göreceği en büyük eğlence ve zevk cenneti Pompei büyük bir mezarlığa dönüşüyor ve yaklaşık 20.000 civarında insan hayatını kaybediyordu.

O ihtişamlı şehir bir anda çok uzun bir sessizlik dönemine girdi. Pompei’nin üzerine düşen kızgın küller, 3 gün siyah kar gibi yağmaya devam etmiş ve arkasından şehir, tamamı ile sessizliğe gömülmüştü. Kaçmaya fırsat bulamayan, ne olduğunu bile anlayamayan ve hatta bunun varkında bile olmayan çoğu insan taş kalıplar halinde çıkarıldıkları vakit, ölüm anında ne yapıyorlarsa o halde bulunmuşlardı.

Şimdi giderseniz göreceğiniz bu insan kalıpları o gün oldukları yerle bire bir aynı yerdedirler. Kazı çalışmaları ise halen devam etmektedir. Pompeii zengin Romalılar için cennetin de ötesindeydi ve kalıntılar da bu gerçeği gözler önüne sermektedir. Fresklerin birçoğu halen canlı gibi ve restore edilen mozaik yerler ise olağanüstü..

Kaynaklar: Yoldaolmak.com, Ana Haberim

Anahtar Kelimeler

Yorumlar

Editör'ün Diğer Yazıları

Uzaylılar 23 Rus Askerini Taşa..

Ukraynada bulunan bir gazeteye KGB tarafından hazırlanan bir rapo..
6 Ay Önce
18.7B+ 0 0

Gizemli Gezegen Nibiru Dünya’Y..

Komplo teorisyenlerine göre güneş tutulmasının ardından Nibiru is..
6 Ay Önce
18.7B+ 0 0

6. Kitlesel Yok Oluş Süreci Iç..

Bilim insanlarına göre dünya tarihinde daha önce 5 kez yaşanmış k..
6 Ay Önce
18.7B+ 0 0

Güneş’Te Büyük Bir Delik Oluşt..

NASAnın Güneşte yeni keşfettiği ve tam olarak 120 bin kilometre ç..
6 Ay Önce
18.7B+ 0 0

5000 Yıllık Antik Mezarlar Keş..

Bundan 5000 yıl önce Uzak Doğuda yaşamış insanların, bugün yaşaya..
6 Ay Önce
18.7B+ 0 0

Bermuda Şeytan Üçgeni'nde Esra..

Kuzey Carolinadaki Cape Point burnunda, diğer adıyla Bermuda olar..
6 Ay Önce
18.7B+ 0 0