Vatikan’In Gizli Arşivleri

Esrarengiz, Kategorisin'de desperado Tarafından 4 Yıl Önce Yayınlandı

Pek çok sanat eserinin orjinalinin de orada olduğuna inanılan, hatta zaman zaman the da vinci code gibi kitaplarda da bundan bahsedilen yer. hatta serinin diğer kitabı angels and demons'da daha da fazla bahsedilen yer. o arşivdeki tüm sanat eserlerini görüp hikayelerini öğrenmek için neler neler vermezdim ki.

Resmi Büyütmek için Lütfen Resmin Üzerine Tıklayın 50.2B+ Görüntüleme

Aslında Vatikan'da yer alan bu belgeler o kadar da gizli kapaklı değil. Başvuru yaptığınızda kabul görme ihtimali var. Fakat ikna edici gerekçelerinizin olması gerekiyor. Milyonlarca belgenin tutulduğu arşivdeki rafların toplam uzunluğu 100 kilometreye yakın.

İki çeşit vatikan arşivi vardır, bunlardan birincisi halka açık, daha doğrusu bu işlere ehil insanlara açık arşivler diğeri ise gizli arşivlerdir. Gizli arşivlere girmek vatikan eğitim bakanlığının özel izni ile mümkünken vatikan eğitim bakanlığının var olmaması ve asla var olmayacağı bu sözde izni mümkün bırakmamaktadır. Yani özetle gizli arşivlere girebilmeniz için var olmayan bir eğitim bakanlığından izin almanız gerekmektedir.

 Vatikan arşivlerine giriş izni ve olmayan eğitim kurumundan alınacak izni ilk olarak 5. Paul emretmiştir. 

Bu arşivlerde benim en çok ilgili çeken yegane bilinmez "Fatima'nın üç Kahanetidir." Her papa başkanlık seçimi sırasında size Fatima'nın kehanetini açıklamayı vaad ediyorum der ama 100 senedir bir Allah'ın kulu çıkıp açıklamamıştır. 

Ayrıca Vatikan gizli arşivlerinde Türklerle ilgili bir çok önemli belge de bulunmaktadır. 

Milyonlarca Belge

Burası onlarca odadan oluşan ve yer altından Roma'nın en yüksek kulelerinden birine ulaşan dev bir arşiv ve şu anda bu arşiv dijital ortama taşınıyor.

Bu dijitalleştirme operasyonunda şimdilik 100 belge açıklandı. Milyonlarca belge ise bekliyor. Vatikan Arşivleri Vakfı'nın kuruluşunun 400'üncü yılında bu adımları attıklarını söyleyen yetkililer arşiv seçiminde ince eleyip sık dokuduklarını söylüyor. 100 belge dün Roma'daki Capitoline Müzesi'nde ziyarete açıldı. Bu belgeleri www.luxinarcana.org sitesini ziyaret ederek görmek de mümkün olacak. Ayrıca iPad ve Android uygulamalarla sergi akıllı telefonlar ve tabletlerden de takip edilecek. Roma Katolik Kilisesi'nin Papa'sı, ölünceye veya bir sonraki varisi gelinceye kadar, bu arşivleri korumak zorunda. Vatikan devletinin özel dosyaları, papanın muhasabe kayıtları, yazışmalar ve yüzyıllar boyunca biriktirilen diğer birçok döküman da bu arşivler arasında yer alıyor.

17. yüzyılda, Papa 5. Paul'un emirleriyle, çok az sayıda bilgin kişinin, sınırlı sayıda bilgiye ulaşabildiği Gizli Arşivler, Vatikan Kütüphanesi'nden ayrılarak, 1881 yılına kadar kapatıldı. Papa 13. Leo, arşivleri araştırmacılara bu yıldan sonra açmıştı ve hâlâ her yıl binden fazla araştırmacı bu bilgilere ulaşabiliyor. Vatikan yetkilileri bir konunun altını çiziyor. 'Gizli değil, özel arşiv' diyor. Belgelerin uzmanların incelemesine açık olduğunu söylüyor. Ancak her belgenin açılmadığı bu yüzden bu gizliliğin devam ettiğini de unutmamak gerekiyor. "Vatikan Gizli Arşivleri"ndeki "Gizli" kelimesinin modern anlamda gizliliği simgelemediğini belirten Vatikan yetkilileri, burada ifade edilmek istenenin arşivlerin Papa'nın kişisel malı olduğunu, Roma Papa Divanı'nın ya da Papalığın herhangi bir departmanına ait olmadığını belirtiyor. Arşivlerin web sitesine göre, yaşayan en eski doküman 8. yüzyılın sonlarına ait.

Özel üç Belge

Vatikan Gizli Arşivleri'nin en önemli zararı Napolyon döneminde gördüğü yetkililer tarafından belirtiliyor. Napolyon Roma'ya girdikten sonra belgeleri Paris'e taşıyor. Vatikan belgeleri Napolyon'dan 30 yıl sonra önemli bir kısmını kaybederek geri alıyor.

  1. Yıl 1579. Kraliçe Elizabeth Papa'dan maden ticareti için izin istiyor. 8. Henry'nin annesi Kraliçe Elizabeth I'in Papa'ya yazdığı mektupta madenlerin tüm dünyaya satışı için onay isteniyor.
  2. Yıl 1702. Ünlü Alman Filozof Gottfried Leibniz, arşivlere giriş için Papa'dan izin istiyor. Daha çok matematik teoremleriyle tanınan Gottfried Leibniz Papa'dan Vatikan Arşivleri'ne giriş için izin istiyor. Metematik ve mantık dışında tarihçiliği ile de bilinen Leibniz'in bu isteği de Papa tarafından kabul ediliyor.
  3. Yıl 1848. Giuseppe Garibaldi Papa'dan af dilediği mektup Modern İtalya'nın babası kabul edilen Giuseppe Garibaldi Montevideo'da (Uruguay'ın Başkenti) yaşarken Papa'dan af dileyerek İtalya'ya dönüş için izin istiyor. Garibaldi'nin bu isteği kabul ediliyor.

 

Vatikanda Türk İzleri

Vatikan'ın arşivinde II. Viyana Kuşatması'nın başarısızlıkla sonuçlandığı 1683 yılına ait "Türklerin Viyana Bozgunu" başlıklı harita ve dokümanlar ve 1571 yılına ait Türklere Karşı Kutsal İttifak konulu iki ayrı belge de bulunuyor. Haçlı İttifakı'nın İnebahtı Deniz Savaşı'nda Osmanlı donanmasını yendiği yıl olan 1571'e ait belgede Papa Pius ve İspanya Kralı 2. Philip'in isimleri yer alıyor.

Anahtar Kelimeler

Yorumlar

Editör'ün Diğer Yazıları

Velev Ki Geldiler, Uzaylılarla..

Uzaylıların gelmesi, Kristof Kolombun Amerikayı keşfetmesi gibi o..
4 Yıl Önce
50.2B+ 0 0

Elon Musk'ın, Dünya'nın Şekliy..

Twitter üzerinden çoğu zaman kendisini zor durumlara sokan Elon M..
4 Yıl Önce
50.2B+ 0 0

Project Edge Ekibi Dünya’Nın D..

bir grup insan bu inançlarına ilişkin somut bir kanıt bulmak adın..
4 Yıl Önce
50.2B+ 0 0

Uzaydan Gelen Tesla Fotoğrafla..

6 Şubat 2018 tarihe, dünyanın en güçlü roketinin uzaya fırlatıldı..
4 Yıl Önce
50.2B+ 0 0

Mısır'da 3500 Yıllık Lahitler ..

Milattan önce 1550-1292 yıllarına ait oldukları düşünülen lahitle..
4 Yıl Önce
50.2B+ 0 0

Japonlar Uzay Asansörü Yapacak..

Japon şirket Obayashi , 2050 yılına kadar inşa edilecek bir uzay ..
4 Yıl Önce
50.2B+ 0 0