Somerton Adamı Olayı

Esrarengiz Olaylar, Kategorisin'de Creative Tarafından 3 Yıl Önce Yayınlandı

1 Aralık 1948'de  Avustralya - Adelaide'nin Somerton sahilinde bir erkek cesedi bulunur. Ceset 40-45 yaşlarında İngiliz görünümlü bir adama aittir.. Adamın diş ve tırnağından elde edilen bulgulara göre, ölen adam o bölgede yaşayan birisi değildi. 

Resmi Büyütmek için Lütfen Resmin Üzerine Tıklayın 26.4B+ Görüntüleme

O günlerde havaların fazla sıcak olmasına rağmen, üzerinde kalın giysiler vardır. Bütün elbiselerinin etiketleri eksik ve şapkası yoktur.Bu detay, 1948'de takım giyinen herkesin şapka takması dolayısıyla çok ilginçtir. Kimliği ve diş izlerinin kaydı yoktur. Ciğerleri ve kalbi tıkanmış, dalağı normalden üç kat büyüktür. Otopsi sonucunda zehirlenerek öldüğüne kanaat getirilir, ancak zehrin ne olduğu bir türlü anlaşılamamıştır..

Otopsiyi yapan doktorlar, cesedin ayakkabılarının bütün gün Glenelg'de dolanan birine göre fazlasıyla temiz olduğunu gözlemlerler. Bu da cesedin öldükten sonra sahile getirildiği düşüncesini desteklemektedir; çünkü zehirlenmenin iki ana işareti olan "kusma" ve "kasılma" belirtilerine cesette rastlanamamıştır. 


Olayla ilgili en ilginç kısım ise otopsi sırasında giyside gizli bir cep bulunmasıdır ve bu cepte, üzerinde "tamam shud" yazılı bir kağıt bulunmuştur. Bu deyiş, "bitti""tamamlandı" anlamına gelen, Ömer Hayyam'ın "Rübailer" isimli şiir kitabının son sayfasında kullanılan bir cümledir. Polis, bu kitabın bütün kopyalarını aramaya başlar. Kağıdın fotoğrafı, gazetelerde de yayınlanır.

Olayla ilgili gazete küpürü..

Arabasını 30 Kasım'da Glenelg'de kapıları kilitsiz halde park etmiş bir adam, bu kitabın ilk baskılarından birini arabasının arka koltuğunda bulduğunu polise bildirir. Gazetede gördüğü haber üzerine geldiğini söyler. Adamın kitabındaki son sayfada "tamam shud" kelimeleri eksiktir. Araştırmalar, kağıdın bu kitaptan yırtıldığını doğrular.

Kitabın arkasında ise (kalemle yazılmış) büyük harflerle şöyle yazmaktadır:

WRGOABABD (ilk harfin tam olarak m ya da w olup olmadığı anlaşılamamış)

MLIAOI (üstü çizili ve son harfin i ya da l olup olmadığı anlaşılamamış)

WTBIMPANETP

MLIABOAIAQC

ITTMTSAMSTGAB

Rasgele yazılmış gibi görünen yan yana harfler ve altındaki satırda üstü çizilmiş başka harfler.. Peki bu neyin kodu olabilirdi ? Kod, hasta bir zihnin ürünü müydü yoksa sadece can sıkıntısının mı ? Kodu çözmeye en yakın girişime göre harfler rast gele dizilmemişti. Bunların bir anlamı vardı.

Kitabın arkasındaki bu yazılarla ilgili yukarıdaki resimde olduğu gibi birçok teori üretilmiş, bu teorilerden biri de Ömer Hayyam'ın bir rübaisinde gizlenmiş bir şifre veya kod olduğu yönünde. O rübai, şöyle:

“For in and out, above, about, below,
Tis nothing but a Magic Shadow-show,
Play'd in a Box whose Candle is the Sun,
Round which we Phantom Figures come and go.”

Üstelik bu, herhangi bir rubai değildi, karışık bir çeviriydi ve çok nadir rastlanan bir çeşitti. Acaba kod ve rübai, yine olayda adı geçen Alfred Boxall ismine işaret ediyor olabilir mi ? Ama bu, tabii ki diğerleri gibi sadece bir teoriydi.

Kitabın yırtılmamış orijinal sayfası..

Kitabın arkasında cesedin bulunduğu sahile yürüme mesafesinde yaşayan bir hemşireye ait telefon numarası bulunur. Hemşire, 2. Dünya Savaşı sırasında Sydney'de çalışırken bu kitaplardan birine sahip olduğunu, Alfred Boxall isimli Avustralyalı bir teğmene verdiğini söyler. Kısa bir süre sonra Alfred, elinde Ömer Hayyam'ın "Rübailer" şiir kitabı ve "tamam shud" kısmı yırtılmamış olarak bulunur. Kitabın ön tarafında hemşirenin el yazısıyla bir şeyler yazmaktadır.

14 Ocak 1949'da, yani olaydan 45 gün kadar sonra, Adelaide istasyonunda bir kahverengi çanta bulunur. Çanta 30 Kasım sabahı saat 11 civarlarında kayıt edilmiştir. Çantada kırmızı ekoseli ceket, terlik, iç çamaşırı vb. günlük eşyanın yanı sıra tornavida, fırça, ufaltılmış bıçak, makaslar vardır. Çantada ayrıca barbour marka ipliğe ait bir kart vardır. Bu iplik, cesedin ceplerindeki dikişlerde kullanılan ipliğin aynısıdır ve yine çantadaki elbiselerin çoğunda etiket yoktur. Ancak polis, bir kravatta "T. Keane", çamaşır çantasında "Keane" ve bir atlette "Keane" ismini ve bazı kuru temizlemeci kayıtlarını (rakamlar) bulur. Polis, elbiselerin etiketlerini söken kişinin "Keane" etiketlerini kasıtlı olarak bıraktığını, ölü adamın adının Keane olmadığını bildiğine kanaat getirir..

T. Keane isminde kayıp biri olduğuna dair bir bilgi bulunamaz. Kuru temizlemeci kayıtları, hiçbir yer ile uyuşmamaktadır. Zaten çantadaki bazı dikiş türlerinin sadece Amerika'da kullanılmasından dolayı adamın Amerika'dan geldiğini düşünülmekteydi.

"Tamam shud" (Bitti, tamamlandı!) notunun bir çeşit intihar notu olduğuna inananlar var. Fakat bu mesaj da, dava da çözülemedi.Tüm bunların sonrasında polisin oluşturabildiği senaryo ise : Bu adamın gece vakti Melbourne - Sydney - Port Augusta üçlüsünden birinden trenle geldiği, halka açık bir hamamda yıkanıp tıraş olduğu, Henley sahili istikametine 10:50'ye bilet aldığı, bir nedenden dolayı o treni kaçırdığı,  Glenelg otobüsüne binmeden önce çantasını tren istasyonuna bıraktığı...

Bu isimsiz cesedin sırrı o tarihten beri gizemini koruyor ve hala çözülebilmiş değil..

Olayla ilgili videoda konu ele alınmıştır. İyi seyirler

Kaynaklar: gizliilimler.tr, ilhan Yılmam

 

Anahtar Kelimeler

Yorumlar

Editör'ün Diğer Yazıları

Velev Ki Geldiler, Uzaylılarla..

Uzaylıların gelmesi, Kristof Kolombun Amerikayı keşfetmesi gibi o..
3 Yıl Önce
26.4B+ 0 0

Elon Musk'ın, Dünya'nın Şekliy..

Twitter üzerinden çoğu zaman kendisini zor durumlara sokan Elon M..
3 Yıl Önce
26.4B+ 0 0

Project Edge Ekibi Dünya’Nın D..

bir grup insan bu inançlarına ilişkin somut bir kanıt bulmak adın..
3 Yıl Önce
26.4B+ 0 0

Uzaydan Gelen Tesla Fotoğrafla..

6 Şubat 2018 tarihe, dünyanın en güçlü roketinin uzaya fırlatıldı..
3 Yıl Önce
26.4B+ 0 0

Mısır'da 3500 Yıllık Lahitler ..

Milattan önce 1550-1292 yıllarına ait oldukları düşünülen lahitle..
3 Yıl Önce
26.4B+ 0 0

Japonlar Uzay Asansörü Yapacak..

Japon şirket Obayashi , 2050 yılına kadar inşa edilecek bir uzay ..
3 Yıl Önce
26.4B+ 0 0