Scientology Tarikatı

Tarikatlar - Örgütler, Kategorisin'de Creative Tarafından 3 Yıl Önce Yayınlandı

ABD'li bilim kurgu yazarı L. Ron Hubbard tarafından başlada kişisel gelişim için hazırlanan bir felsefe iken daha sonraları bir dinî akıma dönüşmüştür. Tarikat, Scientology Kilisesi'nin dinini geniş kitlelere tanıtmak ve yaymak için çalışmaktadır.

Resmi Büyütmek için Lütfen Resmin Üzerine Tıklayın 25.7B+ Görüntüleme

Scientology Tarikatına göre insanlar bazı ruhların manevi baskısından kurtulunca gerçek mutluluğa kavuşabileceklerdir. Scientology üyeleri insan ruhunu arındırmak ve vücudun bir köşesinde barındırmak için çeşitli yöntemler geliştirdiklerini iddia eder ve buna inanırlar. Bu yöntemlere Dianetics adını verirler. Tom Cruise, ve John Travolta gibi yakından tanıdığımız Hollywood yıldızlarıda bu akımın içinde yer almaktadırlar.

Ortaya çıkan tüm tarikat ve örgütlerde olduğu gibi Scientology Kilisesi de ortaya çıktığı günden itibaren pek çok tartışmaya konu olmuştur. Amerika, Birleşik Krallık, Kanada, Fransa ve Almanya gibi çok sayıda ülkede hükümet ve polisle çatışan tarikat, aynı zamanda hükümetler, organizasyonlar ve bireyler hakkında açtığı çok sayıda dava ile en saldırgan akımlardan biri haline gelmiştir. Bir çok ülkede bir takım gazeteci, mahkeme ve hükümet organı tarafından hazırlanan çeşitli raporlarda Tarikat, kendisini eleştirenleri taciz eden ve üyelerini acımasız şekilde sömüren, prensip sahibi olmayan bir ticari girişim olarak nitelendirilmiştir. Time dergisi, 1991'de yayımladığı "The Thriving Cult of Greed and Power" başlıklı makalesinde Tarikatı "üyelerini ve eleştirmenlerini mafyavari usüller ile göz dağı vererek hayatta kalan, son derece kârlı bir küresel dolandırıcılık" olarak ele almıştır.

Scientology, Amerika başta olmak üzere birçok ülkede ayrı bir tarikat veya örgüt değil de daha çok bir din olarak kabul edilmiştir. Tarikatın ününün en çok arttığı yıllar ise 1990'lar olarak tespit edilmiştir. Adından sıkça söz ettiren Scientology çoğumuzun da izlediği yetişkin bir çizgi komedi dizisi olan South Park'ın "Trapped in the Closet" adlı, 16 Kasım 2005 tarihli bölümüne de konu olmuştur. Southpark'ın Tarikatı alaya alması üzerine Chef isimli karakteri seslendiren Isaac Hayes, tarikata bağlı bulunması ve saygısızlık yapıldığını düşünmesi gerekçesiyle diziyle olan bağlarını koparmıştır.

Scientology 1950'li yıllardan sonra dünyayı sarmış olan Aetherius Society ve Raëlism gibi UFO dinlerine benzetilebilir. Amerika'da yaygın ve güçlü bir yapılanması bulunmasına karşın Avrupa'da özellikle Almanya'da büyük tehlike olarak görülen tarikata karşı oldukça sert tedbirler alınmaktadır..

Anahtar Kelimeler

Yorumlar

Editör'ün Diğer Yazıları

Velev Ki Geldiler, Uzaylılarla..

Uzaylıların gelmesi, Kristof Kolombun Amerikayı keşfetmesi gibi o..
3 Yıl Önce
25.7B+ 0 0

Elon Musk'ın, Dünya'nın Şekliy..

Twitter üzerinden çoğu zaman kendisini zor durumlara sokan Elon M..
3 Yıl Önce
25.7B+ 0 0

Project Edge Ekibi Dünya’Nın D..

bir grup insan bu inançlarına ilişkin somut bir kanıt bulmak adın..
3 Yıl Önce
25.7B+ 0 0

Uzaydan Gelen Tesla Fotoğrafla..

6 Şubat 2018 tarihe, dünyanın en güçlü roketinin uzaya fırlatıldı..
3 Yıl Önce
25.7B+ 0 0

Mısır'da 3500 Yıllık Lahitler ..

Milattan önce 1550-1292 yıllarına ait oldukları düşünülen lahitle..
3 Yıl Önce
25.7B+ 0 0

Japonlar Uzay Asansörü Yapacak..

Japon şirket Obayashi , 2050 yılına kadar inşa edilecek bir uzay ..
3 Yıl Önce
25.7B+ 0 0