Tanrıların Şehri Teotihuacan

Irklar - Medeniyetler, Kategorisin'de Creative Tarafından 4 Yıl Önce Yayınlandı

Teotihuacan Kolomb öncesi Kuzey Amerika'nın en ünlü kenti olarak kabul edilmektedir. Kimler tarafından, ne için kurulduğu ve aniden terkedildiği halen gizemini korumakta olan bu kadim şehrin kuruluş tarihi hakkında da farklı görüşler ileri sürülmektedir. Kentten söz eden herhangi bir metin ve belge bulunmamaktadır. 1987 yılında UNESCO tarafından bir Dünya Mirası olarak kabul edilmiştir.

Resmi Büyütmek için Lütfen Resmin Üzerine Tıklayın 36.5B+ Görüntüleme

Antik şehir, Güneş ve Ay piramitleriyle bunların arasındaki Ölüler Yolu Teotihuacan’ın en önemli yapılarındandır. Azteklerin matematik ve astronomide ilerledikleri, günümüze kadar bozulmadan gelen ve mükemmel konumlandırılmış sıra dışı yapılardan da anlaşılmaktadır. “Tanrıların Evi” anlamına gelen Teotihuacan, diğer uygarlıklardan farklı olarak geride hiç yazılı kayıt bırakmadı ve Aztekler hükmetmeye başlamadan çok önce halkı kenti terk etmişti. Şehrin ilk kurucularının kimler olduğu malesef bilinmemekte, faka Kentte Zapotekler, Mistekler ve Maya topluluklarının da yaşadığı anlaşılmıştır.

Esrarengiz küre şeklinde cisimler keşfedildi
Bilim adamları, Meksika’da bulunan antik dünyanın en büyük yerleşim birimlerinden biri olan kentin tapınağının derinliklerinde, bugüne dek benzerine rastlanmamış esrarengiz küre şeklinde cisimler keşfetti. Teotihuacan’ın en önemli yapılarından biri olan Feathered Serpent yani Tüylü Yılan tapınağının derinliklerinde, sarı taşlara benzeyen, ancak ne oldukları bilinmeyen çok sayıda küre keşfedilmişti. Ulusal Antropoloji ve Tarih Enstitüsü’nden Jorge Zavala, “Yuvarlak sarı taşlara benziyorlar, fakat ne olduklarını bilemiyoruz. Bu eşi benzeri olmayan bir keşif” şeklinde yorumlamıştır. Milattan önce 100 yılında kurulduğu tahmin edilen ve çok sayıda piramit yapı içeren Teotihuacan, bir zamanlar 100 bin kişinin yaşadığı bir kent haline gelse de, Azteklerin bölgeye gelmesinden en az 600 yıl önce, Milattan sonra 700’de bilinmeyen sebeplerden dolayı terk edildi.


Keşfedilmeyi bekleyen onlarca oda var!
Araştırmayı yürüten arkeolog Gómez Chávez, “seneler süren çalışmalar sonunda girişten 72 ve 74 metre derinlikte Güney ve Kuzey Odaları adını verdiğimiz iki ayrı bölme bulduk. Din adamları ya da hükümdarlar bu odaları ritüel için kullanmış olabilir” demiştir. Arkeologlar, yeni kazılarda tünelde keşfedilen 3 yeni odaya ulaşmak istiyor. 1800 sene önce tünelin merkezindeki odaya çok önemli bir şey saklamak için tünelin yıkıldığını belirten Chavez, “Belki de burada Teotihuacan’ın hükümdarlarını bulacağız” şeklinde konuştu. Gomez devam eden çalışmalarda, Teotihuacan’daki piramitte, 1800 yıldır mühürlü olan bir kutsal tünelin ucundaki odada büyük miktarda sıvı cıva bulduklarını açıkladı. Bazı arkeologlar Aztek öncesi döneme tarihlenen piramitte bulunan bu elementin, Teotihuacan’da bulunacak ilk hükümdar mezarının habercisi olabileceğini belirtiyor. Uzmanlar cıvanın ritüellerde doğaüstü bir öneme sahip olabileceğini düşünüyor. Arkeolog Linda Manzanilla, kentin doruk noktasında olduğu zamanlarda tek bir kral değil, 4 hükümdardan oluşan bir konsey tarafından yöntetildiğini düşünüyor.

 

Tüylü Yılan ( Reptilian )
Teotihuacan arkeolojik alanında bulunan ve Efsanelerde insan soyunu yaratan, bazı efsanelerde ise insan kılığına girerek insanlara uygarlığı öğretmiş ve göklere dönmüş bir tanrı olan “Tüylü Yılan” için yapılan Tapınağın altındaki galerilere yönlendirilmiş tünelde bulunan kalıntıların Azteklerden önce burada yaşadığı sanılan uygarlığa ait olduğu tahmin edilmektedir. Uzmanlar, elde edilen buluntuların olduğu yerde söz konusu medeniyetin hükümdarlarının mezarları olduğunu düşünmektedir. Azteklerden önceki medeniyetin varlığı halk arasında yaşayan ve gizem edebiyatına konu olan birçok söylenceyi besliyor. Halk arasındaki inanışa göre tanrılar bu mağarada insanları bedenlendirmek için toplanmış. Tapınak adını ilk kez burada bulunan Tüylü Yılan figüründen alıyor.

Orion Takımyıldızının yerdeki yansıması
Teotihuacan şehrindeki yapıların konumları Orion Takımyıldızının yerdeki yansıması olacak şekilde planlanmış ve aynı zamanda Tüylü Yılan Tapınağı temel alınarak, gezegenlerin yerdeki yansıması olacak biçimde tasarlanmıştır. Meksika efsanelerinde tek tanrılı Yaratılış öyküsü yer almaz. Onların inancına göre birden fazla tanrı toplanmış ve düzenli bir evren yaratabilmek için uğraşmışlardır. Ana iki tanrı Güneş ve Ay’dır.  5. nesili oluşturabilmek için, tüm tanrılar Teotihuacan'da toplanmıştır. İnsan soyunu imal eden tanrılar, insan kılığına girerek insanlara medeniyeti öğretmiş ve göklere dönmüştür. Quetzalcoatl (Tüylü Yılan) efsanesi burada başlamıştır;  ölümün ve dirilişin, göksel suların ve rüzgarların tanrısıdır. Aynı zamanda, sabah yıldızı tanrısıdır. Takvimi ve kitapları insanlara indiren O’dur. Efsaneye göre, kentte ilk yaşayanlar Tanrı’ya burada uyum içinde yaşayacaklarına dair söz verdi. Yaşayanların diğer görevi ise doğaüstü güçlerle insanlar arasında yeniden ilişki kurmaktır.

Kaynak:gizemligercekler.com

Anahtar Kelimeler

Yorumlar

Editör'ün Diğer Yazıları

Velev Ki Geldiler, Uzaylılarla..

Uzaylıların gelmesi, Kristof Kolombun Amerikayı keşfetmesi gibi o..
4 Yıl Önce
36.5B+ 0 0

Elon Musk'ın, Dünya'nın Şekliy..

Twitter üzerinden çoğu zaman kendisini zor durumlara sokan Elon M..
4 Yıl Önce
36.5B+ 0 0

Project Edge Ekibi Dünya’Nın D..

bir grup insan bu inançlarına ilişkin somut bir kanıt bulmak adın..
4 Yıl Önce
36.5B+ 0 0

Uzaydan Gelen Tesla Fotoğrafla..

6 Şubat 2018 tarihe, dünyanın en güçlü roketinin uzaya fırlatıldı..
4 Yıl Önce
36.5B+ 0 0

Mısır'da 3500 Yıllık Lahitler ..

Milattan önce 1550-1292 yıllarına ait oldukları düşünülen lahitle..
4 Yıl Önce
36.5B+ 0 0

Japonlar Uzay Asansörü Yapacak..

Japon şirket Obayashi , 2050 yılına kadar inşa edilecek bir uzay ..
4 Yıl Önce
36.5B+ 0 0