Ural Dağları’Ndaki Nükleer Araştırma Tesisi

Esrarengiz, Kategorisin'de desperado Tarafından 4 Yıl Önce Yayınlandı

Burası da Rusya devletine ait çok gizli bir tesis. Ulaşılması güç olsun diye Ural Dağları’nın en yüksek kesiminde kurulmuş. 

Resmi Büyütmek için Lütfen Resmin Üzerine Tıklayın 30B+ Görüntüleme

Uzun yıllardır çok gizli nükleer çalışmalar yapıldığına inanılıyor. Uydu fotoğraflarında dev kazı alanları ve büyük patlama çukurları görülüyor ancak Rus hükümeti bu alanın maden olduğunu iddia ediyor.

Rusya’dan gizli nükleer füze denemesi

New York Times gazetesi çok konuşulacak bir iddia ortaya attı. Buna göre uzun bir süredir nükleer başlıklı bir füze denemesi yapan Rusya, söz konusu füze başlığını gizlice bir üsse konuşlandırdı. İddiaya göre gizlilikle yürütülen çalışmalar aynı zamanda Rusya’nın 1987 yılında imzalanan "Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Antlaşması"nı ihlal ettiği anlamına geliyor.

ABD'nin önde gelen gazetelerinden New York Times Rusya’nın nükleer füze başlıklarıyla ilgili haberini kimliklerini gizli tuttuğu Amerikalı yetkililere dayandırıyor. Haberde, Rusya'nın son birkaç yıldır geliştirip test ettiği SSC-8 nükleer başlıklı karadan fırlatılan güdümlü füze bataryasını, Volgograd yakınındaki füze test üssü olan Kapusting Yar'dan alıp  operasyonel bir üsse konuşlandırdığı öne sürüldü.

Aynı zamanda Rusya'nın Kapusting Yar üssünde iki SSC-8 bataryası bulunduğu ve bunlardan birinin geçen aralık ayında başka bir yere taşındığı belirtiliyor. Amerikan istihbaratı, raporlarında füze sisteminin deneme aşamasında olduğunu belirtmek için füzeleri “SSC-X-8” olarak niteliyor.

Haberde, bir süredir raporlarda füzenin artık deneme aşamasında bulunmadığı ve operasyonel olduğuna işaret edecek şekilde "X" harfinin çıkarıldığı iddiasına da yer verildi.

Cevapsız Bırakılmayacak Bir Gelişme

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) sözcülerinden Laura Sealistihbarat konularına yönelik yorumda  bulunmayacağını ancak Rusya'nın uzun süredir "Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler  Antlaşması"nı ihlal ettiğini ileri sürdü. Eski Başkan Barack Obama döneminde ABD yönetimi söz konusu füze sistemleriyle ilgili Rusya'yı defalarca uyarmıştı.

Geçen yıl Kongrede bir oturumda konuşan ABD Avrupa Komutanlığı ve NATO Müttefik Kuvvetler Yüksek Komutanı Orgeneral Philip Breedlove, Rusya'nın SSC-8 füzelerini kullanıma sokmasının Avrupa'da "cevapsız bırakılmayacak bir gelişme" olacağını ifade  etmişti.

Anahtar Kelimeler

Yorumlar

Editör'ün Diğer Yazıları

Velev Ki Geldiler, Uzaylılarla..

Uzaylıların gelmesi, Kristof Kolombun Amerikayı keşfetmesi gibi o..
4 Yıl Önce
30B+ 0 0

Elon Musk'ın, Dünya'nın Şekliy..

Twitter üzerinden çoğu zaman kendisini zor durumlara sokan Elon M..
4 Yıl Önce
30B+ 0 0

Project Edge Ekibi Dünya’Nın D..

bir grup insan bu inançlarına ilişkin somut bir kanıt bulmak adın..
4 Yıl Önce
30B+ 0 0

Uzaydan Gelen Tesla Fotoğrafla..

6 Şubat 2018 tarihe, dünyanın en güçlü roketinin uzaya fırlatıldı..
4 Yıl Önce
30B+ 0 0

Mısır'da 3500 Yıllık Lahitler ..

Milattan önce 1550-1292 yıllarına ait oldukları düşünülen lahitle..
4 Yıl Önce
30B+ 0 0

Japonlar Uzay Asansörü Yapacak..

Japon şirket Obayashi , 2050 yılına kadar inşa edilecek bir uzay ..
4 Yıl Önce
30B+ 0 0