Voynich El Yazması'nın Gizemi

Esrarengiz, Kategorisin'de desperado Tarafından 4 Yıl Önce Yayınlandı

Voynich elyazması kitabı, bilinmeyen bir dil ve yazıyla yazılmış, 240 sayfadan oluşan ancak orijinalinin 270 sayfa olduğu tahmin edilen, farmakolojik bilgiler, anatomi, şifalı bitkiler ve astrolojik çizimler içerdiği tahmin edilen gizemli bir kitap

Resmi Büyütmek için Lütfen Resmin Üzerine Tıklayın 51.1B+ Görüntüleme

Bu gizemli kitapçık 1912 yılında Wilfrid M. Voynich isimli bir sahaf tarafından bulunmuş ve Amerika'ya getirilmiştir. Bugün  Yale Üniversitesi'nde saklanmakta ve incelenmektedir. Kitabın hangi dilde yazıldığı bilinmemekte olup, içerisinde ilginç bitki resimleri, Yıldız haritaları ve insan çizimleri bulunmaktadır. 

Voynich elyazması ilk incelenmeye başladığından itibaren önce doğruluğu kanıtlamaya çalışılmıştır. Çünkü bilinmeyen bir dil ile yazıldığı için o dönem Bu belgeyi bulan sahafın para kazanmak amacıyla sahte bir belge üretip üretmediği araştırılmıştır. Daha sonra yapılan incelemelerde metinlerin gelişigüzel yazılmadığı, belli bir dil bütünlüğü içinde Bu kitabın yazıldığı ortaya konmuş ve doğruluğu kanıtlanmamıştır. Yapılan karbon testi ile kitabın 15 yüzyılda yazıldığını ortaya çıkarmıştır. Kitap büyük ihtimalle Rönesans İtalyasında Avrupa da kullanılan mürekkepler kullanılarak yazılmış, Tıp farmakoloji ve astroloji bilgileri içeren gerçek bir kitaptır.

Voynich elyazmasının bulunduğu tarihten itibaren içerdiği Gizemi ortaya çıkarmak için pek çok araştırmacı ve bilim adamı yoğun şekilde incelemiştir. İkinci Dünya savaşında Japonların kodlama sistemini çözen Amerikalı ünlü bilim adamı William Friedman'ın bile incelediği Voynich el yazması, ne yazık ki hala Rosetta taşının gizemi gibi çözülememiştir. 

Friedman, 2001 yılında kadar Voynich elyazmasını incelenmiş ve çözemeyince Ben bu işin kitabını yazdım Ancak bunu çözemedim çözülemez demiştir.

Voynich elyazması Kitabı Hakkında Üretilen Teoriler

Bu kitabın üzerinde bulunan en büyük Komplo Teorisi kitabın uzaylılar tarafından yazıldığı​ ya da yazdırıldığıdır. En popüler kurgu ise kitabın Avrupa'da Uzaylılar ile irtibata geçen bir grup tarafından yazıldığıdır. Diğer bir iddia ise kitapta çok sık tekrarlanan sözcüklerin ve çizimlerin Aslında ölümsüzlük anlamına geldiğidir. Yani Voynich elyazması iddiaya göre tamamen çözüldüğünde ölümsüzlük iksirinine ulaşılabilecektir.

Voynich el yazması hakkında gerçeğe yakın en geçerli teori ise belirli bir Kripto düzeninde yazılmış sadece tek bir kişi ya da grubun okuması amaçlanmış, anahtarlı şifrelenmiş bir kitaptır. Şifre bulunamadığı için kitapta çözülememektedir.

Yakın zamanda Voynich elyazması hakkında inceleme yapan Profesör Stephen Bax, belirli resimlerin ne anlama geldiğini ve sözcükleri tespit ettiğini duyurmuş, ve yaptığı​ çalışmaları İnternet sayfasından yayınlamıştır. 

Stephen Bax'a göre kitap Arapça ögeler de kullanılarak yazılmıştır. Kendisi buradan yola çıkarak kantaron olarak bildiğimiz, Voynich elyazmasında bulunan bitkiyi çözmüş, kitapta 14 şekil ve 10 sözcüğün ne anlama geldiğini ortaya çıkarmıştır. Hatta buradan yola çıkarak kitabın Aslında 11. yüzyılda Türkiye de yazıldığı bile iddia edilmektedir.

Kaynak: Tarih Komplo, Ekşi, Google Görsel

Anahtar Kelimeler

Yorumlar

Editör'ün Diğer Yazıları

Velev Ki Geldiler, Uzaylılarla..

Uzaylıların gelmesi, Kristof Kolombun Amerikayı keşfetmesi gibi o..
4 Yıl Önce
51.1B+ 0 0

Elon Musk'ın, Dünya'nın Şekliy..

Twitter üzerinden çoğu zaman kendisini zor durumlara sokan Elon M..
4 Yıl Önce
51.1B+ 0 0

Project Edge Ekibi Dünya’Nın D..

bir grup insan bu inançlarına ilişkin somut bir kanıt bulmak adın..
4 Yıl Önce
51.1B+ 0 0

Uzaydan Gelen Tesla Fotoğrafla..

6 Şubat 2018 tarihe, dünyanın en güçlü roketinin uzaya fırlatıldı..
4 Yıl Önce
51.1B+ 0 0

Mısır'da 3500 Yıllık Lahitler ..

Milattan önce 1550-1292 yıllarına ait oldukları düşünülen lahitle..
4 Yıl Önce
51.1B+ 0 0

Japonlar Uzay Asansörü Yapacak..

Japon şirket Obayashi , 2050 yılına kadar inşa edilecek bir uzay ..
4 Yıl Önce
51.1B+ 0 0